معرفی و دانلود کتاب شب ققنوس

عکس جلد کتاب شب ققنوس
قیمت:
2500 تومان - 0.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب شب ققنوس و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب شب ققنوس و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب شب ققنوس

کتاب شب ققنوس اثر نازیلا نوبهاری، بخشی از تاریخ ایران در زمان وقایع جنگ جهانی دوم و نهضت دموکرات آذربایجان را روایت می‌کند که خواندن آن برای هر ایرانی لازم است.

داستان این رمان مربوط به شهر گنجه‌ی آذربایجان و در سال‌های آغازین جنگ جهانی است. دختر جوان 17 ساله‌ای به نام نادیا، طبق رسوم خانوادگی در 14 سالگی ازدواج می‌کند ولی دو سال بعد همسرش بر اثر بیماری حصبه از دنیا می‌رود و او به خانه‌ی پدری بازمی‌گردد. او جوان پر نشاطی است که بر اساس آداب و رسوم خانوادگی مجبور می‌شود همچنان با وجود سپری شدن بیش از یک سال از مرگ شوهرش لباس سیاه تن کند.

پریشانی، تنهایی و غمی بزرگ به دلیل اینکه نمی‌تواند مثل دختران و زنان دیگر باشد، او را درگیر کرده و از تبعیض جنسی‌ هم همیشه در شکایت است. تا اینکه یک روز آتش جنگ به شهر آن‌ها هم سرایت می‌کند و هراس و اضطراب جان همه را می‌گیرد. در این بین پدر نادیا که اهل تبریز می‌باشد قصد می‌کند به وطنش بازگردد، بی‌خبر از اینکه در ایران هم اوضاع بهتری در انتظار او و خانواده‌اش نیست.

این رمان علاوه بر توصیف داستانی رئال از یک خانواده‌ی درگیر جنگ با شخصیت‌هایی قابل درک و باورپذیر، روایت‌گر بخشی از تاریخ ایران در زمان جنگ جهانی دوم می‌باشد که تشکیل فرقه‌ی دموکرات آذربایجان در تبریز یکی از پرنگ‌ترین وقایع آن به حساب می‌آید. نویسنده برای نگارش این اثر، 7 ماه تحقیق و مطالعه داشته است.

رویکرد نویسنده به مستندات و وقایع آن روزگار در دو وجه معنا دارد. پرداخت شاعرانه و تشریح مستندات در این اثر همچون وجود خار و لطافت کنار هم می‌باشد. اصولاً در رمان‌هایی که توسط زن‌ها نوشته می‌شوند، یک رویکرد زنانه، احساسات، تناقضات و روحیات زنانه در داستان به چشم می‌خورد و در این کتاب نیز چنین رویکردی موجود است.

ساختار روایی و زیباشناختی کتاب از فرهنگ جامعه و نحوه‌ی شکل‌گیری شخصیت‌ها موجب شناخت بهتر شما از نویسنده می‌گردد. این رمان واقع‌گرای اجتماعی تعصب و اصرار نویسنده به واقعیت‌های سیاسی، اجتماعی، اخلاقی را بیان می‌کند که مصداق صداقت او و به معنای واقعیت‌گرایی با عوامل اجتماعی و تاریخی محسوب می‌شود.

نازیلا نوبهاری از نویسندگان توانمند ایرانی محسوب می‌شود که از سال 1383 فعالیت ادبی خود را شروع نمود و تا کنون پانزده کتاب به چاپ رسانده است. مهم‌ترین آثار او رمان‌های «یک فنجان قهوه تلخ»، «شب ققنوس»، «دوشیزه مهتاب»، «پیاده‌روهای ناهموار» و چند داستان کوتاه مثل «ریحانه» و «فرکانس سکوت» می‌باشند. او تا کنون چندین تقدیرنامه و جایزه‌ی ادبی دریافت کرده است.

در بخشی از کتاب شب ققنوس می‌خوانیم:

آن‌قدر بی‌تاب بودم که دیگر طاقت نیاوردم‌. به سرعت از خانه بیرون زدم. سر کوچه که رسیدم نگاهی به اطراف انداختم‌. یک جیپ نظامی‌ در گوشه‌ای از خیابان توقف کرده بود و تعدادی سرباز ارتش سرخ در آن حوالی پرسه می‌زدند. عده‌ای را دیدم که برای خواندن مطالب اعلامیه‌هایی که جابه‌جا روی دیوارها چسبانده شده بود در حلقه‌های کوچک دور هم جمع شده بودند. کسانی که سواد داشتند با صدای بلند مطالب را برای سایرین می‌خواندند.

مدتی بی‌هدف در آن گشت زدم. از چهره‌ی مردمی که در حال عبور بودند هیجان و اشتیاق را به وضوح می‌دیدم. نگاهی به کاغذ مچاله شده‌ای که هنوز در میان انگشتانم می‌فشردمش انداختم و قدم‌زنان به سمت خانه برگشتم و هم‌چنان که پیش می‌رفتم، بار دیگر شروع به خواندن اعلامیه کردم‌. این اعلامیه رسمی حامل پیام‌های زیادی بود و خیلی واضح و روشن هدف‌های فرقه در آن تشریح شده بود:

«آذربایجان که در طول تاریخ به عنوان پرچم‌دار آزادی شناخته شده، دیگر نمی‌تواند تحت ستم و فشار حکومت مرتجع تهران باقی بماند و باید آزاد گردد‌. آذربایجانی که در گذشته از فرهنگ درخشانی برخوردار بود نمی‌تواند از بی‌سوادی رنجور باشد‌. خلق آذربایجان زبان زیبای مادری خود را دارد‌. آذربایجانی باید با این زبان در مدرسه تحصیل کند و در ادارات بنویسد‌. ثروت‌های بیکران آذربایجان باید به خودش تعلق داشته باشد‌. باید در آذربایجان صنایع توسعه ‌یابند و یک کشاورزی متحول به وجود آید‌. کارگر نباید بی‌کار و دهقان بی‌زمین باقی بماند‌. آذربایجان باید در همه‌ی زمینه‌ها آزاد و آباد گردد»...

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب شب ققنوس
نویسنده
ناشر چاپینشر روزگار
سال انتشار۱۳۸۸
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات343
زبانفارسی
شابک978-964-374-132-7
موضوع کتابکتاب‌های داستان و رمان ایرانی
قیمت نسخه الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب شب ققنوس

اناهیتا عظمتی
۱۴۰۱/۹/۲۳
کتاب عالی بود گیرا و زیبا که حقایق تاریخی رو هم خیلی جالب بیان میکرد آزادی تاوان داره حتی شده به قیمت زندگی افراد. قلبم از این همه درد که برای ا دختر جوان پیش آمد گرفت اما چه میشه کرد همه ما بخصوص تو این زمونه گرفتار همین مشکلاتیم
مشاهده همه نظرات 1

راهنمای مطالعه کتاب شب ققنوس

برای دریافت کتاب شب ققنوس و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.