معرفی و دانلود رمان در کشور مردان

عکس جلد رمان در کشور مردان
قیمت:
۱۲۰۰۰ تومان - 2.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی رمان در کشور مردان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی رمان در کشور مردان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی رمان در کشور مردان

رمان در کشور مردان، اثر نویسنده لیبیایی‌تبار آمریکایی، هشام مطر است. رمان در کشور مردان جزء مهمترین آثار اوست که در سال ۲۰۰۶، نامزد دریافت جایزه ادبی من بوکر و جایزه کتاب اول گاردین شد. این کتاب همچنین به ۲۲ زبان ترجمه شده است.

در کشور مردان، مطر داستان کودکی، نوجوانی و جوانی خود را باز می گوید او کشورش را در نه سالگی برای همیشه ترک کرده است؛ البته بیشتر رمان مربوط به سال‌های کودکی اوست هشام مطر در این رمان فضای سیاسی اجتماعی حاکم بر لیبی، در دوران معمر قذافی را در قالب داستان زندگی یک خانواده ترسیم می‌کند.
از خلال تصاویر تکه تکه این رمان که راوی آن‌ها را از زمان کودکی به خاطر سپرده، می‌توان تصویری بزرگ و مخوف از خشونتِ حاکم بر لیبی دوران قذافی را بازشناخت. بدن شکنجه شده پدر، پخش صحنه اعدام از تلویزیون و سوزاندن کتاب‌های پدر نمونه‌هایی از این تصاویرند. از طرفی مطر در این رمان خشونت مردانه و قبیله‌ای را که جامعه لیبی گرفتار آن است به تصویر می‌کشد.
خشونتی که در وجود همه مردم لیبی نهادینه شده است. برای همین بسیاری از آنها در عین مبارزه با حکومت خشن معمر قذافی، خود نه تنها از خشونت عاری نیستند بلکه به نحوی دست به کار تکثیر و بازتولید آنند. این خشونت حتی در رفتار خود راوی نیز هست. از طرفی «در کشور مردان»، روایتی است از کشوری که در آن آدم‌ها یا باید با حکومت ستمگر همکاری کنند و یا بمیرند. انسان‌های این رمان، همگی ترس و تحقیر و احساس ناامنی را تا مغز استخوان تجربه می‌کنند و هشام مطر به خوبی توانسته وحشت حاکم بر سرزمینش را از خلال تصاویری از زندگی مردم لیبی و رفتارهایشان به نمایش بگذارد.
جالب این که در این فضای پر از دهشت که خشونت مردانه به صریح‌ترین شکل خود اعمال می‌شود، شخصیت زن رمان که مادر راوی است می‌کوشد به صورت خاموش علیه این خشونت مقاومت کند. شیوه مقاومت او البته درافتادن مستقیم و آشکار با این خشونت نیست، بلکه در تاروپود زندگی روزمره او و زیر سطح این زندگی پنهان شده است. تلاش او برای دورکردن فرزند کم سن و سالش از این خشونت یکی از مصداق‌های این مقاومت خاموش است. راوی رمان سرانجام در همان سن نه سالگی به اصرار مادرش از کشور بیرون فرستاده می‌شود. پس از این مهاجرت اجباری حس او نسبت به وطن و خانواده‌اش حسی دوگانه است. هم از آن‌ها می‌گریزد و هم مشتاق دیدارشان است. او میان غربت و وطن دوپاره شده و هیچ چیز قادر نیست خلاء و شکاف حاصل از این دوپارگی را پر کند.
گویی هشام مطر غربت این راوی از وطنش را نمادی از وضعیت هم نسلان خود گرفته است. در پایان ترجمه فارسی رمان، گفت وگویی کوتاه هم با هشام مطر منتشر شده است.

روایت اصلی داستان به فعالیت‌های سیاسی فرج، پدر سلیمان، در کنار دیگر دوستانش موسی و رشید، در مخالفت با رژیم قذافی اختصاص دارد. این خط روایت که زمان آن به دهه‌های 70 باز می‌گردد، روایتی است که از صفحات آغازین کتاب و در میدانی در آغاز می‌شود و تا پایان کتاب ادامه می‌یابد. این روایت به تأثیر و نقش پدر جامعه و سایه سنگین آن در خانواده می‌پردازد و به قول سلیمان: هر گاه که پدر در خانه حضور دارد حال مامان خوب است و همه چیز در سرجای خود قرار دارد. اما در غیبت پدر این اوضاع متفاوت می‌شود.

در روایت دیگری که در کنار روایت اصلی جریان دارد، هشام مطر به جایگاه زنان در جامعه لیبی و محدودیت‌های آنها اشاره می‌کند. برای مثال مادر سلیمان پس از ماجرای لو رفتن دیدارش با پسری ایتالیایی با فشار خانواده مجبور می‌شود بر سر سفره عقد بنشیند و با فرج ازدواج کند. دیداری که پدرش را بشدت بر سر خشم آورده بود و در شب ازدواج با تفنگی در پشت اتاق ایستاده بود.

بعد از ازدواج مادر سلیمان هر از گاهی به میخوارگی می‌افتد تا خاطره بد ازدواج و زندگی خود را به فراموشی بسپارد. نجمه، مادر سلیمان، بر خلاف مادرش بشدت از شخصیت شهرزاد در «هزار و یک‌شب» متنفر است زیرا معتقد است شهرزاد جان خود را از پادشاه گدایی کرده است و به خاطر بچه‌هایش دست از کشتن او برداشته است نه به خاطر شخصیت شهرزاد. داستان با خروج اجباری سلیمان از لیبی به مصر و آغاز زندگی جدید سلیمان در آنجا پایان می‌پذیرد.

هشام مطر، نویسنده‌ای اصالتاً لیبیایی که در سال 1970 میلادی در نیویورک متولد شده است. رمان‌نویسی و روزنامه‌نگاری هم از کارهای مورد علاقهٔ اوست. مقالات او در مجلات و روزنامه‌هایی همچون الشرق الاوسط، ایندیپندنت، گاردین، تایمز و نیویورک تایمز منتشر شده است. دومین رمان مطر، آناتومی یک ناپدیدشدن در ۳ مارس ۲۰۱۱ منتشر شده است. می‌توان گفت ادامه رمان اول اوست و حوادث آن این بار در مصر، کشوری که سلیمان به آن تبعید شد، اتفاق می‌افتد. البته انتقاد از رژیم پلیسی قذافی و جامعه سنتی و استبداد زده لیبی، اولین بار بود که این گونه در قالب رمانی منتشر می‌شد و این امر از نگاه داوران و منتقدان بوکر و دیگر رسانه‌های غربی مغفول نیفتاده بود. در سال ۲۰۱۷، اثر او با عنوان بازگشت: پدران، پسران و سرزمین‌های میان آنها در رشته زندگینامه و خودزندگینامه، برنده جایزه پولیتزر شد. هشام مطر با وجود تعداد کم رمان‌هایش، روند پیشرفت و کسب شهرت در جهان ادبیات را به سرعت سپری کرده است و کارش را در نیویورک ادامه می‌دهد.

کتاب در کشور مردان (In the country of men)، نوشتهٔ هشام مطر، از کتاب‌های اتشار یافته در کوله پشتی است.

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابرمان در کشور مردان
نویسنده
مترجمشبنم سمیعیان
ناشر چاپیانتشارات کتاب کوله پشتی
سال انتشار۱۳۹۵
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۲۵۶
زبانفارسی
شابک978-600-8211-00-6
موضوع کتابکتاب‌های داستان و رمان خارجی
قیمت نسخه الکترونیک
۱۲۰۰۰ ت - 2.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات رمان در کشور مردان

گل بخت جون
۱۳۹۷/۱/۲۴
محشرهد، عااالیه، ترجمه هم عااالیه
مهسا یوردخانی
۱۳۹۶/۵/۲۷
یک کتاب فوق العاده
مهسا یوردخانی
۱۳۹۶/۵/۱۳
بسیار عالی و جذاب
null null
۱۳۹۶/۳/۷
کتابراه عالی است
مشاهده همه نظرات ۴

راهنمای مطالعه رمان در کشور مردان

برای دریافت رمان در کشور مردان و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.