معرفی و دانلود کتاب صوتی آذر، شهدخت، پرویز و دیگران

عکس جلد کتاب صوتی آذر، شهدخت، پرویز و دیگران
قیمت:
55000 تومان - 10.49€
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی آذر، شهدخت، پرویز و دیگران و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی آذر، شهدخت، پرویز و دیگران و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی آذر، شهدخت، پرویز و دیگران

کتاب صوتی آذر، شهدخت، پرویز و دیگران داستان زنی است که بعد از بازی در یک فیلم به شهرت می‌رسد. این موضوع همسرش را که از قضا بازیگری معروف است می‌رنجاند و ازدواج چهل‌ساله‌ی آن‌ها به خطر می‌افتد... مرجان شیرمحمدی با روایت سرگرم‌کننده و شخصیت‌های جالب شما را فصل به فصل دنبال خود می‌کشاند و لحظاتی خوش برایتان خلق می‌کند.

درباره‌ی کتاب صوتی آذر، شهدخت، پرویز و دیگران

رمانی با عطر علف‌های کوهی، هوای سرد روستاهای دماوند و بوی خوش غذای خانگی! این داستان بیشتر از هر چیز اثری درباره‌ی روابط خانوادگی‌ست که همواره با احساساتی متناقض همراه است. درباره‌ی نزدیک‌ترین افراد به ما که گاهی از خودمان می‌پرسیم: «من چه گناهی کردم که باید با این آدم زندگی کنم؟» و چند ساعت -یا حتی چند دقیقه! - بعد احساس می‌کنیم خوشبخت‌ترین فرد دنیاییم که با شخصی چنین نازنین و مهربان و همراه آشنا شدیم. کتاب صوتی آذر، شهدخت، پرویز و دیگران روایت مرجان شیرمحمدی از چنین خانواده‌ی است که با یک اتفاق پایه‌های زندگی‌شان متزلزل و آتشفشان‌های نهفته در روابطشان فعال می‌شوند... .

پرویز و شهدخت وقتی با همدیگر آشنا شدند که اولی بازیگر یک لاقبای تئاتر و دومی دانشجوی مهندسی فرانسه بود. این کبوترهای عاشق با چهل سال زندگی مشترک به همه ثابت کردند با وجود تفاوت‌های عمیق آداب مدارا و سازش را خیلی خوب بلدند و زندگی‌شان را با مهر و محبت به هم پیش بردند. پرویز دیوان بیگی با حضور در سینما قله‌های شهرت را یکی بعد از دیگری فتح می‌کرد، آن هم با شدت و حدتی که به پاس قدردانی‌ از سال‌ها خاک صحنه خوردن و فداکاری در راه سینما، مجسمه‌ای از او را در شهر تهران برپا کردند.

در طرف دیگر این ازدواج، شهدخت با تحصیلات درخشان و خانواده‌ای پیشگام، به زنی سنتی تبدیل شد. او با عشق آشپزی می‌کرد، شور و ترشی می‌انداخت، لباس شوهر پرمشغله‌اش را می‌شست و به بچه‌های قد و نیم‌قدش می‌رسید. راستش را بخواهید شهدخت آرامش خانواده‌اش را به جاه‌طلبی‌های شغلی ترجیح می‌داد و بانوی کتاب صوتی آذر، شهدخت، پرویز و دیگران از زندگی‌اش راضی بود. قبل از وقوع حادثه همه چیز در خانه‌ی دیوان بیگی‌ها سرجایش قرار داشت. امکان نداشت پا به خانه‌ی زیبا و بزرگ این دو بگذارید و شیفته‌ی سعادت آن‌ها نشوید، اما فراموش نکنید که خوشبختی روی دیگری نیز دارد... .

شهدخت یک روز برای کاری وارد محل فیلمبرداری پرویز می‌شود. کارگردان که مبهوت چهره و حرکات خاص این خانم متین و باوقار شده به او پیشنهاد همکاری می‌دهد تا در مقابل همسرش یعنی پرویز دیوان بیگی نقشی مهم را ایفا کند. زن و شوهر کتاب صوتی آذر، شهدخت، پرویز و دیگران بااکراه این پیشنهاد را می‌پذیرند اما برخلاف تصورشان فیلم بسیار موفق می‌شود. روزنامه‌نگارها برای صحبت با شهدخت صف می‌کشند، هربار که تلفن خانه به صدا در می‌آید با خانم دیوان بیگی کار دارند و علاوه بر این‌ها، زن خانه‌دار سابق جایزه بهترین بازیگر زن را برنده می‌شود!

این اتفاقات پرویز را آشفته می‌کند. او که نمی‌تواند همسرش را در قالب زنی بازیگر و مشهور و محبوب ببیند با بدخلقی‌هایش شهدخت را آزار می‌دهد. او هم در مقابل با کمال میل از پیشنهادات کارگردانان برای حضور در فیلم هایشان استقبال می‌کند و بر آتش خشم شوهرش نفت می‌ریزد. در این میان آذر، دختر خانواده که خارج از کشور زندگی می‌کرد به خانه بر می‌گردد و به رابطه‌ی پدر و مادرش رنگی جدید می‌بخشد.

اقتباس از کتاب صوتی آذر، شهدخت، پرویز و دیگران

بهروز افخمی در سال 1393 فیلمی براساس این داستان ساخت و بازیگرانی از جمله مهدی افخمی، گوهر خیراندیش، رامبد جوان و مانی حقیقی در آن هنرنمایی کردند. این فیلم در جشنواره‌ی فجر آن سال برنده‌ی جایزه سیمرغ بلورین بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه شد. همچنین افخمی و خیراندیش بابت ایفای نقش پرویز و شهدخت جایزه بهترین بازیگر را از جشن حافظ دریافت کردند.

جالب است بدانید مرجان شیرمحمدی در این اثر نقش آذر را به عهده داشت.

کتاب صوتی آذر، شهدخت، پرویز و دیگران مناسب چه کسانی است؟

شنیدن این اثر را به تمامی علاقه‌مندان رمان‌های فارسی توصیه می‌کنیم.

با مرجان شیرمحمدی بیشتر آشنا شویم

مرجان شیرمحمدی نویسنده، بازیگر، طراح‌ صحنه و لباس ایرانی است. او اولین حضور سینمایی خود را در فیلم «خانه به خانه» تجربه کرد. فعالیت‌های گسترده‌ی مرجان شیرمحمدی بازخورد مثبت یر از منتقدین را به دنبال داشته: او دوبار جایزه‌ی هوشنگ گلشیری را به دست آورده و در تولید آثار محبوبی مانند «پر پرواز»، «آذر، شهدخت، پرویز و دیگران»، «آخرین دعوت»، «سن پترزبورگ» و «پسر تهرونی» همکاری داشته است.

اگر به مطالعه‌ی دیگر آثار کتاب‌های این نویسنده‌ی خوش‌ذوق علاقه‌مندید، کتاب‌های «بعد از آن شب»، «یک جای امن»، «این یک فصل دیگر است» و «خانه‌ی لهستانی‌ها» را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

در بخشی از کتاب صوتی آذر، شهدخت، پرویز و دیگران می‌شنویم

شهدخت خوش نداشت توی محل کار شوهرش ظاهر شود. به خصوص با بهانه‌ی قرص آوردن و این جور کارها. جوان‌تر که بود شده بود گاهی با بچه‌ها به محل فیلم‌برداری فیلمی که دیوان بیگی توش بازی می‌کرد سری بزند ولی این کم اتفاق افتاده بود و در تمام آن سال‌ها تعدادش به انگشت‌های دو دست نمی‌رسید. از آن اتاق رفتند توی یک اتاق بزرگ‌تر، اتاق بزرگی که عده‌ای روی مبل‌های بزرگ و یغوری نشسته بودند و گرم حرف زدن بودند.

مرد به جمع گفت: «خانوم دیوان بیگی هستن. همسر جناب دیوان بیگی».

جمع به احترام بیگی بلند شد.

شهدخت گفت: «بفرمایید خواهش می‌کنم! مزاحم نمی‌شم».

مردی که عینک داشت و موهای کم پشتی داشت و پشت هاله‌ای از دود سیگار به شهدخت نگاه می‌کرد گفت: «این چه حرفیه؟ چه سعادتی که خدمتتون رسیدیم! بفرمایید بشینین الان آقای دیوان بیگی رو صدا می‌کنیم. دارن گریم می‌شن».

شهدخت مرد را شناخت. کارگردان فیلم بود. گفت: «اصلا لازم نیست. فقط این قرص‌ها رو به دستشون برسونین!»

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
1 دقیقه
شناسنامه
25 دقیقه
قسمت اول
32 دقیقه
قسمت دوم
22 دقیقه
قسمت سوم
22 دقیقه
قسمت چهارم
25 دقیقه
قسمت پنجم
32 دقیقه
قسمت ششم
26 دقیقه
قسمت هفتم
20 دقیقه
قسمت هشتم
28 دقیقه
قسمت نهم
24 دقیقه
قسمت دهم
24 دقیقه
قسمت یازدهم
12 دقیقه
قسمت دوازدهم

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی آذر، شهدخت، پرویز و دیگران
نویسنده
گویندهمرجان شیرمحمدی
ناشر چاپینشر چشمه
ناشر صوتی رادیو گوشه
سال انتشار۱۴۰۱
فرمت کتابMP3
مدت۴ ساعت و ۵۳ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی داستان و رمان ایرانی، کتاب‌های داستان و رمان ایرانی
قیمت نسخه صوتی
55000 ت - 10.49 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی آذر، شهدخت، پرویز و دیگران

م مسعودی
۱۴۰۲/۲/۲۹
داستان روان از زندگی روزمره خانواده ایرانی
نوستالژی قابل درک و تکراری اما جذاب
خانم شیرمحمدی هم اجرای قابل پذیرشی داشتند اگر چه گاهی از فراز و فرود لحن گفتاری در داستان جا مانده بودند و به عنوان نویسنده داستان این موضوع دور از انتظار است.
روایتی از زندگی زنان سرزمینم در نقش همسر، مادر، خواهر، و
دوست همسایه و حتی بانوی سالمندی که در طول زندگی به عنوان امین مردم در درمان بیماری‌ها به صورت سنتی شناخته شده و عملکرد مردان از قدیم تا به امروز، از سنت تا مدرنیته
غروری که به صورت کاذب با اطاعت محض و یک‌سو نگری خانم‌ها در جنبه‌های محدود و تعریف شده به صورت سنت وجود مردان را فرا می‌گیرد.
بیشتر من را به یاد سریال‌های اصیل ایرانی مانند پدرسالار؛ عطر گل یاس؛ تلخ و شیرین و..... انداخت و این نکته که در نهایت با فداکاری مادران و همراهی و آگاهی پدران کلید همه مشکلات در کانون گرم خانواده است و هیجانی که برخی از منتقدان دنبالش بودند جز تشدید اضطراب و سردرگمی بهره‌ای ندارد.
جامعه امروز ما به شدت نیازمند یادآوری فرهنگ اصیل زندگی ایرانی است حتی اگر این داستان‌ها تکراری باشد و باور به این که می‌شود یک زن قدرتمند و یک مرد آگاه هسته اصلی خانواده‌ای آرام و امن برای تعامل همه اعضا با یکدیگر و جامعه را تشکیل دهند.
ارائه کتاب‌های صوتی از این‌گونه قدم بزرگی است در این مهم و ممنون از همه کسانی که دغدغه پیشرفت و ایجاد بستری امن برای رشد اجتماعی جامعه را دارند🙏🌹
.
۱۴۰۲/۲/۲۸
با عرض سلام
این کتاب نقاط ضعف و نقاط قوتی داشت که از نقاط ضعف آن میتوان این مورد را گفت:
داستانش ضعیف بود، هیجانی نداشت که آدم بخواد داستان رو ادامه بده. البته این نظر منه چون من به کتاب‌های هیجانی علاقه دارم این کتاب رو نپسندیدم و کسانی که به رمان‌های احساسی علاقه دارند شاید خوششون بیاد.
یک
فیلمی هم از این کتاب درست شده. خیلیا به جای خواندن فیلم میبینن و فکر میکنند که فرقی نداره اما فیلم هیچوقت جای کتاب رو نمیگیره.
در آخر از نویسنده محترم بسیار تشکر میکنم چرا که نویسندگی کار بسیار سختی است و ایشان به بهترین نحو این کتاب را نوشته‌اند.
از انتشارات نشر چشمه نیز تشکر میکنم و کتاب 1984 که نوشته جورج اورول از این انتشارات است را پیشنهاد میکنم بخونین.
مریم رجایى
۱۴۰۲/۳/۳
برای من که دانشجوام و دور از خونواده، این داستان معمولی خیلی دلنشین و پرکشش بود، یه کله تا آخر گوشش دادم. حس خوردن خورشت قیمه‌ی خونگی رو داشت.
ولی خب داستان چیز خاصی برای عرضه نداشت. اگر دلم تنگِ خونواده نبود گوش نمیکردم.
یه خونواده پولدار و زیبا، نسبتاً انتلکت و نسبتاً سطحی با دغدغه‌هایی قیاس
غیرقابل با اون چیزی که ملت الآن توی زندگی روزمره شون دارن. همه چی نایس و بزرگترین دغدغه شون به نظر شوخیه! خب من دوست داشتم فکر کنم زندگیِ ما ایرانی‌ها، یا حداقل اغلبمون الآن این شکلیه، ولی از لحاظ سطح دغدغه بیشتر شبیه یک زندگی اروپایی بود تا ایرانی!
+ ولی از لحاظ تمسخر گیاهخواری و فمینیسم هم باید بگم وحشتناک ایرانی بود!
M R
۱۴۰۲/۳/۷
داستان ایرانی از یک خانواده نسبتا سنتی و اتفاقات بین اونها در طول چند روز با یادآوری از گذشته خانواده. اول داستان خیلی جذاب بود و فکرمیکردم ادامه داستان همونقدر جذابه اما متاسفانه معمولی شد. قهرمان داستان هنرپیشه قدیمی فیلم‌های فارسی و همسرش هستن که با اتفاقی تصادفی پای همسر هنرپیشه هم به سینما باز میشه اما ادامه داستان تقریبا ربطی به این موضوع نداره. البته شنیدن روابط زندگی ایرانی و اتفاقاتش برای همه ما آشنا و شیرین و دلچسب هست ونباید توقع چیزی عجیب و خارق العاده داشت. خوانش کتاب هم قابل قبول و روان بود.
Massi ,Ebi
۱۴۰۲/۳/۱
یه موضوع کاملا اجتماعی و به نسبت کلیشه‌ای بود ولی قلم خوب نویسنده باعث می‌شد آدم داستان رو دنبال کنه مخصوصا شوخی‌هایی که در طول داستان شخصیت‌ها با هم داشتن به جذابیت داستان اضافه می‌کرد. ولی چیزی که نظر منو به خودش جلب کرد قدرت شهدخت بود. اینکه یه زن میتونه حتی به عنوان زن خانه دار هم قدرت خودشو نشون بده به نظر من موفقیت بچه‌های پرویز به خاطر وجود شهدخت بوده. ممنون کتابراه
بهاره محمدی اسفه
۱۴۰۱/۶/۱۶
یک داستان بسیار متوسط و معمولی که چیزی بیش از فیلمی که از روی آن ساخته‌اند، برای ارائه ندارد و اتفاقا فیلم به مدد بازی‌های حرفه‌ای بهتر از کتاب از کار درآمده.
کتاب دیگر ایشان یعنی خانه لهستانی‌ها خیلی بهتر بود.
گویندگی:
خانم شیر محمدی گوینده حرفه‌ای نیستند ولی در حد خواندن کتاب خودشان کار قابل قبولی ارائه دادند
س س
۱۴۰۲/۳/۴
سلام کتاب معمولی بود فیلم هم براش ساخته شده داستان زنی روایت میکنه که با داشتن سواد دانشگاهی و تحصیل در کشور فرانسه بعد ازدواج خانه دار میشه و بعد چهل سال به صورت اتفاقی بازیگر میشه و شوهرش هم که بازیگر معروفی هست از این که خانمش در اولین بازی معروف شده حسودیش میشه... و دخترشون آذر که از خارج میاد و....
F.javan
۱۴۰۲/۳/۳
داستان روان بود با گوینده خوبی که داشت با این که فیلم را ندیده بودم اما تصویر سازی آسان بود
موضوع داستان معمولی بود اما نکته‌هایی داشت مثل تفاوت نگاه‌ها بین زن و مرد. تفاوت فرهنگ ملت‌ها و اینکه لزوما برای خوشبخت شدن لازم نیست ازدواج کنی ویا....... در کل با شنیندش انگار یک فیلم دیدم ممنون از کتابره
علی خسروشاهی
۱۴۰۲/۳/۶
رمانی کوتاه از روزمرگی زندگی خانواده‌ای از طبقه مرفه جامعه که خانم شیرمحمدی کار را خوب از آب درآورده است. فیلمی که بر اساس همین داستان توسط بهروز افخمی ساخته شده، توانسته سیمرغ بهترین فیلمنامه را بگیره. گویندگی خانم شیرمحمدی هم بدی نداشت. در فیلم نقش آذر را بهتر از گویندگی کتاب، ایفا میکنه!!
بهنوش
۱۴۰۲/۳/۶
داستان معمولیست اما سرگرم کننده. داستان یک خانواده پولدار با دغدغه‌های معمولی. گرچه تلاش شده که سبک زندگی سنتی در ایران را نشان دهد اما این میزان رفاه و این سبک زندگی شاید الان برای اکثریت ایرانیها یک رویا باشد!!!!
زهرا شاکر
۱۴۰۲/۳/۴
داستانی روان و خوبی داشت و از دیدگاه من از لحاظ کشش در رده متوسط قرار داشت.
به وسط داستان که رسید، انتهاش قابل حدس بود.
با شخصیت‌های داستان به خوبی میشد خو گرفت و تصویر سازی کرد.
در کل از کتاب خوشم اومد.
فیروزه شیرینکام
۱۴۰۱/۶/۲۳
ممنون از خانوم شیرمحمدی. انشاءاللله در کارهای بدیشون موفقتر باشن. داستان کتاب تقریبا میشه گفت روزمرگی‌های یک زندگی و خانواده شلوغ ایرانی بود. قهر واشتی، پیک نیک، سفر، مهاجرت ونگرانی‌های اکثر خانواده‌های سنتی ایرانی.
Monir Naghikhani
۱۴۰۱/۵/۱۹
به نظرم خیلی ضعیف بود، البته اشاره‌هایی به مهاجرت جوانان و همچنین دوجنسیتها شده بود ولی در کل دوست نداشتم، موضوع خاصی نداشت، شاید اگر به این دو مورد بیشتر اشاره میشد مطلبی داشت،
ژیلا نظری
۱۴۰۲/۳/۵
جدای از نقاط قوت وضعف داستان برای من جای خالی دورهمی‌های خانوادگی و درد فراغ از فرزندان وتنهایی اینروزهای زندگی رو یاداور بود داستان ساده ولی شیرین بود
Morteza Nasiri
۱۴۰۲/۳/۱
این کتاب داخلی یک رمان جذاب درباره زن بازیگری است که..... (همیشه یادتون باشه بقیه داستان رو نمیشه تعریف کرد)، بسیار زیباست و ارزش خواندن داره.
مشاهده همه نظرات 37

راهنمای مطالعه کتاب صوتی آذر، شهدخت، پرویز و دیگران

برای دریافت کتاب صوتی آذر، شهدخت، پرویز و دیگران و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.