دانلود فصلنامه علمی تخصصی پژوهش‌های گردشگری و توسعه پایدار - شماره 6


افزودن به کتابخانه

برای دانلود قانونی فصلنامه علمی تخصصی پژوهش‌های گردشگری و توسعه پایدار - شماره 6 و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی فصلنامه علمی تخصصی پژوهش‌های گردشگری و توسعه پایدار - شماره 6

فصلنامه علمی تخصصی پژوهش‌های گردشگری و توسعه پایدار - شماره 6، منتشر شد. گردشگری پایدار با محوریت باز زنده‌سازی سازه‌های دستکند دزفول و فرصت‌ها و چالش‌ها در گردشگری ساحلی؛ مطالعه موردی: غرب مازندران، از جمله عناوینی هستند که در این شماره از فصلنامه می‌خوانید.

گردشگری پایدار رهیافت جامعی است که خواهان رشد بلندمدت صنعت گردشگری بدون اثرات مخرب بر زیست‌بوم‌های طبیعی است. گردشگری شهری پایدار دو اصل مهم بازیابی منابع فرهنگی و رشد اقتصادی را دنبال می‌کند و دستیابی به آن بدون برنامه‌ریزی نخواهد بود. مردم دزفول به منظور مقابله با وضعیت آب‌وهوایی حاد منطقه دست به ساخت بناهای متناسب با اقلیم و بدون نیاز به استفاده از انرژی‌های فسیلی برای سرمایش و گرمایش با دستاورد حفظ محیط زیست زده‌اند.

شوادون‌ها، بقایای قمش‌ها، سربطاق‌ها و کت‌ها از جمله آثار منحصر به فرد معماری دستکند بر جای مانده در منطقه برای مقابله با وضعیت آب‌وهوایی خوزستان هستند. سازه‌های نام برده در مواردی مانند شهرها و راه‌های زیرزمینی برای فرار از تنگنای شدید اقلیمی به صورت مجموعه‌های به هم پیوسته عمل می‌کردند که تا زمان معاصر استفاده از آن‌ها در منطقه رایج بوده است.

در پژوهش حاضر ضمن معرفی سازه‌های دستکند دزفول و عوامل شکل‌گیری آن، طرح احیای این نوع معماری برای اولین بار با رویکرد گردشگری پایدار و تبدیل به پیاده‌راه‌های زیرزمینی ارائه خواهد شد. روش داده‌اندوزی در این پژوهش بر اساس فعالیت‌های میدانی، مطالعات کتابخانه‌ای و مصاحبه با صاحب‌نظران و مردمانی است که تجربه استفاده از این نوع معماری را در زندگی روزمره خود داشته‌اند.

روش تحقیق در این نوشتار به صورت ترکیبی از تفسیری، تاریخی و توصیفی، تحلیلی می‌باشد. نتایج تحقیق نشان می‌دهد که استفاده از این سازه‌های بومی در صنعت گردشگری دارای اثرات مثبت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست‌محیطی در منطقه و جامعه محلی می‌باشد.

 ۵۶ صفحه، ۵ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 2645-4866 

چاپ ۱۳۹۸، قیمت الکترونیکی: رایگان
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
افزودن به کتابخانه

فهرست مطالب

گردشگری پایدار با محوریت باز زنده‌سازی سازه‌های دستکند دزفول
فرصت‌ها و چالش‌ها در گردشگری ساحلی؛ مطالعه موردی: غرب مازندران
سناریوهای توسعه پایدار طبیعت‌گردی در استان چهارمحال و بختیاری
ارزیابی چالش‌های جذب گردشگری رویداد با استفاده از مدلSWOT؛ مطالعه موردی: روستای سیف آباد از توابع شهرستان کوهرنگ
بررسی راهکارهای اقلیمی اجرای بام در بافت سنتی بوشهر

راهنمای دانلود فصلنامه علمی تخصصی پژوهش‌های گردشگری و توسعه پایدار - شماره 6

برای دانلود فصلنامه علمی تخصصی پژوهش‌های گردشگری و توسعه پایدار - شماره 6 و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود  فصلنامه علمی تخصصی پژوهش‌های گردشگری و توسعه پایدار - شماره 6