دانلود نشریه علمی - تخصصی مطالعات محیط‌ زیست، منابع طبیعی و توسعه پایدار - شماره 5

  • ناشر: نشریه علمی - تخصصی مطالعات محیط‌ زیست
  • ۰ رای
  • برای دانلود قانونی نشریه علمی - تخصصی مطالعات محیط‌ زیست، منابع طبیعی و توسعه پایدار - شماره 5 و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


افزودن به کتابخانه

برای دانلود قانونی نشریه علمی - تخصصی مطالعات محیط‌ زیست، منابع طبیعی و توسعه پایدار - شماره 5 و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی نشریه علمی - تخصصی مطالعات محیط‌ زیست، منابع طبیعی و توسعه پایدار - شماره 5

نشریه علمی - تخصصی مطالعات محیط‌ زیست، منابع طبیعی و توسعه پایدار - شماره 5 منتشر شد. این شماره به معرفی ابزار پرداخت برای خدمات اکوسیستم (PES) برای حفظ و احیای اکوسیستم‌های تالابی و بررسی عوامل تخریب کننده تالاب هورالعظیم پرداخته است.

محدودیت منابع زیست محیطی و کاهش کیفیت آن‌ها در اثر گسترش فعالیت‌های تولیدی، مشکلات زیادی را برای جامعه امروز و نسل آینده به وجود می‌آورد. لذا ضرورت دارد تا به منظور منطقی نمودن استفاده از این منابع، از ابزارهای مختلف از جمله ابزارهای اقتصادی استفاده شود. از این‌رو، در حال حاضر در کشورهای مختلف جهان، کاربرد ابزارهای اقتصادی به عنوان مکمل سیاست‌های حفاظت محیط زیست به شکل مولفه کلیدی و موثر مورد توجه قرار گرفته است. یکی از ابزارهای مناسب مبتنی بر بازار در این زمینه رویکرد پرداخت برای خدمات اکوسیستم (PES) است.

پرداخت برای خدمات اکوسیستم عبارت است از پرداخت به اقداماتی که سطح خدمات مطلوب اکوسیستم را بالا می‌برد. در واقع، اصطلاحی تخصصی است که برای توصیف طیفی از طرح‌های نوآورانه به کار می‌رود که در آن سرمایه‌گذاران و یا استفاده کنندگان از خدمات طبیعی مانند خدمات اکوسیتم‌ها، به ارائه دهندگان این خدمات پرداخت‌هایی انجام داده و از آن‌ها حمایت مالی به عمل می‌آورند. این ابزار ضمن تبیین موقعیت ذینفعان و تعیین چارچوب همکاری و تقسیم وظایف بین آن‌ها، با ایجاد ساختارهایی همچون بازار و نهاد تامین مالی، در قالب یک برنامه بلند مدت، ضامن پایداری و حفاظت از اکوسیستم‌های طبیعی خواهد بود. در این مطالعه، به تشریح ابعاد، چارچوب و نحوه پیاده سازی و الزامات تحقق پذیری و پایداری رویکرد PES پرداخته می‌شود و با استناد به تجربیات داخلی و خارجی، زمینه‌های کاربرد موثر این ابزار در کشور در راستای نظام‌مند نمودن نقش ذینفعان در حکمرانی صحیح اکوسیستم‌ها معرفی می‌گردد. اطلاعات فراهم شده در مطالعه حاضر می‌تواند راهنمایی برای کاربرد این ابزار در جهت حفظ و احیای اکوسیستم‌های طبیعی از جمله تالاب‌های کشور باشد.

 ۱۰۴ صفحه، ۷ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 2588-4255 

چاپ ۱۳۹۷، قیمت الکترونیکی: رایگان
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
افزودن به کتابخانه

فهرست مطالب

معرفی ابزار پرداخت برای خدمات اکوسیستم (PES) برای حفظ و احیای اکوسیستم‌های تالابی
بررسی عوامل تخریب کننده تالاب هورالعظیم
تحلیلی بر مؤلفه‌های ارتقای فرهنگ محیط زیستی (مطالعه موردی: کارکنان مجتمع تولید روی بندرعباس)
بررسی توان بالقوه رواناب معدن فسفات جیرود در آلودگی آب رودخانه جیرود
تجزیه و تحلیل خشکسالی‌ها (اقلیم شناسی - هیدرولوژیکی) با به کارگیری روش من کندال در حوضه زاینده رود (مطالعه موردی: ایستگاه ورزنه)
بررسی اثر آبیاری با پساب و چاه بر برخی خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک اراضی زراعی
ارزیابی آثار توسعه بر محیط زیست شهر مسجد سلیمان با کاربرد مدل تخریب
شناسایی تاثیرات مواد بیولوژیکی بر بهداشت و سلامتی جامعه و بر آلودگی محیط زیست ایران
اثرات اعتبارات بانک کشاورزی در تغییر کاربری اراضی مزروعی شهرستان همدان
اقدامات کاهش دهنده اثرات ناشی از کاربرد کود نیتروژن

راهنمای دانلود نشریه علمی - تخصصی مطالعات محیط‌ زیست، منابع طبیعی و توسعه پایدار - شماره 5

برای دانلود نشریه علمی - تخصصی مطالعات محیط‌ زیست، منابع طبیعی و توسعه پایدار - شماره 5 و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود  نشریه علمی - تخصصی مطالعات محیط‌ زیست، منابع طبیعی و توسعه پایدار - شماره 5