دانلود کتاب نهادها و اندیشه‌های سیاسی در ایران و اسلام

  • از: حمید عنایت
  • ناشر: انتشارات روزنه
  • ۲ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب نهادها و اندیشه‌های سیاسی در ایران و اسلام و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب نهادها و اندیشه‌های سیاسی در ایران و اسلام و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب نهادها و اندیشه‌های سیاسی در ایران و اسلام

کتاب نهادها و اندیشه‌های سیاسی در ایران و اسلام، درحقیقت جزوه درسی مرحوم حمید عنایت برای تدریس درس «اندیشه‌های سیاسی در ایران و اسلام» است. این جزوه به بررسی سازمان‌های اجتماعی و سیاسی ایران باستان می‌پردازد.

کتاب نهادها و اندیشه‌های سیاسی در ایران و اسلام به مباحثی همانند اینکه حکومت چگونه تشکیل می‌شده، سازمان آن چگونه بوده و حدود اختیارات و وظایف آن چگونه تعیین می‌شده، می‌پردازد.

مباحث دیگر بخش نخست کتاب نهادها و اندیشه‌های سیاسی در ایران و اسلام را مطالبى پیرامون آیین زرتشت، رابطه آن با قدرت سیاسى، جنبش‌هاى مزدک و مانى و بررسى آراء آنان تشکیل مى‌دهد. بخش دیگر آن در خصوص روش تاریخ‌نگارى مسلمین است که شامل وجوه اشتراک مورخین مسلمان با مورخین پیش از اسلام و مقایسه روش‌هاى آنان با یکدیگر است. حمید عنایت بخصوص در این بخش مى‌خواهد نشان دهد که مورخین ایرانى بعد از اسلام، چگونه تلاش مى‌کرده‌اند که میان دو عنصر ایرانیت و اسلامیت پیوند زده و این دو را با یکدیگر تلفیق کنند.

بخش دوم کتاب نهادها و اندیشه‌های سیاسی در ایران و اسلام درخصوص اندیشه سیاسى در اسلام است. در این بخش کیفیت کار به وضوح بالا رفته‌ است، زیرا عنایت وارد حوزه‌اى شده‌ است که تخصص اصلیی‌اش است و با مهارت و در عین حال سبک سلیس و روانش به بررسى و معرفى آراء سیاسى در میان رگه‌ها و فرق مختلف اسلامى و اندیشمندان مسلمان مى‌پردازد. بخش سوم جزوه در حقیقت ضمیمه مفصلى در خصوص برخى از اصطلاحات و طبقه‌بندى‌هاى اجتماعى ایران قبل از اسلام است. این ضمائم عمدتا ترجمه بخش‌هایى از مقاله «گئوویدن گرن» درخصوص فئودالیسم ایرانى است که آن مرحوم بعضاً مطالبى را خود بر آن افزوده است. متأسفانه این بخش کامل نیست. اما از آنجا که مطالب این قسمت بیشتر جنبه اطلاعات فنى و آشنایى با اصطلاحات را دارد، چندان لطمه‌اى به اصل جزوه وارد نمى‌سازد.

حمید عنایت نه «غرب‌‌ستیزى کور» را تصدیق مى‌کند، نه «پارسى‌گرایى» و «عرب‌ستیزى» را چاره‌ساز مى‌داند، نه اعتقادى به جهاد علیه «غرب‌زدگى» دارد و نه تسلیم شدن مطلق و بى‌چون و چرا در برابر فرهنگ و تمدن غرب را مى‌پسندد. او هر یک از این واکنش‌ها را در قبال غرب نشانه‌اى از ضعف فکرى، فرهنگى و اجتماعى ما مى‌داند. بجاى همه این‌ها، او فهم نقادانه غرب را تجویز مى‌کند.

تخصص اصلى مرحوم عنایت سیر اندیشه در جهان عرب و اسلام بود. اما او در عین حال از تاریخ ایران نیز غافل نبود، بالاخص آن بخش از تاریخ که با اندیشه‌هاى سیاسى پیوند مى‌خورد. او در دانشگاه درسى را تحت عنوان نهادها و «اندیشه‌هاى سیاسى در ایران و اسلام» تدریس مى‌کرد. این درس، همانطور که از نام آن پیداست پیرامون بنیان‌ها، نهادها و سازمان‌هاى حکومتى در ایران است. بخش دیگر این درس شامل آراء سیاسى ایرانیان مى‌شود.

 ۲۱۲ صفحه، ۱ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-964-6176-49-6 

چاپ ۱۳۸۵، قیمت الکترونیکی: ۱۹۵۰۰ ت - 6.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

مقدمه
نهادها و اندیشه‌هاى سیاسى در ایران و اسلام
درباره فئودالیسم
فئودالیسم در اروپا چگونه پیدا شد؟
نظام اجتماعى و سیاسى در دوره حکومت ماد
شیوه تولید آسیایى (جامعه آسیایى)
شاهنشاهى هخامنشیان
نظام شهرَبى یا ساتراپى:
اوضاع اجتماعى:
نتیجه
دوره اسکندر و سلوکیان
فئودالیسم پارتى
جامعه طبقاتى ساسانیان
اهمیت سیاسى دین زرتشت
مانویه و مزدکیه
نخستین بینش‌هاى ایرانى و اسلامى از تاریخ
بعد از اسلام
روش تاریخ‌نویسى مسلمانان
آموزش‌هاى ابن‌خلدون
بخش دوم: اندیشه‌هاى سیاسى در اسلام
مقدمه
آغاز مناقشه سیاسى در اسلام
درباره چند اصطلاح
جنبش خوارج
اصول عقاید خوارج
بینش و روش سیاسى خوارج
اهمیت سیاسى فرقه معتزله
نظریات شیعه درباره امامت
نتایج سیاسى عقاید شیعه
خلافت از نظر اهل سنت
1- آراء ابوالحسن ماوردى
2- افکار ابوحامد محمد غزالى
3- بدرالدین ابن جماعه
فارابى بنیاد گذار فلسفه سیاسى در اسلام
مدینه جاهلیه یا ضاله
پیوست
1- فرمان‌بردارى  و پرستش
2- کارسپارى و سوگند وفادارى
3- تیول و منصب موروثى
اسواران
فهرست نام کسان، جاى‌ها، کتاب‌ها، ادیان و...

راهنمای دانلود کتاب نهادها و اندیشه‌های سیاسی در ایران و اسلام

برای دانلود کتاب نهادها و اندیشه‌های سیاسی در ایران و اسلام و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  نهادها و اندیشه‌های سیاسی در ایران و اسلام