دانلود کتاب آغاز روشنایی آیینه: ترکیب‌بند عاشورایی در پانزده بند

  • از: علی موسوی گرمارودی
  • ناشر: انتشارات سوره مهر
  • ۱ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب آغاز روشنایی آیینه: ترکیب‌بند عاشورایی در پانزده بند و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب آغاز روشنایی آیینه: ترکیب‌بند عاشورایی در پانزده بند و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب آغاز روشنایی آیینه: ترکیب‌بند عاشورایی در پانزده بند

 کتاب آغاز روشنایی آیینه: ترکیب‌بند عاشورایی در پانزده بند نوشته علی موسوی گرمارودی است که در دهه هشتاد سروده شده و به جرأت می‌توان گفت جزء قوی‌ترین و پرمایه‌ترین ترکیب‌بندهای معاصر است.

«آغاز روشنایی آینه» شامل 15 ترکیب‌بندی است که پیش از این بندهایی از آن با نام موقت «از گلوی غمگن فرات» در نیمه فروردین 87 در روزنامه اطلاعات منتشر شده بود. در کتاب حاضر موسوی گرمارودی عنوان ترکیب بند را تغییر داده و در بخش مستقلی تمام نقد و نظرهایی که درباره این شعر مطرح شده را آورده است که از جمله آن‌ها می‌توان به "نگاهی به شعر آیینی جدید گرمارودی" از بهاءالدین خرمشاهی، "حریر و حماسه" از محمد یزدان پرست، "زنگ اول در کلاس از گلوی غمگن فرات" از مرتضی امیری اسفندقه، "در غیاب من" از حمیدرضا شکارسری و "نقدی کوتاه بر بند اول در گلوی غمگن فرات" از شهیدی اشاره کرد.

در این اثر اما می‌توان بخش‌هایی دیگر را هم مطالعه کرد که به نوعی بیانگر نوع نگاه شاعر به شعر آیینی است. در همین راستا نوشتار موسوی گرمارودی بر چگونگی شعر عاشورایی در گذر زمان و در دوران‌های مختلف و اشاره به شاعرانی که در موضوع عاشورا سروده‌هایی داشته‌اند، با محوریت نگاه به شعر عاشورایی «باز این چه شورش است» محتشم کاشانی و نگاهی به شعر زنده یاد سید حسن حسینی با نام "شاعری در تصرف شعر" و همچنین شعرهای آیینی زنده یاد قیصر امین پور دارد.

از ویژگی‌های این اثر، استقلال هر بند و عنوان خاص داشتن هر کدام از آن‌هاست که آدمی با تصویرسازی‌های هنرمندانه‌ای مواجه می‌شود و بعد قدرت شاعرانه سراینده فرهیخته در آمیختن اساس و بازگویی واقعی و تاریخی حادثه نمایان می‌شود. چون موج روی دست پدر پیچ و تاب داشت روز نازکی، تنی به صفای حباب داشت از بس که در زلالی خود محو گشته بود گویی خیال بود و تنی از سراب داشت بسیاری از ابیات این منظومه از حوزه شعر پا به دنیای نقاشی و نگارگری می‌گذارد.

در بخشی از کتاب آغاز روشنایی آیینه: ترکیب‌بند عاشورایی در پانزده‌بند می‌خوانید:

به گونه ماه
نامت زبان زد آسمان‌ها بود
و پیمان برادری‌ات
با جبل نور
چون آیه‌های جهاد
محکم.
تو آن راز رشیدی
که روزی فرات
بر لبت آورد
و ساعتی بعد
در باران متواتر پولاد
بُریده بُریده افشا شدی
و باد
تو را با مشام خیمه‌گاه
در میان نهاد
و انتظار در بهت کودکانه حرم
طولانی شد
تو آن راز رشیدی
که روزی فرات
بر لبت آورد
و در کنار درک تو
کوه از کمر شکست.

 ۱۲۴ صفحه، ۳۳۸ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-964-506-869-9 

چاپ ۱۳۹۲: ۵۲۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۵۰۰۰ ت - 1.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

یک دو کلمه پیشین
دیدگاه
یادآوری
پیشگفتار شاعر
شاعری در تصرف شعر
نگاهی به شعرهای آیینی قیصر امین‌پور
پنج نقد و نظر درباره ترکیب‌بند
«آغاز روشنایی آیینه»
نگاهی به شعر آیینی جدیدگرمارودی
حریر و حماسه
زنگ اول در کلاس «از گلویِ غمگنِ فرات»
در غیابِ «من»
نقدی کوتاه به بند اول «از گلوی غمگن فرات»
آغاز روشنایی آیینه

راهنمای دانلود کتاب آغاز روشنایی آیینه: ترکیب‌بند عاشورایی در پانزده بند

برای دانلود کتاب آغاز روشنایی آیینه: ترکیب‌بند عاشورایی در پانزده بند و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  آغاز روشنایی آیینه: ترکیب‌بند عاشورایی در پانزده بند