دانلود کتاب انسان استاندارد

  • از: داریوش قاسمیان دستجردی
  • ۴۵ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب انسان استاندارد و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


افزودن به کتابخانه

برای دانلود قانونی کتاب انسان استاندارد و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب انسان استاندارد

کتاب انسان استاندارد، دربردارنده دیدگاه‌های نویسنده معاصر ایرانی، داریوش قاسمیان دستجردی است و به ویژگی‌های انسانی مطلوب اشاره می‌کند. در اینجا هدف اینست که همۀ انسان‌ها با تلاش و خودسازی به حد بالای درجات انسانی دست یافته و متعالی گردند. (فایل کتاب در تاریخ 1399/03/07 به روز رسانی شده است.)

در جریان زندگی، در محیط خانه و خانواده، محل کار و یا در موقعیت‌های مختلف اجتماعی که در آن قرار داریم و یا قرار می‌گیریم مواجه با رفتارها و اعمالی می‌شویم که از ما سر می‌زند و شخصیت اجتماعی ما را شکل می‌دهد؛ اینکه در این برخوردها نوع رفتار ما از چه تربیت و اخلاق، و از چه نوع عکس‌العمل‌های رفتاری ناشی شود چیزی است که مشخص می‌کند که حد و حدود ما از نظر شخصیت انسانی از چه شعور و کمالی برخوردار است.

در بخش‌های مختلف کتاب انسان استاندارد (Standard Human) بطور مختصر سعی شده، اخلاق و رفتارهای مختلف اجتماعی را بررسی و جایگاه خاص آن‌ها را در یکی از وضعیت‌های انسان متعالی؛ انسان اجتماعی؛ انسان رو به رشد، و آدم درجۀ 3 گنجانده و رفتارهای مختلف آدمی را در قالب این چهار حالت معرفی تا روشن گردد که اگر عادت به یکی از این رفتارها (چه خوب و چه بد) داریم در ارتباط با آن رفتار خاص در چه درجۀ شخصیتی قرار می‌گیریم، و در صورتی که رفتارمان اشتباه است آن را با رفتار صحیح‌تر درجۀ شخصیتی بالاتر خود اصلاح کنیم.

درجات شخصیتی که در کتاب انسان استاندارد به آن‌ها اشاره و تقسیم‌بندی شده‌اند صرفاً مربوط به نوع رفتاری است که از افراد مختلف سر می‌زند، بدون اینکه فقیر و یا غنی بودن و یا شغل و موقعیت اجتماعی آن‌ها مد نظر باشد و تأثیری بر این ملاک بگذارد؛ همچنین میزان انباشته‌های ذهنی افراد نیز تأثیری ندارد، همانگونه که می‌دانیم علم بدون عمل بی‌ثمر است، بنابراین افرادی که علم و یا پست و مقامی دارند امّا اعمال و رفتار آن‌ها نشان دهندۀ علم و موقعیت اجتماعی آن‌ها نیست نمی‌توانند خود را در قالب انسان‌های متعالی و یا انسان‌های اجتماعی به حساب آورند؛ همۀ انسان‌ها با هم برابر هستند مگر در اخلاق و رفتار انسانی و یا غیرانسانی که از آن‌ها سر می‌زند و آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌نماید.

هر کدام از چهار وضعیت شخصیتی، خود نیز می‌توانند به طیف‌های وسیع‌تری از شخصیت‌های ضعیف‌تر هر بخش تا شخصیت‌های کامل‌تر همان بخش تقسیم گردند، به عنوان مثال در بخش انسان متعالی می‌توانیم انسان‌های مؤمن را بعنوان اولین درجۀ شخصیتی آن گروه و انسان‌های متعالی‌تر و پرهیزگارتر را نیز داشته باشیم، و یا در گروه آدم‌های درجۀ3، از افراد بی‌فرهنگ و یا کافر در احکام و فرائض و رفتارهای صحیح انسانی تا افراد نالایق، شرور، جنایتکار و حکّام ظالم را نیز ببینیم؛ همچنین ممکن است افراد در گروه‌های شخصیتی مختلف، ناخالصی‌های رفتاری خوب یا بدی نیز داشته باشند و نتوان بطور مشخص آن‌ها را از یک گروه خاص به حساب آورد.

پس از اینکه معلوم شد درجات شخصیتی موجود در هر جامعه‌ای کدام‌ها هستند و توانستیم طبق این ملاک‌ها شخصیت انسانی موجود خود را نیز پیدا و مشخص کنیم، باید در تلاش برای رسیدن به درجۀ بالاتر و عالیتری که در شأن ما است ابتدا با روحیات و صفات خود آشنا و سپس با بهره‌گیری کامل از توانائی‌ها و ظرفیت‌های مادی و معنوی زندگی‌مان خود را به حد ایده‌آل و استاندارد انسانی خود برسانیم. یعنی اگر با تلاش و خودسازی و عمل به صفات عالی انسانی توانستیم به حد یک انسان با درجۀ شخصیتی متعالی برسیم، یک انسان استاندارد متعالی خواهیم بود و یا اگر توانستیم با نهایت تلاش و همت خود در همۀ امور مادی و معنوی زندگی به حد یک انسان رو به رشد برسیم و بیش از آن ظرفیت و امکان رشد نداشتیم، یک انسان استاندارد با درجۀ شخصیتی رو به رشد هستیم و بیش از آن نیز انتظاری از ما نمی‌رود، و خداوند نیز در همان حد از ما آزمایش و بازخواست خواهد نمود و نه بیشتر از آن.

 ۷۴ صفحه، ۵۱۲ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-964-06-2115-3 

چاپ ۱۳۹۵: ۱۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: رایگان
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
افزودن به کتابخانه

فهرست مطالب

پیشگفتار
انسان استاندارد (انسان نمونه)
نیروهای درونی انسان
بخش اول - انسان متعالی
بخش دوم - انسان اجتماعی
بخش سوم - انسان رو به رشد
بخش چهارم - آدم درجۀ 3
نتیجه‌گیری و حاصل بحث
انسان استاندارد
جامعۀ آرمانی؟!
دستاورد زندگی بشر
فهرست منابع و مآخذ

راهنمای دانلود کتاب انسان استاندارد

برای دانلود کتاب انسان استاندارد و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  انسان استاندارد
محمد شیخ
۱۳۹۷/۶/۲۷
کتاب انسان استانداردخیلی خوبه ممنونم ازشماخداخیرتون بده. اگرمیشه کتاب عاقبت بخیران عالم رورایگان برامون بزارید. ازتون ممنونم
فاطمه ق
۱۳۹۸/۱/۱۲
کتاب دسته بندی خوب و درستی کرده بود، ولی خب انتظار داشتم در خصوص فرایند رشد و رسیدن از یک سطح به سطح بالاتر و به هرحال تکنیک‌ها و چالش‌های مسیر هم بحثی به میون آورده می‌شد.
محدثه روشن فرد
۱۳۹۷/۷/۱۶
جالب و خواندنی بود ممنونم
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۳۲)