دانلود کتاب تجربه گرایی رادیکال؛ درباره‌ی کار و نوشتار اتنوگرافیک

عکس جلد کتاب تجربه گرایی رادیکال؛ درباره‌ی کار و نوشتار اتنوگرافیک
قیمت:
۶۴۰۰ تومان - 2.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب تجربه گرایی رادیکال؛ درباره‌ی کار و نوشتار اتنوگرافیک و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب تجربه گرایی رادیکال؛ درباره‌ی کار و نوشتار اتنوگرافیک

کتاب تجربه گرایی رادیکال؛ درباره‌ی کار و نوشتار اتنوگرافیک نوشته‌ی مایکل جکسون، علاقه‌مندان و دانشجویان رشته‌ی علوم اجتماعی و انسان‌شناسی را به دنیای اتنوگرافی یا قوم‌نگاری پژوهشی می‌برد.

مایکل جکسون (Michael Jackson) استاد ممتاز دانشگاه هاروارد در این اثر بیان می‌کند که تجربه‌گرایی رادیکال (Paths Toward a Clearing) ابتدا و قبل از هر چیز، فلسفه‌ی تجربه‌ی اشیاء و اعمال است که در آن، خود سوژه یک مشارکت کننده محسوب می‌شود. اهمیت این دیدگاه برای انسان‌شناسی آن است که بر تعاملات اتنوگرافر با کسانی اصرار دارد که با آن‌ها زندگی و مطالعه می‌کند؛ در عین حال شما را به چالش می‌اندازد تا شیوه‌هایی را بررسی کنید که در آن‌ها دانش‌تان ریشه در تجربه‌ی عملی، شخصی و مشارکتی‌تان در میدان و نیز مشاهدات منفصلتان دارد.

بر خلاف تجربه‌گرایی سنتی که مرز معینی بین مشاهده کننده با مشاهده شونده و بین روش با موضوع می‌کشد، تجربه‌گرایی رادیکال اعتبار چنین برشی را رد کرده و تأثیر متقابل بین این قلمروها را تبدیل به کانون علاقه‌اش می‌نماید. این تعامل مشاهده کننده با مشاهده شونده اساس کار است.

عادت شما به جدا نمودن تجربه‌ی زیسته‌ی مشاهده کننده از حوزه‌ی مشاهده شونده بر مبنای اینکه مزاحم شونده می‌باشد، قاعده‌ای از روش علمی ندارد بلکه حیله‌ای برای آرام کردن اضطراب است. یک روش تجربه‌گرایانه‌ی رادیکال، تجربه‌ی مشاهده کننده را دربرمی‌گیرد و حوزه‌ی تجربی را حوزه‌ی تعاملات و بین‌الاذهانیت تعریف می‌داند. به همین ترتیب، شما خودهایتان را تبدیل به سوژه‌های تجربی می‌کنید و با تجارب خودتان به عنوان داده‌های اصلی برخورد می‌نمایید.

جکسون از نمونه‌های تحسین برانگیز یک اتنوگرافر قدرتمند، خلاق و الهام‌بخش به شمار می‌رود. او 45 سال در میان کورانکوهای آفریقای غربی علاوه بر مطالب اتنوگرافی، شعر و رمان نیز می‌نویسد و در میان انسان‌شناسان دیگر به منابع فلسفی و ادبی بسیار مسلط است. دو اثر اتنوگرافیک دیگر او به نام‌های مسیرهایی رو به یک روشن‌گاه و در سیرالئون جایزهٔ ویکتور ترنر برای نوشتار اتنوگرافیک را دریافت کرده‌اند.

در بخشی از کتاب تجربه‌گرایی رادیکال؛ درباره‌ی کار و نوشتار اتنوگرافیک می‌خوانیم:

به طور کلی، تنش بین فلسفه به مثابۀ مکالمه با خود شخص یا در درون اجتماعی بسته و فلسفه به مثابۀ مکالمۀ بی‌پایان با جهان، تنشی را منعکس می‌کند که نسبت به خود آگاهی طبیعی است، چیزی که به طور مستمر بین حس جدا بودن از جهان و بخشی از آن بودن در نوسان است. از یک طرف، جهان به طور مستمر به آگاهی من هجوم می‌آورد، در اندیشه‌هایم خرد می‌شود، رؤیاهایم را توزیع می‌کند و گاه حس من از اینکه چه کسی هستم یا چه کسی به نظر می‌رسم را واژگون می‌کند. از طرف دیگر، تکانه‌ای مخالف برای ترک جهان در پشت سر را تجربه می‌کنم، تا درگیری‌هایم با آن را به تأخیر اندازم، فضایی بگشایم که در آن ریتم‌های زندگی درونی‌ام حاکم بر شیوه‌ای باشند که جهان بیرونی بر آگاهی من پدیدار می‌شود.

این تنش بین رو به جهان کردن و روی از جهان برگرداندن را بیانی از دیالکتیک وجودی عمیق‌تری می‌دانم بین عمل شده بر آن و کنش‌گر بودن. زیرا جهان می‌تواند چنان مضمحل کننده باشد که شخص توسط آن محو شود، بدون هیچ زمانی برای اندیشیدن، هیچ حسی از کنترل داشتن، هیچ شانسی برای آرام یا ساکت بودن. اما در آرام بودگی و سکوت، ما می‌توانیم از خوشی‌ها و تعهدات زندگی این جهانی‌مان غریبه شویم. تمایز هانا آرنت بین زندگی وقف نظر و زندگی وقف عمل این تناقض را به چنگ می‌آورد، گرچه مثل دیویی او از دومی در برابر اولی طرفداری می‌کند، با ترجیح اکتیویست نسبت به متفکر، انسان جهان نسبت به زاهد، حتی گرچه هر دوی شیوه‌های اندیشه و شیوه‌های بودن در عمل به طور متقابلی متضمن هم باشند.

فهرست مطالب

پیشگفتار نویسنده بر ترجمۀ فارسی
پیشگفتار مترجم
فصل یکم: تجربه‌گرایی رادیکال
تجربۀ زیسته و تجربه‌گرایی رادیکال
تجربۀ خود و دیگری
معانی فهم
بحران، بافت و دلنگرانی
اجزاء و کل‌ها
فصل دوم: در باب حقیقت اتنوگرافیک
مقایسه
اندازه‌گیری و تفاوت
تاریخ و نقد
حوزۀ انسان‌شناسی
حقیقت و قدرت
گهوارۀ گربه
فصل سوم: بین یک و یکی دیگر
پیش در‌آمد
کار میدانی به مثابۀ مأموریتی جذاب
علیه دیدگاه از دور
مشاهدۀ مشارکتی
ما چگونه فکر می‌کنیم
فصل چهارم: در باب کار و نوشتن اتنوگرافی
کار میدانی
نوشتن
ویژگی‌های صدایی واژۀ نوشتاری
یک نمونۀ نوشتار
گوشت گاو
کتابنامه

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب تجربه گرایی رادیکال؛ درباره‌ی کار و نوشتار اتنوگرافیک
نویسنده
مترجماصغر ایزدی جیران
ناشر چاپیانتشارات تیسا
سال انتشار۱۳۹۶
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۱۸۵
زبانفارسی
شابک978-600-7683-71-2
قیمت نسخه الکترونیک
۶۴۰۰ تومان - 2.49€
خرید کتاب الکترونیک
موضوع کتابکتاب‌های علوم اجتماعی

نظرات کتاب تجربه گرایی رادیکال؛ درباره‌ی کار و نوشتار اتنوگرافیک

Duru Su2
۱۳۹۸/۷/۸
ممنون از استاد بزرگوار و کوشا جناب آقای دکتر ایزدی جیران، کتاب واقعا بدردبخوری است مخصوصا برای کسانی که قوم‌نگاری کار می‌کنند. یاشاسین.
مشاهده همه نظرات ۱