دانلود کتاب جامعه شناسی امنیت ملی


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب جامعه شناسی امنیت ملی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب جامعه شناسی امنیت ملی

کتاب جامعه شناسی امنیت ملی نوشته‌ی بهرام بیات، با نگاه جامعه‌شناختی مباحثی مانند کلیات و مفهوم‌شناسی، فرآیند حفاظت و پاسداری، ابعاد و مرجع و روش‌شناسی امنیت ملی را مورد بررسی قرار می‌دهد.

امنیت ملی به‌ عنوان ارزشمندترین دارایی و افتخار هر دولت - ملتی با بنیان‌های هویتی جوامع عجین شده و شناخت و معرفت نسبت به آن از ضرورت‌های انکارناپذیر حوزه دانشی و اجتماعات علمی محسوب می‌شود. امنیت ملی به‌ واسطه جامعیت و گستره مفهومی از منظرهای مختلف مورد بررسی علمی قرار می‌گیرد تا ابعاد و زوایای پیدا و پنهان آن برای بشر رخ نمایان کند.

نگرش جامعه‌شناختی به پدیده‌های بشری نگرشی جامع و واکاوانه تلقی می‌گردد که درصدد آن است که با بهره‌گیری از سازوکارهای هستی شناختی و معرفت‌شناختی خود به پس‌زمینه پدیده‌ها نور تابانیده تا بتواند زوایای پنهان پدیدها را نمایان سازد.

کتاب حاضر در نه فصل به رشته تحریر درآمده است. چهار فصل اول با عنوان کلیات و بنیان‌های امنیت ملی می‌باشد. سه فصل پنجم، ششم و هفتمعنوان فرآیند امنیت ملی را دربرمی‌گیرد و فصول هشتم تا یازدهم با عنوان موضوعات محوری امنیت ملی می‌باشد.

در بخشی از کتاب جامعه شناسی امنیت ملی می‌خوانیم:

امنیت از اساسی‌ترین نیازهای بشری است که میزان اهمیت آن روزبه‌روز برای بشر ملموس‌تر می‌گردد. امنیت به‌ویژه امروزه دایره شمول بسیار گسترده‌تری نسبت قبل پیدا کرده است. اگر در نظریه‌های قرن بیستم به‌ ویژه در نظریه‌های سنتی امنیت رویکردی سخت‌ افزاری به‌ واسطه نوع هستی‌شناسی آن نظریه‌ها دارد، امروزه قائل شدن به دایره مفهومی موسع برای امنیت به یک ضرورت نظری تبدیل شده است. در نظریه‌های جدیدتر و قبل از آن‌ها در نظریه اسلامی امنیت موضوعاتی چون آرامش، سعادت، رهایی و... علاوه بر ایمنی و فراغت از تهدیدی برای امنیت تعریف شده است.
با توجه به این‌ که امنیت و امنیت ملی به‌ صورت مستقل در آموزه‌های دینی و معارف و علوم اسلامی طرح و بحث نشده است، اما در جای‌ جای آموزه‌های دینی از جمله قرآن کریم و سیره نبوی بر بحث امنیت در معنای موسع آن تأکید شده است.

بحث امنیت در فقه و معارف اسلامی بحث مستقلی نیست و ذیل موضوعاتی چون ایمان، صفات مؤمنان، جهاد، امر به معروف و نهی از منکر، دفاع فردی و عمومی، جهاد، برقراری قسط و عدل، قضاوت، اجرای حدود الهی، امانت و امانت‌داری، برخورد با اشرار، محاربان، یاغیان، مفسدان و جاسوسان، رفع فقر و محرومیت، عدم سلطه بیگانگان، نوع تعامل با کفار و مشرکان مطرح شده است.

 ۳۰۰ صفحه، ۳ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-622-6350-99-0 

چاپ ۱۳۹۸: ۵۸۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۰۰۰۰ ت - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

فصل اول: کلیات و مفهوم‌شناسی امنیت ملی
فصل دوم: بنیان‌های امنیت ملی
فصل سوم: ابعاد و مرجع امنیت ملی
فصل چهارم: فرآیند تولید امنیت ملی
فصل پنجم: فرآیند حفاظت و پاسداری از امنیت ملی
فصل ششم: فرآیند بازتولید امنیت ملی
فصل هفتم: چالش‌های امنیت ملی
فصل هشتم: هندسه قدرت جهانی و امنیت ملی
فصل نهم: روش‌شناسی امنیت ملی

راهنمای دانلود کتاب جامعه شناسی امنیت ملی

برای دانلود کتاب جامعه شناسی امنیت ملی و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  جامعه شناسی امنیت ملی