دانلود کتاب جان‌های افسرده


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب جان‌های افسرده و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب جان‌های افسرده

کتاب جان‌های افسرده‌ از شاهکارهای دنیای ادبیات به شمار می‌آید و محصول کارگاه نویسندگی فیلیپ کلودل است که علاوه بر کسب جایزه بزرگ ادبی رنودو، به مرحله نهایی گنکور، فمینا و جایزه گامشوی آمریکا هم راه یافت.

ارزش کتاب جان‌های افسرده‌ (Les ames grises) در دو اصل مهم نهفته است؛ اول موضوع داستان که مجموعۀ چند فاجعه است، از میان عظیم‌ترین فجایع بشری تا آن زمان، یعنی جنگ جهانی اول. در فضای جنگ که هر روزه هزاران کشته و زخمی و معلول به جا می‌گذارد کسی نمی‌تواند به فکر آینده باشد، چون نمی‌داند تا فردا زنده هست یا نه، چه آن‌هایی که در جبهه می‌جنگند و چه کسانی‌ که پشت جبهه در شهرها و روستاها به سر می‌برند. پس در این هیاهوی جهنمی، و در دنیایی که سراسر به هم ریخته و جز مرگ و ویرانی چیزی در آن دیده نمی‌شود، مردم هم در زندگی عادی‌شان جز مرگ و فاجعه چیزی پیش رو ندارند. همه آشفته‌اند، نگران‌اند، مضطرب‌اند، هیچ‌چیز سر جای خودش نیست، هیچ فکری نمی‌تواند متمرکز شود. حتی اعمال اولیۀ حیاتی، خوردن، خوابیدن و کار کردن هم نظم و ترتیبش را از دست داده است. پس همۀ جان‌ها حق دارند افسرده باشند، مأیوس باشند، و غم‌ زده.

اصل دوم، نحوه روایتگری ماجراهاست. راوی در «جان‌های افسرده» خود یکی از کسانی است که اگرچه روانه جبهه نشده ولی با بزرگ‌ترین فاجعه‌ای که در زندگی هر انسانی می‌تواند رخ دهد، روبرو است. او همچون خبرنگاری باتجربه و نکته‌دان، زندگی خود و کسانی را که این راه پردرد و رنج را طی می‌کنند شرح می‌دهد و ابعاد انسانی ماجراها را می‌کاود و پیش می‌رود.

رویدادی کوچک فاجعه‌ای کشنده‌ای را در زندگی راوی به وجود می‌آورد که عمرش را به تباهی می‌کشاند و علاوه بر درد و رنج، او را نسبت به همه‌کس و همه‌چیز بدبین می‌کند. فضا، فضای بدگمانی و شک و تردید است که از هر یک از شخصیت‌های داستان، هم مجرم می‌سازد و هم قربانی.

فیلیپ کلودل (Philippe Claudel)، یکی از مطرح‌ترین و برجسته‌ترین نویسنده‌های معاصر فرانسه و جهان است که علاوه بر تدریس در رشته‌های ادبیات و مردم‌شناسی در دانشگاه، در حوزه‌های فیلمنامه‌نویسی و کارگردانی نیز فعالیت دارد.

در بخشی از کتاب جان‌های افسرده می‌خوانیم:

موقعی که رسیدم به ایستگاه دلیجان، مثل موش آب‌ کشیده شده بودم. پاهایم یخ کرده بودند، ولی فکرم روشن بود و درست کار می‌کرد. سرم به‌ رغم نوشابۀ فراوانی که خورده بودم دیگر گیج نمی‌رفت. دلیجان آن‌جا ایستاده بود و عده‌ای دوروبرش با عصبانیت سرودست تکان می‌دادند و داشتند با سروانی از رستۀ مهندسی، یکی‌به‌دو می‌کردند. رفتم جلو. سروان می‌کوشید مردم را سرعقل بیاورد. مسافرها رفته‌ رفته مشت‌شان به هوا بلند می‌کردند. زن‌ها که تسلیم‌تر بودند، بی‌اعتنا به باران، مثل چوب‌هایی که توی زمین فرو کرده باشند، بی‌حرکت ایستاده و منتظر نتیجۀ کار بودند. در این موقع بود که یک نفر دست روی شانه‌ام گذاشت. کشیشِ ده‌مان بود، پدر لوران:

امکان ندارد بتوانیم برگردیم... جاده را ارتش برای عبور سربازان مصادره کرده است. امشب افراد دو هنگ باید به جبهه بروند. نگاه‌شان کنید...

اول متوجه آن‌ها نشده بودم. اما موقعی که کشیش با دست نشانم داد، دیگر جز آن‌ها چیزی ندیدم:‌ ده‌ها، صدها مرد، شاید هم بیش‌تر، تفنگ‌به‌دوش، بارانی‌ به‌ پشت، ساکت به انتظار ایستاده بودند و انگار ما را محاصره کرده بودند. شب که داشت نزدیک می‌شد و روشنایی روز را در خود می‌بلعید، آن‌ها را هم رفته‌رفته از نظر محو می‌کرد. سربازها با نگاهی بی‌حالت، بی‌حرکت و بدون یک کلمه حرف ایستاده بودند، باران انگار در آن‌ها اثری نداشت و خیس‌شان نمی‌کرد. آدم گمان می‌کرد با لشکری از ارواح سروکار دارد. در حالی‌ که همان پسرها و مردهای جوانی بودند که تمام روز در شهر و... پرسه زده بودند، مثل گوسفندانی که به کشتارگاه ببرندشان، به بیستروها هجوم آورده بودند، به صدای بلند آواز خوانده بودند، کثافت‌کاری کرده بودند، درِ عشرتکده‌ها را از پاشنه درآورده بودند، شیشۀ نوشابه به‌دست توی کوچه‌ها تلوتلو خورده و برای این‌که نیفتند، دست‌های همدیگر را گرفته بودند. ازاین‌پس دیگر هیچ‌کدام‌شان نخواهد خندید. همگی مانند مجسمه خشک و شق‌ورق شده بودند و به همان رنگ مجسمه‌ها. چشم‌های‌شان را دیگر نمی‌شد تشخیص داد. به جای چشم حالا دو سوراخ سیاه و بی‌انتها در چهره داشتند، گشوده شده به دنیایی فراسوی دنیای آدم‌های دیگر.

 ۲۶۴ صفحه، ۹۱۱ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-5733-78-5 

چاپ ۱۳۹۱: ۹۳۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۴۲۰۰ ت - 1.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

راهنمای دانلود کتاب جان‌های افسرده

برای دانلود کتاب جان‌های افسرده و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  جان‌های افسرده
رامین کرمی
۱۳۹۷/۶/۲۱
چه قلم زیبایی داره. آفرین به این هنر و فن بیان. داستان خیلی غم انگیز و افسردست اما واقعا لذت بردم. گاها راوی و فراموش میکردم و خودمو جای اون میدیدم.
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۱)