دانلود کتاب حقوق زوجه غایب مفقودالاثر

  • از: هدا زارعی
  • ناشر: انتشارات قانون یار
  • ۰ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب حقوق زوجه غایب مفقودالاثر و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب حقوق زوجه غایب مفقودالاثر و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب حقوق زوجه غایب مفقودالاثر

کتاب حقوق زوجه غایب مفقودالاثر نوشته‌ی هدا زارعی، وضعیت حقوقی و تکالیفی زنی که در خلال غیبت و دوری شوهر به سر می‌برد را بررسی کرده است.

اهمیت خانواده و اثر انکار ناپذیر آن در سلامت انسان و اجتماع باعث شده، تمامی علوم انسانی مانند جامعه‌شناسی، فلسفه‌، اقتصاد، تاریخ، حقوق و حتی علوم دیگر مانند زیست‌شناسی و آمار از دیدگاه ویژه‌‌ی خود به آن بپردازند. حقوق خانواده از پژوهش‌های این علوم برای تنظیم قواعد حاکم بر این کانون طبیعی و اجتماعی سود می‌برد.

تا زمانی که شوهر در محل زندگی و اقامت خود حضور دارد، اموال، اولاد و همسر او تحت نظام حقوقی مشخصی قرار دارند ولی هرگاه این شخص ناپدید شد و اثری از او یافت نشد، نظام حقوقی حاکم بر اموال، اولاد و همسر او که هر کدام بحث مستقلی بوده و مباحث مربوط به خود را می‌طلبد به تبع آن تغییر خواهد کرد. بنابراین در این کتاب ابتدا به بیان مفهوم غیبت پرداخته شده تا مشخص شود که غایب مفقودالاثر چه کسی است؟ و سپس حقوق همسر او در دوران غیبت شرح داده می‌شود.

در بخشی از کتاب حقوق زوجه غایب مفقودالاثر درباره‌ی مالکیت زن بر مهریه می‌خوانیم:

قانون مدنی از قول مشهور پیروی نموده زیرا مشهور فقها معتقدند که با انجام عقد زن مالک تمامی مهر می‌گردد. البته این مالکیت به طور متزلزل است و با انجام نزدیکی یا عوامل دیگر تمامی آن مستقر خواهد شد.

برخی از فقهای امامیه از جمله اسکافی بر این اعتقادند که زوجه هم زمان با عقد تنها مالک نصف مهر می‌شود و با نزدیکی و یا عوامل دیگر استقراردهنده مهر، تمامی آن را مالک می‌گردد. پس براساس ماده 1082 قانون مدنی اگر مهر عین معین باشد با تحقق نکاح آن عین به مالکیت زن درمی‌آید و زن حق هرگونه انتفاع و تصرف مالکانه در آن را خواهد داشت، چنانکه می‌تواند آن را بفروشد یا ببخشد یا اجاره دهد اگر مهر عین کلی باشد مانند مقداری پول یا طلا، به محض وقوع عقد، شوهر بدهکار آن می‌گردد و زن می‌تواند آن را مطالبه کند هرگاه منفعت یا حق دیگری باشد باز هم با تحقق نکاح آن عین به مالکیت زن درمی‌آید و زن حق هرگونه انتفاع و تصرف مالکانه در آن را خواهد داشت چنانکه می‌تواند آن را بفروشد یا ببخشد یا اجاره دهد اگر مهر عین کلی باشد مانند مقداری پول یا طلا، به محض وقوع عقد، شوهر بدهکار آن می‌گردد و زن می‌تواند آن را مطالبه کند.
بعضی از حقوقدانان‌ نیز معتقدند: هرگاه مهر، منفعت یا حق دیگری باشد باز هم با وقوع عقد، زن مالک آن می‌گردد و می‌تواند در آن تصرفات مالکانه نماید حتی قبل از آنکه شوهر موضوع مهریه را به قبض زوجه بدهد، زوجه می‌تواند در آن تصرف نماید.

 ۱۴۰ صفحه، ۲۱۵ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-8077-15-2 

چاپ ۱۳۹۵: ۱۲۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۸۰۰۰ ت - 2.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

مقدمه
مبحث اول: نفقه زوجه غایب
مبحث سوم: میراث زوجه غایب و شرایط مربوط به آن
مبحث چهارم: اجرت المثل ایام زوجیت
فصل دوم: تکالیف زوجه غایب مفقود الاثر
مبحث اول: حضانت
مبحث دوم: عده زوجه غایب
بخش دوم: حق غیرمالی زوجه غایب (حق انحلال نکاح)
فصل اول: طلاق زوجه غایب در اسلام و حقوق ایران
مبحث اول: در فقه امامیه
مبحث دوم: در فقه عامه
مبحث سوم: در حقوق ایران
فصل دوم: راه‌های دیگر انحلال نکاح برای زوجه غایب
مبحث اول: حق فسخ نکاح زوجه غایب
مبحث دوم: تاثیر صدور حکم موت فرضی بر رابطه نکاح
مبحث سوم: وضعیت زوجه غایب مفقودالاثر در نکاح منقطع
فصل اول: وضعیت حقوقی زوجه غایب در اقلیت‌های غیرمسلمان ایران
مبحث اول: مقررات زرتشتیان
مبحث دوم: مقررات مسیحیان
مبحث سوم: مقررات کلیمیان
فصل دوم: مقررات بعضی از کشورهای خارجی
مبحث اول: مقررات کشورهای مسلمان
مبحث دوم: مقررات برخی از کشورهای غیر مسلمان

راهنمای دانلود کتاب حقوق زوجه غایب مفقودالاثر

برای دانلود کتاب حقوق زوجه غایب مفقودالاثر و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  حقوق زوجه غایب مفقودالاثر

نظرات کتاب حقوق زوجه غایب مفقودالاثر

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.