دانلود کتاب حمایت‌های تعرفه‌ای ایران در ترتیبات تجاری دو و چند جانبه


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب حمایت‌های تعرفه‌ای ایران در ترتیبات تجاری دو و چند جانبه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب حمایت‌های تعرفه‌ای ایران در ترتیبات تجاری دو و چند جانبه

کتاب حمایت‌های تعرفه‌ای ایران در ترتیبات تجاری دو و چند جانبه نوشته حسن ثاقب، به مطالعات تطبیقی تعرفه در ایران، مذاکرات بازرگانی و سیاست بازرگانی ایران در مواجهه با کشورهای دیگر می‌پردازد.

معمولاً کشورها به منظور رشد و توسعه اقتصادی و ادغام در اقتصاد جهانی با سایر کشورها وارد مذاکرات تجاری می‌شوند. هدف اصلی اینگونه مذاکرات تأمین نیازهای داخلی کشور از طریق واردات و همچنین ایجاد شرایط مناسب برای صادرات کالاهای دارای مزیت رقابتی داخلی و در نهایت افزایش حجم تجارت است که در مجموع افزایش درآمد کشور و رشد تولید و اشتغال را به دنبال خواهد داشت.

از ویژگی‌های بارز مذاکرات تجاری در مراحل اولیه، تمرکز مذاکرات بر موضوع حمایت‌های تعرفه‌ای و تلاش به منظور کاهش این موانع جهت افزایش حجم تجارت فی‌مابین است. از این رو مذاکره‌کنندگان باید اطلاعات کاملی از ظرفیت‌ها، پتانسیل‌های موجود در کشور خود و همچنین توانمندی‌ها و پتانسیل‌های شریک تجاری جهت دریافت و یا اعطای امتیازات در اختیار داشته باشد.

به طور معمول برای انجام مذاکرات، اطلاعاتی که مذاکره کنندگان می‌توانند در اختیار داشته باشند شامل طیف وسیعی از آمار و اطلاعات تجاری و تعرفه‌ای در مورد کشور خود و شرکای تجاری مذاکره کننده است که این اطلاعات گسترده را می‌توان در نهایت به صورت حجم کل صادرات و یا واردات، متوسط حسابی و وزنی تعرفه‌ها، تعداد ردیف‌های تعرفه‌ای و... در اختیار گرفت؛ بررسی این اطلاعات گسترده و اتخاذ تصمیم مناسب در هنگام مذاکرات، کاری بس دشوار بوده و در شرایطی که تعداد کشورهای مذاکره‌کننده افزایش یافته و یا مذاکرات در سطح چندجانبه و منطقه‌ای انجام پذیرد، مشکلات دسترسی و سازماندهی این اطلاعات نیز بسیار بیشتر و بعضاً غیرممکن خواهد شد. به علاوه در بسیاری از مذاکرات تعرفه‌ای انجام شده و یا در حال انجام روشی مناسب برای ارزیابی عملکرد گذشته وجود ندارد تا از این طریق بتوان تصمیمات دقیق‌تر و
مناسب‌تر برای مراحل بعدی مذاکرات اتخاذ کرد.

در این کتاب شاخصی جدید که اخیراً توسط برخی کشورها جهت مذاکرات تجاری در سطح دو و چندجانبه به کار گرفته می‌شود، برای ایران در تجارت با کشورهای منتخب عضو سازمان کنفرانس اسلامی در سطح دوجانبه و همچنین چند جانبه محاسبه و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.

در بخشی از کتاب حمایت‌های تعرفه‌ای ایران در ترتیبات تجاری دو و چند جانبه می‌خوانیم:

اگر کشوری از لحاظ اقتصادی آنقدر بزرگ باشد که بتواند در بازار جهانی اثرگذار باشد، وضع تعرفه می‌تواند «رابطه مبادله» آن کشور را بهبود بخشد و تبعات نامطلوب بر قیمت و مصرف را خنثی سازد. «تعرفه بهینه» آن میزان مالیاتی است که قادر خواهد بود با بهبود رابطه مبادله و خنثی‌سازی تبعات منفی که بر اثر محدودیت تجاری پدید آمده، منافع آن کشور را به حداکثر برساند.
در این حالت تجارت آزاد الزاماً نمی‌تواند بهترین سیاست باشد.

«تعرفه بهینه» علاوه بر آنکه می‌تواند منجر به بهبود رابطه مبادله گردد، موجب کاهش حجم تجارت و یا باعث به وجود آمدن هزینه‌های مصرفی و تولیدی می‌گردد که در مورد کشور بزرگ بهبود رابطه مبادله بر هزینه‌های مزبور پیش می‌گیرد و برای کشور دارای منافعی خواهد بود و به این ترتیب افزایش رفاه جامعه از طریق بهبود رابطه مبادله را می‌توان به وسیله وضع تعرفه محقق ساخت.

 ۲۲۵ صفحه، ۶ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-964-469-367-0 

چاپ ۱۳۹۰: ۶۳۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۳۵۰۰۰ ت - 10.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

پیشگفتار
مقدمه
فصل اول: تبادل امتیازات تعرفه‌ای در مذاکرات تجاری
فصل دوم: ساختار تعرفه‌ای ایران در مقایسه با کشورهای عضو موافقت‌نامه ECO، D8 و PGCC
فصل سوم: مبانی نظری و معرفی روش ارزیابی سطح حمایت‌های تعرفه‌ای در موافقت‌نامه‌های دو و چندجانبه
فصل چهارم: تعیین سطح حمایت‌های تعرفه‌ای ایران در سطح موافقت‌نامه‌های دوجانبه با استفاده از شاخص RTR
فصل پنجم: تعیین سطح حمایت‌های تعرفه‌ای ایران در سطح موافقت‌نامه‌های چندجانبه با استفاده از شاخص REST
فصل ششم: خلاصه مطالب
منابع

راهنمای دانلود کتاب حمایت‌های تعرفه‌ای ایران در ترتیبات تجاری دو و چند جانبه

برای دانلود کتاب حمایت‌های تعرفه‌ای ایران در ترتیبات تجاری دو و چند جانبه و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  حمایت‌های تعرفه‌ای ایران در ترتیبات تجاری دو و چند جانبه