دانلود کتاب داستایفسکی و داستان‌نویسی: با نگاهی به رمان برادران کارامازوف

  • از: امیر عربلو
  • ناشر: صفرتاصد
  • ۵ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب داستایفسکی و داستان‌نویسی: با نگاهی به رمان برادران کارامازوف و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب داستایفسکی و داستان‌نویسی: با نگاهی به رمان برادران کارامازوف و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب داستایفسکی و داستان‌نویسی: با نگاهی به رمان برادران کارامازوف

کتاب داستایفسکی و داستان‌نویسی: با نگاهی به رمان برادران کارامازوف نوشته‌ی امیر عربلو، ضمن بررسی طرز نگارش داستان‌ها و تفکرات داستایفسکی، مقدمه‌ی خوبی برای شناخت و مطالعه‌ی جدی آثار وی محسوب می‌شود.

پژوهش پیش رو با تکیه بر روش تحلیلی توصیفی در پی توضیح چگونگی خلق عناصر داستانی و شخصیت‌ها توسط داستایفسکی‌ست. این پژوهش نگاهی ویژه و تحلیلی به شخصیت‌های رمان برادران کارامازوف دارد که طبق گفته‌ی بزرگان ادبیات، شاخص‌ترین رمان داستایفسکی است. وی با تصویر کردن شخصیت‌های غالباً معلوم‌الحال از طریق نوشتار در ذهن مخاطب می‌کوشد تا از طریق ایمان به خدا راه رستگاری را برای‌شان روشن سازد و از این حیث داستایفسکی نویسنده متعهدی ست. همچنین با دادن حق آزادی و اختیار به شخصیت‌ها در اتفاقات گوناگون، نگاهی همچون هستی‌گرایان دارد.

هرکس داستایفسکی را به زعم خود تعبییر می‌کند و نگارنده‌ی کتاب سعی کرده است که تا حد ممکن بی‌طرفی و اعتدال را در بررسی پژوهش پیش رو رعایت کند. این رساله تحقیقی کلی در کارهای داستایفسکی و به ویژه رمان برادران کارامازوف است که جزء آثار هنری متأخر قرن نوزدهم محسوب می‌شود و با توجه به غنا و گسترگی فراوان ادبیات روس، مانع بودن اثر از اهمیت بسیاری برخوردار است و لذا سعی بر آن بوده است که از حواشی و توسل به غیر تا حد ممکن اجتناب شود. این کتاب برای کسانی که آشنایی چندانی با داستایفسکی و کارهایش را ندارند و همچنین هنرجویانی که قصد شروع داستان‌نویسی و تحقیق در مورد داستایفسکی را دارند با توجه به بررسی تحلیلی رمان برادران کارامازوف و چگونگی و چیستی روایت و مخاطب، مفید واقع خواهد شد. در پایان نیز مطلبی کوتاه در مورد تعهد هنرمندان و وطیفه‌ی ادبیات خواهد آمد.

امیر عربلو نویسنده این کتاب، دانش آموخته مقطع فوق لیسانس فلسفه‌ی هنر است و با مجموعه داستان اکسپرسیونیستی "یادداشت‌های یک دیوانه" و رمان فلسفی "خلاء" در ادبیات ایران شناخته شد. این کتاب اولین اثر غیرداستانی وی به شمار می‌آید.

در بخشی از کتاب داستایفسکی و داستان‌نویسی می‌خوانیم:

داستایوسکی در آثار خود شخصیت‌هایی را حلاجی می‌کرد که حتی آدمکشی را زیر لوای مرام و اعتقادات ایدئولوژیک خود موجه می‌دانستند. به همین خاطر آثار این نویسنده در تمام سال‌هایی که از آن می‌گذرد، چه در دوران قدرت‌گیری حکومت‌های تمامیت خواه قرن بیستم و چه امروزه با چالش‌های اعصار مختلف متناسب می‌دانند. او به خصوص به افکار و ایده‌هایی که پس از ده سال تبعید و بازگشت به سن پترزبورگ در میان روشنفکران رواج یافته بود به دیده شک می‌نگریست.

مخالفت با انقلاب و اعلام جرم داستایفسکی در کتاب او با عنوان تسخیرشدگان که نام‌های دیگر ترجمه‌ی آن جن زدگان و شیاطین است به خوبی منعکس شده است. این کتاب که در سال 1872 چاپ شد، به خاطر زبان آمرانه و نصحیت‌گونه آن مورد انتقاد قرار گرفت ولی بدون تردید او می‌خواست نشان دهد که افکار مرسوم در میان روشنفکران آن نسل می‌توانند تا چه حدخطرناک باشند. داستایفسکی در داستان تسخیر شدگان استدلال می‌کند که فراموش کردن موازین اخلاقی و انسانی به خاطر افکار آزادی‌خواهانه به نوعی تمامیت خواهی و استبداد بدتر از گذشته منجر می‌شود.

به گفته‌ی آرون اکثر نویسنده‌ها بر این باورند که داستایفسکی با شناختی که از افراط و تفریط مردم روسیه داشت، می‌دید که چگونه این مردم جا پای بازاروف و دیگر نهلیسم‌ها می‌گذارند. همین جامعه شناسی و روانشناسی قوی او بود که توانست این موضوع را حدس بزند که کمتر نویسنده‌ی روسی به آن پی برده بود. برای همین است که می‌گویند رمان تسخیر‌شدگان وی در واقع پیشبینی انقلاب کومونیستی روسیه بود. او تمام نشانه‌های انقلابی که قرار بود بیوفتد را پیشاپیش در کتابش گنجانده بود و از زبان یکی از شخصیت‌هایش نقل می‌کند که آیا می‌دانید که در کشور ما سوسیالیسم فقط با کمک احساسات مردم پیروز می‌شود و نشر می‌یابد؟

 ۸۳ صفحه، ۹۸۳ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-622-95117-3-2 

چاپ ۱۳۹۷: ۸۵۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۷۰۰۰ ت - 2.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

مقدمه
بخش اول-عناصر داستانی
چیستی روایت
زاویه دید
گفتگونویسی
شخصیت‌سازی
فضاسازی
بخش دوم-زندگی
داستایفسکی و افکار او
افکار سیاسی
بررسی تفکرروانی داستایفسکی و شخصیت هایش
شخصیت پردازی آثار
فضاسازی آثار
داستایفسکی و عصیانگری
جدال نیک و بد
داستایفسکی و گناه
داستایفسکی و انتخاب
بخش سوم-بررسی جنبه های مختلف شخصیت های رمان برادران کارامازوف
کارامازوف پدر
آلیوشا
ایوان
دیمیتری
شخصیت های دیگر
جو حاکم بر داستان
تعهد ادبیات
سخن آخر
کتابشناسی
منابع الکترونیکی

راهنمای دانلود کتاب داستایفسکی و داستان‌نویسی: با نگاهی به رمان برادران کارامازوف

برای دانلود کتاب داستایفسکی و داستان‌نویسی: با نگاهی به رمان برادران کارامازوف و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  داستایفسکی و داستان‌نویسی: با نگاهی به رمان برادران کارامازوف
FARIBA AKBARI
۱۳۹۸/۱۲/۲۰
کتابهایی بنام روح روسی هستندو داستانهای داستایفسکی از این جمله است رابطه داستایفسکی با شخصیت هایش یکی از راههای ورود به وجود داستایفسکی است او میکشود تا تا ان روح عمیق را که در ان هاو در انسان است را بیشتر...
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۱)