دانلود کتاب دغدغه‌های یک زن ایرانی در جنگ جهانی دوم

  • از: مسعود کوهستانی نژاد
  • ۴ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب دغدغه‌های یک زن ایرانی در جنگ جهانی دوم و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب دغدغه‌های یک زن ایرانی در جنگ جهانی دوم و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب دغدغه‌های یک زن ایرانی در جنگ جهانی دوم

کتاب دغدغه‌های یک زن ایرانی در جنگ جهانی دوم از مکتوبات و داستان‌های دکتر هما امامزاده (اسلام‌شناس و نخستین زن پزشک ایرانی در خارج) نوشته مسعود کوهستانی نژاد، مجموعه‌ای ارزشمند از تلاش‌های یک زن ایرانی مسلمان برای بیان دغدغه‌هایش در جامعه‌ای در بحران است. دغدغه‌هایی که نشان از آگاهی و حساسیت بالای او به تحولات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی نه تنها جامعه ایران بلکه تحولات جهان در جنگ جهانی دوم است.

جنگ جهانی دوم بزرگ‌ترین بلیه‌ای بود که در تاریخ بر جوامع بشری نازل شد. ایران نیز علی‌رغم دور بودن از میدان‌های جنگ به دلیل موقعیت ممتاز جغرافیایی‌اش، ناخواسته در شهریور 1320 به اشغال متفقین در آمد. از جمله متون به جای مانده از آن دوره آثاری است که توسط دکتر هما امامزاده در طی سال‌های 1322 تا 1324 به رشته تحریر درآمد. او نخستین زن ایرانی است که مدرک عالی پزشکی خود را از دانشگاه سوربن فرانسه گرفت. دکتر هما امامزاده در ایام جنگ در تهران به طبابت مشغول بود و همزمان مجموعه‌ای از مقالات و داستان‌ها را نوشت.

مجموعه مزبور گویای دغدغه‌های، دل مشغولی‌ها و ایده‌آل‌های یک زن ایرانی در ایام جنگ است. زنی که از یک سو افق تیره حاکم بر بشریت را مشاهده می‌کرد و از سویی دیگر در اندیشه وضعیت جامعه و به ویژه زنان کشور خود بود.

در بخشی از کتاب دغدغه‌های یک زن ایرانی در جنگ جهانی دوم می‌خوانید:

بخش مهمی از مکتوبات هما امام‌زاده به بحث در مورد وضعیت زن در جامعه ایران در ایام جنگ جهانی دوم اختصاص دارد. علاوه بر اشارات و مباحث طرح شده در مورد موضوع «زن» در خلال مکتوباتی که موضوع اصلی آن‌ها پیرامون مسائل اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی است و همچنین اشاراتی که در خلال داستان‌های چهارگانه، به این موضوع می‌شود، تعدادی از مکتوبات مستقیما در ارتباط با «زن» و مسائل مربوط به زنان است.

سه مکتوب با عنوان مشابه: «زن یا مرد، کدام بهتر است؟» و یک مکتوب با عنوان: «مرد یا زن، کدام بهتر است؟» وجود دارد. علاوه بر آن نخستین مکتوب از مجموعه حاضر با عنوان «فراق اقدام» پیرامون وضعیت زنان است که در سوم مهر 1322 منتشر شد. در حدود دو ماه بعد هما امام‌زاده مکتوب دیگری با عنوان «زن کیست» را به رشته نگارش در آورد و در ماه‌های بعد از آن نیز، «زنان» یکی از موضوع‌های اصلی و مورد علاقه او بود که در تقریبا اغلب قریب به اتفاق نوشته‌هایش به آن اشاره دارد.

او در یکی از مکتوباتش، زن و مرد را به سان دو پای یک جامعه تلقی کرده و می‌نویسد:

«جامعه دو پا دارد، یک پا زن و پای دیگرش مرد است و چگونه لنگ لنگان می‌خواهید با کسانی که با دو پا راه می‌روند، بروید و آن‌ها را همراهی نموده، یاری نمائید و پای دیگر که زن است قطع کنید. کدام عاقلی بدین عمل رأی دهد؟»

در جای دیگر او از این که مردان ایرانی زن را حقیر می‌شمارند، به تنگ آمده و ضمن عاجز خواندن مردان، یادآوری می‌کند:

«این نشانه مردانگی مردان ایران است که زن را حقیرتر از خود پندارند، در حالی که سرنوشت خانه و ارث پدری ما و نسل آینده را در دست گرفته‌اند و از شدت بی‌حالی و عجز، ما زنان را به تنگ آورده‌اند.»

 ۲۴۹ صفحه، ۵۰۲ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-04-4522-5 

چاپ ۱۳۹۵، قیمت الکترونیکی: ۲۰۰۰۰ ت - 6.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

پیش‌گفتار
مقدمه
جنگ جهانی دوم و ایران
زندگی نامه هما امامزاده
دین و خدا پرستی
زنان
جنگ
میهن و وطن
انتخابات مجلس شورای ملی
وضعیت سیاسی و اجتماعی کشور
موارد خاص
فصل اول: مکتوبات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی
فهرست مکتوبات اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی
فهرست مکتوبات اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی
فصل دوم: مکتوبات مذهبی
فصل سوم: مکتوبات زنان
فهرست مکتوبات زنان
فصل چهارم: داستان‌ها
فهرست داستان‌ها
فهرست زمانی مکتوبات
اعلام

راهنمای دانلود کتاب دغدغه‌های یک زن ایرانی در جنگ جهانی دوم

برای دانلود کتاب دغدغه‌های یک زن ایرانی در جنگ جهانی دوم و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  دغدغه‌های یک زن ایرانی در جنگ جهانی دوم
مصطفی منصف
۱۳۹۹/۲/۲۳
کتاب ارزشمندی است
سعید کریمی
۱۳۹۷/۹/۲۳
کتاب خوبی بود
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۲)