معرفی و دانلود کتاب راهنمای دانش‌جویان در ریاضیات نجوم

عکس جلد کتاب راهنمای دانش‌جویان در ریاضیات نجوم
قیمت:
29000 تومان - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب راهنمای دانش‌جویان در ریاضیات نجوم و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب راهنمای دانش‌جویان در ریاضیات نجوم و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب راهنمای دانش‌جویان در ریاضیات نجوم

کتاب راهنمای دانش‌جویان در ریاضیات نجوم نوشته‌ی دانیل فلیچ و جولیا کرگنوف، به همه‌ی نجوم‌آموزان کمک می‌کند تا ریاضیات مورد استفاده در نجوم مقدماتی را بفهمند و به کار ببرند.

کتاب حاضر فقط برای دانش‌جویان نجوم نیست و همه نجوم‌آموزانی که با ریاضیات نجوم به مشکل برمی‌خورند می‌توانند از این کتاب استفاده کنند. خواهید دید که این اثر ساختاری پیمانه‌‌ای دارد تا بتوانید مستقیم سراغ موضوع مورد نیازتان بروید. مثلاً اگر به مفاهیم گرانش مسلط هستید اما بر استفاده از قوانین تابش تسلط کافی ندارید، از فصل دو می‌‌گذرید و مستقیم به بخش 3-2 از فصل سوم می‌‌روید. بنابراین اگر به اخترشناسی علاقمندید اما ریاضی را سد راه یادگیری بیشتر یافته‌‌اید، این کتاب مناسب شماست.

کتاب راهنمای دانش‌جویان در ریاضیات نجوم (a students guide to the mathematics of astronomy) و مواد آموزشی همراه آن کمکتان می‌کند که از سد راهتان سکویی برای رسیدن به سطوح بالاتر دانش استفاده کنید. خواه دانشجویی باشید که برای رفع مشکلات ریاضی کلاس نجومتان یاری می‌‌جویید یا نجوم‌‌آموزی که برای یادگیری بیشتر مطالعه می‌‌کنید.

نویسندگان این اثر دانیل فلیچ (Daniel A Fleisch) و جولیا کرگنوف (Julia Kregenow) تاکید می‌کنند که این کتاب قصد ندارد اولین آشنایی شما با نجوم باشد و بیان موضوع‌های فراوانی که در کتاب‌های معمول آموزش نجوم آورده می‌شود را هم در خود ندارد. در عوض راه حل‌هایی جزء به جزء برای موضوع‌های انتخابی که دانشجویان ما با ریاضیات آن چالش داشته‌اند را شامل می‌شود. همچنین کوشیده‌اند تا متون کافی برای آن موضوع‌ها عرضه کنند تا به پرورش یادگیری عمیق‌تر کمک کنند، تا مفهوم رابطه‌های مهم ریاضی را شرح دهند، و مهم‌تر از همه، تعداد زیادی مثال برای روشن شدن موضوع‌ها ارائه می‌کنند.

در بخشی از کتاب راهنمای دانش‌جویان در ریاضیات نجوم می‌خوانیم:

هرگاه تبدیل واحدی انجام می‌دهید (یا هر مسئله دیگر اخترشناسی حل می‌کنید، یا هر چیز دیگری)، همیشه باید صحت پاسختان را بررسی کنید. باید از خود بپرسید "آیا پاسخی که بدست آوردم معقول است؟ آیا این پاسخ منطقی است؟" مثلا در پاسخ اشتباهی که برای تبدیل دقیقه به ساعت بدست آوردیم، از روی عدد حاصل می‌توانید بفهمید که حتما جایی از کار ایراد دارد. بالاخره هر 60 دقیقه برابر با یک ساعت است، پس عدد ساعت از عدد دقیقه معادل آن کوچک‌تر است اما پاسخی که بدست آورده اید از نظر عددی بزرگتر از عدد اولیه شماست. یعنی این دو کمیت نمی‌توانند هم ارز باشند و به شما هشدار می‌دهد که جایی از کار ایراد دارد.

البته اگر واحدها در حیطه تجربه عمومی شما نباشند (مانند پارسک و سال نوری در مثال دوم)، هیچ حسی از معقول بودن یا نبودن نتیجه بدست آمده نخواهید داشت. اما با تمرین می‌توانید این حس را بدست آورید، پس همیشه از پاسخ‌تان یک گام به عقب باز گردید و ببینید آیا معقول است. و همیشه به خاطر داشته باشید وقتی که به واحدی بزرگتر تبدیل می‌کنید (مانند دقیقه به ساعت)، قسمت عددی پاسختان باید کوچکتر شود تا ترکیب مقدار و واحد، نشان دهنده همان کمیت باشد).

فهرست مطالب کتاب

مقدمه
فصل اول
اصول
1-1 واحدها و تبدیل واحد
1-2 روش‌های مطلق و نسبت
1-3 مسئله‌های آهنگ
1-4 نمادنویسی علمی
1-5 مسئله‌های فصل
فصل دو
گرانش
2-1 قانون گرانش نیوتن
2-2 قوانین حرکت نیوتن
2-3 قوانین کپلر
2-4 مسئله‌های فصل
فصل سه
نور
3-1 مقدمات اساسی نور و طیف
3-2 قوانین تابش
3-3 انتقال دوپلر
4-3 نمودارهای سرعت شعاعی
3-5 مسئله‌های فصل
فصل چهار
اختلاف منظر، اندازه زاویه‌ای و تفکیک زاویه‌ای
4-1 اختلاف منظر
4-2 اندازه زاویه‌ای
4-3 تفکیک زاویه‌ای
4-4 مسئله‌های فصل
فصل پنج
ستارگان
5-1 اختلاف منظر ستاره‌ای
5-2 تابندگی و درخشندگی ظاهری
5-3 قدرها
5-4 نمودار H-R. 201
مسئله‌های فصل 5
فصل شش
سیاه‌چاله‌ها و کیهان شناسی
6-1 چگالی
6-2 تندی فرار
6-3 سیاه‌ چاله‌ها
6-4 انبساط عالم
6-5 تاریخ و سرنوشت عالم
مسئله‌های بخش 6-6

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب راهنمای دانش‌جویان در ریاضیات نجوم
نویسنده،
مترجمعلی آزادگان
سال انتشار۱۳۹۸
فرمت کتابPDF
تعداد صفحات273
زبانفارسی
شابک978-622-0003-84-7
موضوع کتابکتاب‌های نجوم و اختر شناسی، کتاب‌های ریاضی
قیمت نسخه الکترونیک
29000 ت - 3.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب راهنمای دانش‌جویان در ریاضیات نجوم

عرفان
۱۴۰۲/۵/۱۱
توضیحات بسیار کامله حتی ب کسایی که تحصیلات دانشگاهی هم ندارن کاملا متوجه میشن کتابو چون کوچکترین چیزا حتی معادله خط رو میاد مرور می‌کنه براتون، ترجمه هم بسیار خوبه به همه دوستداران یادگیری و علاقه مند به کیهان توصیه میشه
نحوه یافتن دمای ستاره، جرم ستاره ومحاسبه سن عالم و.. همه توش هست به زبان ساده
Zaynab Vahdani
۱۴۰۱/۱۱/۳
بسیار بسیار عالی
مفاهیم بسیار ساده بیان شده و برای سطح مبتدی هم حتی قابل فهم هست در اصل کسانی که برای المپیاد نجوم هم شرکت کردن اگر این کتاب رو بخونن برای مرحله‌ی اول خیلی خیلی به دردشون میخوره من خودم به شدت راضیم ازش
خیلی خوب و مفهومی توضیح داده و همه‌ی مطالب مربوط به ریاضیات نجوم در واقع تو این کتاب گنجانده شده و اصلا پیچیده نیست. خیلی کتاب خوبیه عاااالیه
Najme
۱۴۰۲/۴/۴
من دنبال کتابی بودم که ریاضی و فیزیک نیاز برای نجوم رو جامع و ساده توضیح داده باشه و واقعا کتاب عالی بود توضیحات کاملا به اندازه و روانی داره اگه به نجوم علاقه دارید پیشنهاد میکنم قبل هر کتاب دیگه اول این کتاب رو بخونین چون به درک بقیه کتاب‌ها بهتون کمک میکنه
Sadaf Gazan
۱۴۰۲/۳/۲۹
من خودم یک دبیرستانی بودم که تصمیم گرفتم برای المپیاد نجوم از این کتاب استفاده کنم و از اطلاعاتش بهره مند شوم، اما درکل به درد همه‌ی علاقه مندان آسمان شب و علم نجوم، میخورد
Sina
۱۴۰۱/۷/۱۵
کتاب خیلی خوب بود و همه چیز رو به زبان ساده توضیح داده و کلی اطلاعات عمومی گیرتون میاد
۰۹۳۳۹۸۸۷۱۱۹ شهبازی
۱۳۹۸/۸/۶
عاشقتونم دانشمند مورد علاقه من...... است که اسمشو نمیگم دلم میخواد حداقل پیش (من) ناشناس باشه
علی اصغر لطفی
۱۴۰۱/۶/۲۶
فرمول‌های کلی نظریه‌ها کامل بود
رضا علی خواه
۱۴۰۱/۷/۷
در یک کلمه عالیه
مشاهده همه نظرات 8

راهنمای مطالعه کتاب راهنمای دانش‌جویان در ریاضیات نجوم

برای دریافت کتاب راهنمای دانش‌جویان در ریاضیات نجوم و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.