دانلود کتاب سرباز شکلاتی


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب سرباز شکلاتی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب سرباز شکلاتی

کتاب سرباز شکلاتی، نمایشنامه‌‌ای با نگاهی انتقادی همراه با طنزی تلخ از جنگ است. برنارد شاو در سرباز شکلاتی، با به‌ تصویر کشیدن چهره‌ای طنزآلود از جنگ، مخالفت خود با هر نوع جنگ را نشان می‌دهد.

نمایشنامه در متن انگلیسی‌اش «مرد و سلاح» نام دارد، اما در ترجمه‌ای که سیمین‌ دانشور از این اثر به دست داده، نام آن به سرباز شکلاتی (Arms And The Man) تغییر داده شده و تمسخر جنگ از همین عنوان کتاب هم برمی‌آید. اگرچه جنگ موضوع اصلی نمایشنامه شاو است، اما در آن نه خبری از بدبختی‌ها و ویرانی‌های بعد از جنگ است و نه خبری از حماسه‌ها و قهرمانی‌های سربازان.

«سرباز شکلاتی» شامل سه‌ پرده است. در پرده اول که به ظاهر ربط چندانی به موضوع جنگ ندارد؛ خواننده با شخصیت یک مادر و دختر آشنا می‌شود. مادری که خبر خوب شروع جنگ را به دخترش می‌هد و دختر که تا حالا فقط با قهرمان‌های جنگ در کتاب‌ها آشنا بوده، از اینکه مجالی برای دیدار با قهرمان برایش فراهم خواهد شد، بسیار خوشحال است. در پرده دوم روی دیگر جنگ آشکار می‌شود. یکی از سربازهای فراری وارد اتاق دختر می‌شود و او را با اسلحه تهدید می‌کند. اینجا است که کم‌کم دختر متوجه می‌شود قهرمان جنگ فقط در داستان‌ها و رمان‌ها شکل واقعیت به خود می‌گیرد نه در دنیای حقیقی.

برنارد شاو (George Bernard Shaw) در این نمایشنامه سربازهایی را به صحنه می‌کشد که نه تنها قهرمان نیستند، بلکه افرادیاند که بنا به وضعیت نابسامان موجود در پی منافع خود حرکت می‌کنند تا به هر طریق از این شرایط غیر عادی خلاص شوند. نویسنده در این اثر روی دیگر جنگ و قهرمانان جنگ را با نگاهی انتقادی بیان می‌کند تا حقیقت تلخ را جایگزین واقعیت‌های موجود کند.

در نمایشنامه شاو، خبری از نگاه اسطوره‌ای به جنگ و قهرمانان آن وجود ندارد بلکه به قول آل‌احمد «این نمایشنامه مسخره‌ای است از جنگ. تخطئه انسانی است که سلاح به دوش می‌گیرد و خودش هم نمی‌داند چرا و برای چه و برای که کشتار می‌کند یا کشته می‌شود».
شخصیت‌های «سرباز شکلاتی»، چه داوطلبانه به جنگ رفته باشند و چه به اجبار، گلایه و شکایتی از وضعیتشان ندارد و انگار جنگ برای‌شان کار روزمره‌ای است مثل بقیه کارها. آن‌ها حتی اگر برخلاف میل‌شان به جنگ رفته‌ باشند، اما آدم‌هایی اسیر دست سرنوشت نیستند و جنگ برای‌شان کسب‌وکاری است که دقیقا می‌دانند در آن باید به دنبال چه چیزی بود.

در بخشی از کتاب سرباز شکلاتی می‌خوانیم:

پنجره اتاق کاملاً گشوده است. در بیرون آن، معجر چوبى که به خارج گشوده مى‌شود نیز باز است. در مهتابى، خانمى جوان، مبهوت زیبایى‌هاى شب شده است، زیبایى و جوانى خودش نیز قسمت مهمى از آن همه زیبایى است، و خودش هم مى‌داند و خیره مى‌نگرد. لباس خواب در بر دارد و روى آن روپوشى از پوست که قیمت آن زیاد گیج‌کننده نیست پوشیده است ولى بیش از سه برابر ارزش اثاثیه اتاق خوابش مى‌ارزد.

 ۱۶۸ صفحه، ۲ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-964-334-449-8 

چاپ ۱۳۹۳: ۹۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۴۵۰۰ ت - 1.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

با خواننده
چند نکته / جلال آل احمد
پرده اول
پرده دوم
پرده سوم

راهنمای دانلود کتاب سرباز شکلاتی

برای دانلود کتاب سرباز شکلاتی و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  سرباز شکلاتی
رضا رمضانی
۱۳۹۷/۳/۱۵
عالی
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۱)