دانلود کتاب سمت کالسکه


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب سمت کالسکه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب سمت کالسکه

کتاب سمت کالسکه، تالیف مرتضی کربلایی لو، «رمان-دیوانه» است و ستایشی است از ادبیات داستانی روسیه در قرن نوزدهم از آن‌ رو که فرهنگی میانه، همان‌ قدر شرقی که غربی، بر آن چیره بوده است.

«کالسکه» صندوقی است که حال و هوای شهری روسیه در آن حبس شده. ماجرا در تبریز معاصر می‌گذرد، به حکم این‌ که دروازه‌ی روسیه و اروپا بوده است به ایران در آن اوان.»

در بخشی از کتاب سمت کالسکه می‌خوانیم:

دیگر خیابان‌ها از آن چراغ‌ها ندارند که با دستی سرما زده‌ روشن می‌شوند، چراغ‌ گازی‌هایی که سر شب، شعله‌‌ای منحصر به‌ فرد به‌شان نزدیک کنی و آتش‌شان کنی و تا نزدیکی‌ صبح بسوزد. به جاش، جریان بی‌هویت و یک‌سان برق روشن‌شان می‌کند. این چراغ‌های روشن‌ شونده با دست حتا اگر خاموش باشند یاد آتش می‌ریزند در قلب کسی که نگاه‌شان می‌‌کند و از آن مهم‌تر، شبیه یک آدم سر پا ایستاده‌اند. توی خیابان «تربیت» تبریز که کفش به‌ جای آسفالت، با خشت سیمانی، پازل‌وار فرش شده به‌تازگی از این چراغ‌ها نصب کرده‌اند، یک‌جور بازگشت به زمان پیشین، به یاد آن غروب‌ها که دکان‌داران «سرچراغ» می‌خواندندش و دیگر نسیه نمی‌فروختند که شگون ندارد که دست‌های یک مأمور دولت روشنایی می‌داد به چراغ‌ها. اینک به سرچراغ تجاوز کرده‌ برقی‌اش کرده‌اند. جای تور زنبوری سایه‌ی یک حباب لامپ از پشت شیشه‌ی چراغ دیده می‌شود. چراغ مثل مردی است پا به سن گذاشته که موهاش را رنگ ‌کند و حواسش نباشد که سیاهی موهاش به ته‌ریش جوگندمی‌اش نمی‌خورد.

زمهریر بود و گرگ‌ و میش بود و داوود پای یکی از این چراغ‌ها ایستاده بود و داشت می‌لرزید و خوش نداشت دست‌ها را در جیب فرو کند. سرانگشتانش سرخ و اندکی چروک شده بود و مثل چرم برق می‌زد. مغازه‌های کیف‌ و کفش زنانه که بیشترشان کیف‌ و کفش در خور جشن داشتند هنوز باز نکرده بودند. و حق هم همین بود که این‌ وقت صبح باز نباشند چون هر کس قصد داشت به مهمانی برود می‌دانست مهمانی در تاریکی شب برگزار می‌شود یا دست‌ کم وقتی نزدیک به شب که با یک ساعت روشنایی هِیْ کم‌ سو شونده، آخر سر بکشد به تاریکی، و پس وقت هست تا شب. اگر کسی از دور نگاه می‌کرد چندان بین داوود و چراغ فرق نمی‌گذاشت.

آقازاده، یک مرد تنومند بالابلند، که از اتفاق از کنار داوود می‌گذشت اول فهمید این دو ایستاده کنار هم از یک جنس نیستند، یکی پایه‌ی چراغی است آدم‌وار و دیگری حقیقتاً آدم، و دوم این‌که دید داوود، این پسر لاغر، دارد می‌لرزد. چنان لرزی که انگار از شادی‌ای پنهانی ریز می‌رقصد. آقازاده حتا حالا هم که هوا تاریک‌ و‌ روشن بود عینک آفتابی زده بود و پالتوی پوستی پوشیده بود. یقه‌های خز پالتو دور گردنش را گرفته بود و کلاهی بافتنی از پشم شتر هم سرش بود.

 ۳۲۸ صفحه، ۲ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-964-334-413-9 

چاپ ۱۳۹۱، قیمت الکترونیکی: ۲۵۰۰۰ ت - 7.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

راهنمای دانلود کتاب سمت کالسکه

برای دانلود کتاب سمت کالسکه و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  سمت کالسکه