دانلود کتاب سناریوهای آینده عربستان در بازآرایی ژئوپلیتیک مطلوب ایران در منطقه


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب سناریوهای آینده عربستان در بازآرایی ژئوپلیتیک مطلوب ایران در منطقه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب سناریوهای آینده عربستان در بازآرایی ژئوپلیتیک مطلوب ایران در منطقه

کتاب سناریوهای آینده عربستان در بازآرایی ژئوپلیتیک مطلوب ایران در منطقه نوشته رحیم ایلغمی سراسکانرود، سجاد محسنی و سهیل گودرزی، به روابط خارجی ایران و عربستان می‌پردازد و آینده روابط سیاسی این دو کشور را بررسی و تحلیل می‌کند.

عربستان سعودی به عنوان یکی از بزرگ‌ترین کشورهای غرب آسیا تلاش کرده تا با خروج از سیاست محافظه‌کارانه پیشین، رویکردی فعالانه‌تر را در سیاست خارجی دنبال کند. این مسئله زمانی اهمیت پیدا می‌کند که کادر جدید سیاسی این کشور همواره خود را در رقابتی پایان‌ناپذیر با جمهوری اسلامی می‌یابد. در سوی مقابل جمهوری اسلامی نیز به عنوان مهم‌ترین رقیب سیاسی و ایدئولوژیکی عربستان در منطقه، تلاش دارد تا شناختی دقیق از عربستان و آینده سیاست خارجی این کشور به دست آورد.

این کتاب به این سؤال پاسخ می‌دهد که آینده عربستان سعودی چه خواهد بود؟ و چه تأثیری بر سیاست‌های جمهوری اسلامی دارد؟ برای پاسخ به این سؤال سعی شده است تا برنامه‌های آینده عربستان سعودی، بر پایه الگوی روشی آینده‌پژوهی تدوین شود.

برای پاسخ به این پرسش ابتدا تحقیقات جامعی از محیط و تحولات عربستان، رخدادها و روندها، کنشگران، نیات راهبردی، پیشران‏‌ها و اسناد موجود در مورد آینده عربستان صورت گرفت. در این راستا از روش‌‏هایی مانند مطالعه اسناد، جلسات خبرگان و میزهای ذهن‌‏انگیزی نیز استفاده شد تا تصویری کامل از عربستان به دست آید. سپس مواردی که قطعیت نداشتند شناسایی و برنامه‌های آینده عربستان تدوین شدند. چهار سناریویی که در این باره نوشته شده‌اند هر کدام به یکی از موقعیت‌هایی که بر مبنای تداخل دو عدم قطعیت کلیدی یعنی «سیاست منطقه‏‌ای ایالات‌ متحده» و «رویکرد تهران و ریاض به تنش میان این دو کشور» به وجود می‌‏آیند، اشاره دارد.

سرانجام بر اساس سناریوهای نوشته شده این نتیجه به دست آمد که آینده عربستان از پیچیدگی بسیاری برخوردار است و ممکن است با توجه به میزان قدرت و جایگاه این کشور در تصمیمات کنشگران فرامنطقه‌­ای، تهدیدها و فرصت‌های مختلفی برای ایران به وجود آید. بنابراین افزایش هشیاری، پژوهش‌‏های تکمیلی و تشکیل جلسات مشورتی و بازبینی سناریوها می­‌تواند با افزایش درایت تصمیم‌سازان، احتمال غافلگیری جمهوری اسلامی را در برابر تحولات عربستان سعودی کاهش دهد.

خواندن کتاب سناریوهای آینده عربستان در بازآرایی ژئوپلیتیک مطلوب ایران در منطقه به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

این کتاب به افرادی که به علوم سیاسی علاقه‌مندند و دوست دارند در مورد روابط و آینده سیاسی ایران و عربستان بیشتر بدانند توصیه می‌شود. همچنین مطالعه این اثر برای پژوهشگران علوم سیاسی و مطالعات فرامنطقه‌ای بسیار مفید است.

در بخشی از کتاب سناریوهای آینده عربستان در بازآرایی ژئوپلیتیک مطلوب ایران در منطقه می‌خوانیم:

عربستان سعودی تلاش کرده تا با اقلیت­‌های ایران به خصوص اقلیت­‌های اهل سنت و عرب ایرانی و منطقه‌­ای ارتباط برقرار کند؛ موضوعی که تاکنون در آن نتوانسته موفق باشد. بر این اساس حمایت­‌های مالی و برخی بسترسازی‏‌ها برای بسط آموزه‌­های فکری مورد حمایت عربستان در دستور کار ریاض قرار دارد. نباید فراموش کرد که حمایت عربستان از سعد حریری و یا اهل تسنن عراق و سوریه نیز در تشدید فشار بر حکومت‏‌های علویان یا شیعیان در شام اثرگذار بوده است.

گرچه این سیاست از دیرباز از سوی ریاض پیگیری می­‌شود اما بر اساس شواهد این روند در ایران به دلایل زیر تداوم نخواهد داشت: 1) مشکلات اقتصادی کشورهای حامی اجازه ادامه حمایت را نمی­‌دهد؛ 2) موفقیت­‌های جمهوری اسلامی در تأمین امنیت در مناطق مرزی منجر به افزایش مشروعیت و وجه در بین مردم حاشیه­‌ای شده و در نتیجه این عامل تمایل به ارتباطگیری کاسته خواهد شد؛ 3) برنامه اقتصادی ایران برای دهه آینده و پیش­‌بینی رشد اقتصادی در مناطق مرزی تمایل ساکنان مرزهای شرقی و غربی را به عربستان خواهد کاست. اما با وجود این ارتباط‌گیری ریاض با اهل تسنن محور مقاومت طی دهه آینده از سیاست­‌های کلان این کشور خواهد بود.

 ۱۷۱ صفحه، ۴ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-622-6885-11-9 

چاپ ۱۳۹۸: ۳۸۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۹۵۰۰ ت - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

فصل اول: کلیات
فصل دوم: پویش محیطی و ادبیات پژوهش
فصل سوم: تحلیل روند، پیشران، کنشگران و فرنگاره‌ها
فصل چهارم: شناسایی عدم قطعیت‌ها و تدوین سناریوها
فصل پنجم: توصیه‌نگاری و جمع‌بندی

راهنمای دانلود کتاب سناریوهای آینده عربستان در بازآرایی ژئوپلیتیک مطلوب ایران در منطقه

برای دانلود کتاب سناریوهای آینده عربستان در بازآرایی ژئوپلیتیک مطلوب ایران در منطقه و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  سناریوهای آینده عربستان در بازآرایی ژئوپلیتیک مطلوب ایران در منطقه