دانلود کتاب سناریوهای مرجع در منازعات آینده منطقه غرب آسیا


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب سناریوهای مرجع در منازعات آینده منطقه غرب آسیا و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب سناریوهای مرجع در منازعات آینده منطقه غرب آسیا

کتاب سناریوهای مرجع در منازعات آینده منطقه غرب آسیا نوشته عبدالمجید کرامت‌زاده و سهیل گودرزی، به روابط خارجی میان ایران و آمریکا، جنبه‌های استراتژیک و سیاست و حکومت در منطقه خاورمیانه می‌پردازد.

منازعه به یک معنا به ناسازگاری اهداف و روش‌های دو یا چند گروه اشاره دارد که اولاً از رهگذر روابط میان گروه‌های یاد شده به منصه ظهور می‌رسد و ثانیاً با تلاش‌هایی برای کنترل یکدیگر و در نهایت پیدایش احساسات خصومت‌آمیز نسبت به یکدیگر، ترکیب می‌شود.

منازعه بالقوه می‌تواند موجب ویرانی یا سرچشمه خلاقیت و دگرگونی‌های اجتماعی مثبت تلقی شود. در این معنا منازعه از یک‌سو عاملی برای فروپاشی نظم موجود و در عین حال عاملی مؤثر در ایجاد نظم جدید تلقی می‌شود. ماهیت تخریب خلاقانه منازعه چنان‌که در ادبیات کلاسیک سیاست بین‌المل نیز به آن اشاره شده دقیقاً مبین همین جنبه از منازعه است.

با این همه، برداشت کلاسیک از منازعه به‌رغم کارگشا بودن، گویای همه روایت در تعریف و ارزیابی منازعه نیست؛ به دیگر سخن، سرعت تحولات در کنار گستردگی وسیع آن‌ها موجب شده تا منازعه همانند سایر مفاهیم موجود در مطالعات راهبردی و روابط بین‌الملل تا حد زیادی دستخوش قبض و بسط مفهومی شود. بر این پایه منازعه نه‌فقط در افزایش تنش فیزیکی میان دو کنشگر و نه صرفاً در درگیری، بلکه ابعاد دیگری از روابط و مناسبات در حوزه‌های متنوع موضوعی را در بر می‌گیرد.

پیشرفت فناوری و تغییر در زیست جهان بشری موجب شده تا بخشی از منازعه لاجرم در حوزه ترتیبات فناورانه و مبتنی بر دگرگونی‌های سریع این حوزه تعریف شود. به همین منوال سیاست، اقتصاد، قومیت و مذهب و به یک معنا تمام سازه‌های اجتماعی که دست‌اندرکار بر ساخت واقعیت پیرامونی ما هستند؛ می‌توانند در مفهوم منازعه سهیم شده و به فراخور مقتضیات واجد ویژگی‌های مبین منازعات شوند.

در بخشی از کتاب سناریوهای مرجع در منازعات آینده منطقه غرب آسیا می‌خوانیم:

بسیاری از نظریه‌پردازان جنگ، آینده را دنیایی کاملاً متفاوت از گذشته می‌دانند. در گذشته جهان شاهد جنگ‌های بی‌شماری بوده است که در آن یک کشور با کشوری دیگر وارد یک تعارض خشونت‌بار می‌شده است، خشونتی که نتیجه آن کشتار صدها و هزاران نفر بوده است. در جنگ‌ها غالباً یکی دیگری را از میدان به در می‌برده است و نتیجه آن حاکمیت گروه جدیدی از حاکمان (برندگان جنگ) بر دارایی‌های طرف دیگر بوده است.

همان طور که یک ازدواج همیشه از روی عشق نیست، برای در گرفتن جنگ نیز نمی‌توان دلایل و منافع ثابتی در نظر آورد. در واقع کاربرد واژه منافع در زبان انگلیسی به قرن شانزدهم بازمی‌گردد. بررسی واژه منافع در فرهنگ آکسفورد این احتمال را تقویت می‌کند که این واژه ابتدا برای بیان وجوهی از روابط انسانی میان افراد به کار برده شده و دست‌کم سه قرن بعد در ادبیات سیاست بین‌الملل و به‌منظور توصیف مقاصد و اهداف شکل‌دهنده به رفتار دولت‌ها وارد شد. «واقع‌گرایی»، طرز فکری است که بیشتر بر قدرت متکی است تا عدالت و مذهب. طبق نظر نیوتن موقعیت ستارگان به وسیله مکان یا محل تعیین شده، قابل تفسیر نیست، بلکه به نیروهایی نیاز است که همدیگر را جذب می‌کنند. چنین چیزی در مورد روابط کشورها نیز حاکم است. سیاست‌ورزی روشی برای کسب منافع فردی یا ملی است. از این رو هر سیاستی در جهت افزایش منافع یکی از طرفین یا هر دو طرف است.

 ۱۸۱ صفحه، ۴ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-622-248-026-4 

چاپ ۱۳۹۸: ۳۸۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۰۰۰۰ ت - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

مقدمه
فصل اول: بررسی چیستی، علل و ابعاد منازعه
فصل دوم: محیط راهبردی آینده در سال 2035 میلادی
فصل سوم: آینده منازعات در منطقه غرب آسیا
فصل چهارم: ارزیابی و تحلیل نتایج
منابع

راهنمای دانلود کتاب سناریوهای مرجع در منازعات آینده منطقه غرب آسیا

برای دانلود کتاب سناریوهای مرجع در منازعات آینده منطقه غرب آسیا و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  سناریوهای مرجع در منازعات آینده منطقه غرب آسیا