دانلود کتاب صوتی جنایت و مکافات


خرید کتاب صوتی

برای دانلود قانونی کتاب صوتی جنایت و مکافات و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب صوتی جنایت و مکافات

کتاب صوتی جنایت و مکافات یکی از ده شاهکار برتر ادبیات جهان اثر فئودور داستایوفسکی است که روایت‌گر، زندگی دانشجویی به نام «راسکولنیکف» است که طبق انگیزه‌هایی که خودش هم نمی‌داند چیست، مرتکب قتل می‌شود.

این کتاب صوتی خلاصه‌ای از رمان جنایت و مکافات است که آن را شاهکار داستان‌پردازی می‌نامند. صدها داستان در دل یک داستان نهفته است و صحنه‌ها و حوادث به قدری زنده و هیجان‌انگیز است که مخاطب تأثیر زیادی از آن می‌پذیرد به گونه‌ای که جزئی از داستان شده و شریک داستان می‌شود.

راسکولنیکف به‌ ناچار تحصیل را رها می‌کند؛ سپس به دلیل تنگدستی و  اصولی که خود نیز از توجیه کامل آن‌ها عاجز است، مرتکب قتل می‌شود. وی زن رباخواری را همراه با خواهرش، که اتفاقی در زمان وقوع قتل در صحنه حاضر می‌شود، به قتل می‌رساند، او پس از قتل خود را ناتوان از خرج کردن پول و جواهراتی که برداشته می‌بیند و آن‌ها را پنهان می‌کند.

پس از چند روز بیماری و بستری شدن در خانه، با این تصور که هر کس را که می‌بیند به او مظنون است، کار راسکولنیکف را به جنون می‌کشد. در این بین او عاشق سونیا، دختری که به خاطر مشکلات مالی خانواده‌اش دست به تن‌ فروشی زده، می‌شود. داستایفسکی این رابطه را به نشانه مهر خداوندی به انسان خطاکار استفاده کرده و همان عشق، نیروی رستگاری بخش می‌شود. البته راسکولنیکف بعد از اقرار به گناه و زندانی شدن در سیبری به این حقیقت رسید.

جدا از این که داستان جنایت و مکافات به بیان سرنوشت راسکولنیکف بپردازد به موضوعاتی همچون صدقه، کفر و الحاد، الکلیسم، جوامع آنارشیستی روسیه و نقد شدید و صریح داستایوسکی از جامعه آن روز روسیه می‌پردازد.

جنایت و مکافات (Crime and Punishment) اثری است هنری که پس از بازگشت داستایفسکی از سیبری و تجربیات تلخ بسیار، نگاشته شد و در سال 1866 در مجله پیک روسیه منتشر گردید و بی‌درنگ شهرت یافت. در این رمان بسیاری از موضوع‌هایی که بین جوانان متفکر و نویسندگان آن زمان متداول بود، مورد بررسی قرار گرفته است. استقلال عمل، حد اختیار انسان و خوی و شیوه نیهیلیستی از جمله این مباحثند. چون این مسائل در داستان مزبور به شیوه‌ای نو مورد گفت‌و‌گو قرار گرفته است.

داستایفسکی (Fyodor Dostoyevsky) دارای احساسات و افکار و عواطفی تند و آتشین بوده است. تمام نوشته‌هایش گدازه‌ای از درد و اندیشه‌های نهفته بودند. قهرمان‌های گوناگون و متضادش غالبا زاده روح پهناور او هستند. داستایفسکی با شدت آن‌ها را در کار و فکر و خیالشان دنبال می‌کند و از درد و تجربه‌هایشان رنج می‌برد و کوفته می‌شود و می‌کوشد که مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد و او را در تجربیات و افکار قهرمانان خود شریک و سهیم یا دست کم نسبت به آن‌ها علاقمند سازد، به همین جهت است که وی را از جمله داستان سرایان «لیریک» می‌خوانند، و واقعا خود داستایفسکی و نه حتی خواننده آثارش هیچ کدام توانایی آن را ندارند که شاهد بی‌طرف پیشامدها و جریان داستان‌های او باشند. همه خواه ناخواه در افکار و احساسات مورد بحث گرفتار می‌شوند و همراه قهرمانان مشغول تجربه می‌گردند.

داستایفسکی در آمیختن مطالب فلسفی و انتزاعی، مانند جبر و اختیار، تعیین حد اختیار بشر، نیکی و بدی و جوهر آن دو، چگونگی و اصل احساس عشق، سوسیالیزم و انقلاب، با حوادث و داستان‌های زنده و قابل فهم، مهارت و استادی زیادی نشان داده و توفیقی بزرگ یافته است؛ و از این راه توانسته است به مطالب خود شور و حرارتی تازه ببخشد.

شیوه کلی داستایفسکی در جنایت و مکافات نیز کاملا نمایان است: صحنه داستان، پترزبورگ، پایتخت آن روز کشور پهناور روسیه است که در آن بر خلاف سابق، زندگی پرابهت اعیان و اشراف مورد بحث نیست بلکه زشتی و پلیدی‌های شهری بزرگ مطرح است که با تمام امکانات آن نمایش داده می‌شود. این رمان داستایفسکی نیز مانند همه شاهکارهای او از یک سلسله اتفاق‌های پیچیده و پیوسته به هم ساخته شده است و دارای قهرمانان قوی و متعدد و مختلفی است که در بعضی شرارت و بدی، و در برخی نیکی و پاکی غلبه دارد. این قهرمانان همه از شکست خوردگان مغموم اجتماع‌اند، شروران آن برای اثبات وجود خود بیشتر به کارهای ناشایست و خودکامی و عصیان می‌پردازند. سرکشی این قهرمانان که برخی دم از آزادی و نجات اجتماع می‌زنند، در واقع فردی و خصوصی است. اما نه دسته اول براستی بد و شرور و گناهکارند و نه گروه دوم کاملا از بدی منزه.

مهم‌ترین قهرمان واقعی داستان، رادیون راسکلنیکف است که فکری قوی و کنجکاو، هوشی تند و تیز، اما کیسه‌ای تهی دارد. خانواده‌اش یعنی مادر و خواهرش با زحمت فراوان پول تحصیل وی را در پایتخت فراهم می‌کنند و او پیوسته به فکر بیچارگی و دشواری زندگی آن هاست، و هم تماشاچی و شاهد هزاران بدبختی ظالمانه‌ای است که در اطرافش روی می‌دهد. سرانجام دانشجوی رشته قضایی دانشکده حقوق، که روحی حساس و غروری بی‌پایان و همتی بلند دارد، از ظلم و فجایع اجتماع به تنگ می‌آید و می‌خواهد علت این همه بی‌عدالتی و نادرستی را بیابد و به زندگی رقت‌بار خود و نزدیکان خود و مردم بی‌نصیب خاتمه دهد. این فکر به قدری او را به خود مشغول می‌دارد و در او ریشه می‌دواند و بسط می‌یابد و نیرو می‌گیرد که عاقبت به صورت فکری ثابت در می‌آید و او را در مقابل اجتماع می‌شوراند. راسکلنیکف مانند تمام نهیلیست‌های آن زمان به قوانین موجود پشت پا می‌زند و چون به قدرت فکری خویش مومن است، با جرأت و جسارتی خاص از حدود و قوانینی که برای انسان اجتماعی مقرر است، می‌گذرد و دست به جنایت می‌‌زند.

موضوع رمان در واقع به دور همین قهرمان اصلی و شرح احساسات و اندیشه‌ها جنایت و تحول افکار و عذاب‌های روحی وی می‌گردد و همه این‌ها در برخوردهای مختلف با اشخاص و حوادث بسیار گوناگون ظاهر و کاملا روشن می‌شود.

راسکلنیکف به تجربه در می‌یابد که ارتکاب به قتل آسان است اما برای تحمل آن، نیروی روحی به مراتب بیش از نیروی جسمی به کار گرفته می‌شود و انسان با صرف آن نیرو ناچار تعادل روانی خود را از دست می‌دهد و در هم می‌شکند. این فکر در تمام رمان‌های داستایفسکی خاصه برادران کارامازف به تفصیل مطرح می‌شود. نویسنده ضمن این مطلب افکار متداول زمان را درباره امکان وجود ابرمن و همچنین انسان‌دوستی سوسیالیستی را، که فرد را فدای جمع می‌کند، محکوم می‌نماید. این امر که در کتاب جنایت و مکافات فقط به اشاره بیان می‌گردد، در ابلیس‌ها به شرح بیان شده است.

به سبب درون کاوی‌های عمیق، داستایفسکی به تشخیص دوگانگی شخصیت انسانی پی می‌برد و برای اولین بار در تاریخ رمان آن را در داستان‌های خود مطرح و ثابت می‌کند که در هر فرد هم گوهر نیکی هست و هم تخم بدی، و انسان به اختیار و چگونگی احوال، یکی از این دو را بیشتر در خود می‌پروراند. افراد داستان‌های او پیوسته می‌کوشند به کنه خیر و شر و چگونگی آن دو پی ببرند. بیشتر آن‌ها تشنه درک کمال احساس و افکارند و مؤمن‌اند به اینکه فقط از این راه به حقیقت مطلق و راز طبع بشر دست خواهند یافت. این امر بی‌شک دلیل اعتقاد نویسنده به آزادی عمل و اختیار است، یعنی آدمی مسئول اعمال خویش است. و به این دلیل انسان آزاد داستایفسکی باید به مکافات بدی‌های خود برسد و آن را تحمل کند. این مطلب چند بار در جنایت و مکافات به اشاره بیان شده است و در برادران کارامازف عمیقا و به تفصیل مورد بحث قرار می‌گیرد و موجب شگفتی و تفکر بسیار می گردد.

اما اختیار بدی و تحمل مصائب آن و رسیدن به رستگاری را داستایفسکی فقط سهم اشخاصی قوی چون راسکلنیکف می‌داند که توانایی تحمل رنج و عذاب را داشته باشند. به همین دلیل است که وی رنج کشیدن را نشانه عمق تفکر و احساس می‌داند.

نکته جالب در قهرمانان داستایفسکی اعم از اینکه نیک باشند یا بد، خودکام و شرور باشند یا پاکدل و باصفا، آن است که هرگز هیچ کدام آن‌ها را واقعا در پی هدف مشخص و خاصی نمی‌بینیم تا از رسیدن به آن راضی باشند. همه گویی در پی گم شده‌ای هستند و پیوسته در تلاش‌اند. گویی نویسنده می‌خواهد بگوید که هدف زندگی در واقع همان نفس تلاش به خاطر یافتن حقیقت و امکانات جدید زندگی است و قناعت به آنچه میسر است نشانه رکود و موجب نارضایی و بدبختی است. این نکته با آنچه کمی پیش درباره ناجیان عالم بشری گفته شد، تناقضی ندارد، زیرا ممکن است انسان هم از زندگی لذت ببرد و هم برای امکانات جدید آن بکوشد و در تلاش باشد، چنانکه میشکین و بخصوص الیوشا با همه صفا و وارستگی خود در جست و جوی گمشده‌ای هستند و آرام و قرار ندارند؛ منتها بی‌قراری و تلاش آن‌ها برای بهبود امور شخصی نیست بلکه برای یافتن حقایقی است که به حال همه مفید باشد. و همین امر آنان را هم خوشحال، هم زنده و هم بدان پایه جذاب می سازد.

باید متوجه بود که همه قهرمانان او چه خوب و چه بد، مست افکار و عقاید فلسفی‌اند، به طوری که اگر عاری از آن تب و حرکت دائم خود می‌بودند، شاید ارواحی بیش بنظر نمی‌رسیدند. با این همه به سبب مسائل و مشکلاتی که مطرح می‌کنند و به دلیل آشفتگی و شدت میل و آرزوی خود بسیار زنده هستند، هر چند که نماینده تمام عیار ملت خود نیز می‌باشند.

داستایفسکی آنچه نیم قرن پس از او به وقوع پیوست، به درایت دریافته بود و در آثار خود منعکس کرده بود. بی‌دلیل نیست که بیشتر منتقدان وی را پیامبر روح روسی و معرف زندگی و آمال و طبع حساس و آشفته آن ملت می‌دانند. ملتی که کنه نهاد مردمش بیش از دیگران جمع اضداد است. به همین دلیل بردیایف وجود و پیدایش داستایفسکی را جز در میان ملت روس غیرقابل تصور می‌دانسته است. واقعأ هم اگر به دقت بنگریم مستان داستان‌های او را غالبأ نیک و پاک سرشت، جنایتکارانش را تشنه توبه، و کفارش را مؤمنانی می‌بینیم که از شدت ایمان زبان به کفر گشوده‌اند. هیچ حسی در قهرمانان داستایفسکی وحدت کامل ندارد و هیچ فکر و احساسی برای آنان غریب و نامفهوم نیست. بهترین شاهد این مدعا خانواده لجام گسیخته و بی‌بند و بار و بااستعداد کارامازف است که بسیاری آن را مترادف و نمودار استعداد و شخصیت همه جانبه روسی می‌دانند.

ویژگی منحصر به فرد آثار داستایفسکی روانکاوی و بررسی زوایای روانی شخصیت‌های داستان است. رمان‌های داستایوفسکی سرشار از هیجان بوده و در عین‌حال که رمان هستند، انباشته از افکار و اندیشه‌اند. او جنایت و مکافات را بار اول، هنگامی که چهل و پنج سال از عمرش می‌گذشت، در مجله‌ای منتشر کرد که به خاطر ساختار درست و محتوای عمیقش در شمار بهترین آثار ادبی قرار گرفت.

جنایت و مکافات برنده نوزدهمین دوره کتاب سال ایران در سال 1379 و بهترین ترجمه در حوزه ادبیات داستانی انتخاب و معرفی شده است. این رمان اولین اثر مهم داستایوفسکی به‌ شمار می‌آید و می‌توان گفت امروزه پرخواننده‌ترین اثر وی محسوب می‌شود.

فهرست مطالب

۲۲ دقیقه
فصل اول
۱۱ دقیقه
فصل دوم
۱۲ دقیقه
فصل سوم
۳۳ دقیقه
فصل چهارم
۱۳ دقیقه
فصل پنجم
۱۴ دقیقه
فصل ششم
۶ دقیقه
فصل هفتم
۸ دقیقه
فصل هشتم
۱۸ دقیقه
فصل نهم
۵ دقیقه
فصل دهم
۱۱ دقیقه
فصل یازدهم
۱۴ دقیقه
فصل دوازدهم
۵ دقیقه
فصل سیزدهم
۴ دقیقه
فصل چهاردهم
۷ دقیقه
فصل پانزدهم
۵ دقیقه
فصل شانزدهم
۶ دقیقه
فصل هفدهم
۱۵ دقیقه
فصل هجدهم
۸ دقیقه
فصل نوزدهم
۱۰ دقیقه
فصل بیستم
۱۲ دقیقه
فصل بیست و یکم
۱۱ دقیقه
فصل بیست و دوم
۱۸ دقیقه
فصل بیست و سوم
۶ دقیقه
فصل بیست و چهارم
۴ دقیقه
فصل بیست و پنجم
 ۴ ساعت و ۳۸ دقیقه، ۲۶۳ مگابایت، زبان فارسی، MP3، 
چاپ ۱۳۹۷، قیمت الکترونیکی: ۱۵۰۰۰ ت - 5.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب صوتی

راهنمای دانلود کتاب صوتی جنایت و مکافات

برای دانلود کتاب صوتی جنایت و مکافات و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب صوتی  جنایت و مکافات
behrooz goreh
۱۳۹۷/۹/۱۰
خوب بود
Mohammadamin Abedi
۱۳۹۷/۷/۱۹
عالی
مریم عاطفی
۱۳۹۸/۱/۲۶
گوینده میتونست بهتر باشه اما کتاب فاخری هستش
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۹)