دانلود کتاب صوتی سوانح العشاق


خرید کتاب صوتی

برای دانلود قانونی کتاب صوتی سوانح العشاق و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب صوتی سوانح العشاق

کتاب صوتی سوانح العشاق یکی از مهم‌ترین نوشته‌های ادبیات عرفانی کلاسیک ایران به شمار می‌رود و احمد غزالی عارف و فقیه برجسته سده پنجم هجری تلاش کرده تا با نثری شعرگونه و زیبا، مفهوم عشق و جایگاه عاشق و معشوق را بررسی کند.

درباره کتاب صوتی سوانح العشاق:

ادبیات کهن فارسی یکی از گنجینه‌های اصیل و باشکوه فرهنگ ایرانی‌ست و آثار داستانی و غیرداستانی فراوانی وجود دارد که آموزه‌های عمیق اخلاقی و انسانی را به خوانندگان خود منتقل می‌کند. کتاب صوتی سوانح العشاق اثر برجسته احمد غزالی نیز یکی از همین آثار مهم ادبی به شمار می‌رود که به مفهوم عشق و رابطه عاشق و معشوق می‌پردازد.

به جرات می‌توان گفت سوانح العشاق اولین کتابی‌ست که درباره عشق نوشته شده و رویکردی روانشناسانه به رابطه محبت‌آمیز میان دو نفر دارد. این عشق می‌تواند هم آسمانی باشد و هم زمینی و غزالی نیز اشاره‌ی مستقیمی به این موضوع نکرده و تنها از عشق مطلق و حقیقت آن سخن می‌گوید.

در کتاب صوتی سوانح العشاق حکایت‌هایی از عشاق معروف تاریخ یعنی لیلی و مجنون و محمود و ایاز آورده شده و غزالی با نثر آهنگین و شعرگونه خود، به خوبی احساسات پرشور عاشق و معشوق را توصیف کرده است. درواقع این کتاب حاصل تجربیات و سیر و سلوک‌های عرفانی خود نویسنده به شمار می‌رود که با نگاهی موشکافانه و دقیق، روحیات و روان انسان‌ها را تحلیل کرده است.

در مقدمه کتاب «روایتی از سوانح احمد غزالی» قاسم کشکولی داستان‌نویس ایرانی می‌گوید:

«غزالی در این اثر با پرداختن به روانشناسی عشق که به جرات می‌توان گفت عمیق‌ترین اثری است که تاکنون در این حوزه در ادب پارسی نوشته شده و به قول هلموت ریتر این اثر نخستین بار توسط او به ایرانیان معرفی شد، مشکل بتوان کتابی یافت که روان‌شناسی را تا چنین مرتبه بلند به بررسی نشسته باشد، در اوج حاکمیت مرد سالاری به زن (معشوق) برتری داده و با ارائه تفکری انتقادی ریای عشاق آسمانی را بر ملا ساخته است.»

کتاب صوتی سوانح العشاق برای چه کسانی مناسب است؟

اگر به ادبیات کهن ایرانی علاقه‌مند هستید و از شنیدن نوشته‌های آهنگین و عاشقانه لذت می‌برید، این کتاب به شما پیشنهاد می‌شود.

احمد غزالی را بیشتر بشناسیم:

یکی از بزرگ‌ترین فقیهان و عارفان سده پنجم هجری، شیخ احمد غزالی نام دارد. او برادر کوچکتر امام محمد غزالی، فقیه و متکلم مشهور ایرانی‌ست و هر دو با فاصله‌ی زمانی اندک در طابران طوس به دنیا آمدند.

احمد غزالی به ابوالفتوح، مجدالدین، زین الدین و حجه الاسلام معروف بود و از او به عنوان یکی از والاترین عارفان و صوفیان عصر خود نام می‌برند.

او علاوه بر داشتن مجالس وعظ و درس در شهر بغداد، بسیار اهل سفر بود و به همین سبب در بسیاری از کشورهای اسلامی، سخنرانی‌های خود را برگزار می‌کرد و شاگردان زیادی را تربیت می‌نمود. همچنین به دلیل تسلط بالا بر مباحث وعظ، بسیاری از بزرگان و اندیشمندان نیز پای درس غزالی می‌نشستند و از علم و دانشش استفاده می‌کردند.

شیخ غزالی با نوشتن کتاب سوانح العشاق، تاثیری فراوانی بر نویسندگان و شاعران پس از خود گذاشت؛ چرا که او با ترکیب نثر و شعر و خلق یک قالب جدید، تحولی اساسی در شیوه نگارش متون عرفانی ایجاد کرد. سعدی در نوشتن گلستان، حمید الدین ناگواری برای لوایح، فخرالدین عراقی در تالیف لمعات و جامی در نوشتن لوایح از احمد غزالی تقلید کردند.

برخی از مهم‌ترین آثاری که به احمد غزالی منسوب هستند، عبارتند از: «لباب‌الاحیا، منهج الاباب، رساله‌العشقیه، رساله الطیّور، فی ضیق الفقر، مختصر السلوه فی الخلوه، الذخیره فی علم البصیره، بحرالحقیقه (بحر الحقایق)، التجرید فی کلمه التوحید، نامه‌ها به عین‌القضات همدانی، بحرالمحبه فی اسرارالموده فی تفسیر سوره یوسف و...»

در بخشی از کتاب صوتی سوانح العشاق می‌شنویم:

اگر ممکن بودی که عاشق از معشوق قوتی توانسته خورد، مگر در حوصله دل توانسته خورد. ولیکن چون عاشقی دلی بود، این معنی چون بود. قوت از معشوق می‌گویم؛ آن قوت پنداری از حدیث به سمع و از جمال به دیده. آن نمی‌خواهم که آن نه وصال است. آن در این ورق نیست که نگرندگان به آفتاب بسیارند و به نور او جهان روشن است اما کسی را از او قوتی به تحقیق نیست تا در غلط نیفتی.

از آنجا که حقیقت کار است؛ مصرع معشوق را ز عشق نه سود است و نه زیان. ولیکن از آنجا که سنت کرمه عشق است، او عاشق را بر معشوق بندد. عاشق به هر همه حالی نظرگاه معشوق است از راه پیوند عشق. اینجا بود که فراق به اختیار معشوق، وصال‌تر بود از وصال به اختیار عاشق. زیرا که در اختیار معشوق، فراق عاشق نظرگاه دل اوست در عین اختیار و مراد. در راه اختیار عاشق وصال را در وصال، هیچ نظر از معشوق در میان نیست و او را از او هیچ حساب نیست و این مرتبه‌ای بزرگ است در معرفت.

 ۲ ساعت و ۲۹ دقیقه، ۱۰۴ مگابایت، زبان فارسی، MP3، 
چاپ ۱۳۹۹، قیمت الکترونیکی: ۱۴۵۰۰ ت - 4.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب صوتی

فهرست مطالب

۳ دقیقه
معرفی و مقدمه
۴۰ دقیقه
بخش اول
۵۳ دقیقه
بخش دوم
۵۳ دقیقه
بخش سوم

راهنمای دانلود کتاب صوتی سوانح العشاق

برای دانلود کتاب صوتی سوانح العشاق و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب صوتی  سوانح العشاق

نظرات کتاب صوتی سوانح العشاق

فرزانه خمسه
۱۴۰۰/۱/۵
این کتاب فوق العاده بود و همچنین خوانش آن.
سپاس گزارم از انتشارات نیستان و از کتاب راه
نازنین نظام
۱۴۰۰/۱/۶
لذت بردم از گویش و‌ کلام بسیار رسا و کامل
سپاس 🙏🏻
F Z
۱۴۰۰/۱/۷
دلچسب بود من پسندیدم
مشاهد همه نظرات (۴)