معرفی و دانلود کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر اول)

عکس جلد کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر اول)
قیمت:
۱۶۰,۰۰۰ تومان
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر اول) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر اول) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر اول)

کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر اول)، دربردارنده‌ی درخشان‌ترین و برجسته‌ترین اشعار مولاناست و بهترین فرصت برای افرادی است که می‌خواهند با دیوان مثنوی معنوی آشنا شوند. این اثر یکی از ماندگارترین کتاب‌های ادبیات عرفانی کهن فارسی و حکمت پارسی بعد از اسلام به شمار می‌آید.

درباره‌ی دیوان مثنوی معنوی:

دیوان مثنوی معنوی اثر بی‌نظیر و جاودانه‌ی مولاناست که حاوی 26 هزار بیت است و در شش دفتر سروده شده است. این کتاب مجموعه شعر قطور و پرحجمی به شمار می‌آید و شنیدن آن کار هر کسی نیست، به ویژه اگر آن شخص با هدف آشناییِ اولیه بخواهد به سراغ این دیوان برود. درست است که این دیوان شعر از ارزش ادبی بسیار ویژه‌ای برخوردار است اما برای آغاز مطالعه‌ی آن، داشتن راهنما امری ضروری است. کتاب حاضر این وظیفه را برعهده گرفته تا به شما در این راه کمک کند و شما را بیش از پیش به افکار و اندیشه‌های مولانا علاقه‌مند می‌کند.

جلال الدین محمد بلخی کیست؟

جلال‌الدین محمد بلخی مشهور به مولانا از برجسته‌ترین شاعران ایرانی و فارسی زبان در قرن هفتم است که شهرتی جهانی دارد و آثارش به بسیاری از زبان‌های مختلف جهان ترجمه شده است. اغلب آثار مولوی به زبان فارسی سروده شده اما در اشعارش واژه‌های ترکی و عربی نیز دیده می‌شود. این شاعر بزرگ در بلخ متولد شد که در افغانستان فعلی قرار دارد اما به دلیل حمله‌ی مغول‌ها در نوجوانی به قونیه که در ترکیه‌ی امروزی قرار دارد مهاجرت کرد و همین موضوع، امروزه محل بحث و جدال بسیاری بین ایران، افغانستان و ترکیه شده است چرا که هر سه‌ی این کشورها مولانا را میراث فرهنگی کشور خود به حساب می‌آورند اما آنچه که درباره‌ی مولانا باید بدانید، شخصیت و اشعار فراملیتی و فراقومیتی مولانا است که این عارف را نمی‌توان محدود به کشور یا قومیتی خاص دانست، او و اندیشه‌هایش جهانی هستند و محدود کردن این اشعار به یک کشور خاص ظلم و جفا در حق اندیشه‌های مولانا به حساب می‌آید. مولانا در سال 672 هجری قمری در قونیه وفات یافت.

بخش بسیار زیادی از اشعار و اندیشه‌های مولانا تحت تاثیر شمس تبریزی نوشته شده است، شمس، مولانا را که فقط 37 سال سن داشت، تبدیل به عارفی دل‌سوخته کرد و مسیر زندگی او را برای همیشه دگرگون کرد که موجب ترک جایگاه تدریس و فتوای او شد و به محافظت از نفس و باطن پرداخت. درباره‌ی شخصیت شمس صحبت‌ها و افسانه‌های متفاوتی وجود دارد که نمی‌توان به آن‌ها اعتماد کرد اما هر که بود در برهه‌ای از زمان وارد زندگی مولانا شد و در قونیه سکونت داشت. مولانا مثنوی معنوی را بعد از رفتن شمس به نگارش درآورد.

سایر آثار مولانا:

دیوان مثنوی معنوی فقط یکی از آثار ماندگار این شخصیت بزرگ است. مولانا آثار بسیاری از خود به جای گذاشته است و از میان آن‌ها می‌توان به دیوان غزلیات یا کلیات شمس، فیه ما فیه، رباعیات، مجالس سبعه، مکتوبات و... اشاره کرد.

کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر اول) به چه کسانی پیشنهاد می‌شود:

این کتاب صوتی برای افرادی مناسب است که به شعر و ادبیات علاقه بسیار دارند و می‌خواهند با عرفان مولانا آشنا شوند، کتاب صوتی مثنوی معنوی روحی تازه به درون‌تان و روزهایتان می‌بخشد.

گزیده‌ای از اشعار مولانا:

ای عاشقان ای عاشقان پیمانه را گم کرده‌ام
درکنج ویران مانده‌ام، خمخانه را گم کرده‌ام

هم در پی بالائیان، هم من اسیر خاکیان
هم در پی همخانه‌ام ،هم خانه را گم کرده‌ام

آهم چو برافلاک شد اشکم روان بر خاک شد
آخر از اینجا نیستم، کاشانه را گم کرده‌ام

درقالب این خاکیان عمری است سرگردان شدم
چون جان اسیر حبس شد، جانانه را گم کرده‌ام

از حبس دنیا خسته‌ام چون مرغکی پر بسته‌ام
جانم از این تن سیر شد، سامانه را گم کرده‌ام

در خواب دیدم بیدلی صد عاقل اندر پی روان
می‌خواند با خود این غزل، دیوانه را گم کرده‌ام

گر طالب راهی بیا، ور در پی آهی برو
این گفت و با خود می‌سرود، پروانه را گم کرده‌ام

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
64 دقیقه
بخش اول
66 دقیقه
بخش دوم
53 دقیقه
بخش سوم
64 دقیقه
بخش چهارم
67 دقیقه
بخش پنجم
73 دقیقه
بخش ششم
67 دقیقه
بخش هفتم
38 دقیقه
بخش هشتم - قسمت اول
41 دقیقه
بخش هشتم - قسمت دوم
65 دقیقه
بخش نهم
69 دقیقه
بخش دهم
71 دقیقه
بخش یازدهم
46 دقیقه
بخش دوزادهم - قسمت اول
34 دقیقه
بخش دوازدهم - قسمت دوم

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر اول)
نویسنده
راویساعد باقری
ناشر صوتیانتشارات نیستان
سال انتشار۱۳۹۸
فرمت کتابMP3
مدت۱۳ ساعت و ۳۵ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی شعر، ادبیات و زندگینامه، کتاب‌های شعر پارسی
قیمت نسخه صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر اول)

betWeen دامنی
۱۴۰۳/۳/۲۶
به نام خدا همراه هستیم با یکی دیگر از شگرف آثار ترکیب شده توسط انسان که البته این فراتر از یک چیز انسانیست این مثنوی معنوی هدیه ای برای نوع بشر که گویی جوری گرد آوری شده تا همه ی مسائل را در برگیرد یعنی همه چیز! از اخلاق گرفته تا درس زندگی منش کردار گفتار و پندار آدمیان و چه زیباست سروده های مولانا خردی که طب سالها در او جمع شده که البته بسیار فراتر از ۷۰ سال زندگی دنیایی اوست گویی که او هزاران سال زندگی کرده و چنین دانشی را به چنگ آورده و قطعا این دانش زمینی نیست ما عده ای از آسمان است که درهای حکمت الهی برای تعداد اندکی انسان باز میشود و مولانا یکی از آنان است که البته اشعار او فقط قافیه و آهنگ نیست این یک ضرب اهنگ است که با ساز کیهان هماهنگی دارد که در کلام نمیگنجد درواقع در کلام انسان کوته فکری چو من نمیگنجد و امثال مولانا در هر عصری هست که برای آدمی رهنمونی در بر دارند البته مثنوی مولانا انگار تمام چیزیست که ما نیاز داریم در مورد همه چیز در آن نوشته شده است یعنی همه چیز و همین باعث گره خوردن آن به ابدیت گشته حکایات او قند در دل دانا آب میکند و نادان را شاید کلافه کند یکبار گوش دادن آن کافی نیست باید بارها تکرارش کرد تا ضمیمه و ملکه ی ذهن و پس زمینه ی آن گردد و به نوعی طریقت سالکی نیز در بر دارد چون خود او به عرفان رسیده بود در آثارش نیز سعی کرد این را بگنجاند تا به دیگر رهروان حقیقت کمکی شگرف کند تا به آزادی نزدیک شده و رها شوند! زیرا انسانی که به آزادی رسیده میتواند دیگران را نیز از بند برهاند.
محمدرضا جوادی
۱۴۰۱/۱۰/۹
مثنوی معنوی از ۲۶٬۰۰۰ بیت و ۶ دفتر تشکیل شده و یکی از برترین کتاب‌های ادبیات عرفانی کهن فارسی و حکمت پارسی پس از اسلام است. این کتاب در قالب شعری مثنوی سروده شده است که در واقع عنوان کتاب نیز می‌باشد. اگر چه قبل از مولوی، شاعران دیگری مانند سنائی و عطار هم از قالب شعری مثنوی استفاده کرده بودند ولی مثنوی مولوی از سطح ادبی بالاتر برخوردار است. مثنوی معنوی شامل ۴۲۴ داستان پی درپی به شیوهٔ تمثیل، داستان سختی‌های انسان در راه رسیدن به خدا را بیان می‌کند. هجده بیت نخست دفتر اول مثنوی معنوی به نی نامه شهرت دارد و چکیده‌ای از مفهوم ۶ دفتر است. عنوان کتاب، مثنوی، در واقع نوعی از ساختار شعری است که در این کتاب استفاده می‌شود.
KaMaL Ebrahimi
۱۴۰۱/۱۲/۱۲
بی نظیر، زیبا و بدون شک برترین اثر ایران زمین، به جرات میشه گفت مولانا جلال الدین یک سر و گردن از خیلی از شعرا بالاتر است، و این قدرت و توانایی بی نظیر ایشون در شعر سرودن نعمت و سرمایه‌ای از طرف خداوند هست برای مردم.
مولانا با هنر تمام در مثنوی معنوی آیات قرآن، سیرت و داستان اقوام گذشته، رو به و
زبان شعر می‌سراید. عجیب نیست که مثنوی معنوی قرآن فارسی نام گرفته. مولانا با ظرافت تمام اصل مطلب رو بیان کرده و به شرح درسی که باید از این اتفاقات بگیریم پرداخته.
صدای گوینده بر زیبایی هم اثر افزوده بود. البته در ترجمه برخی کلمات و متون عربی اشتباهاتی صورت گرفته بود، مثلا حمر مستنفره به معنای گورخران رمیده هست اما به اشتباه به معنای خر‌های لگدزن ترجمه شده بود.
زینب رزاقی
۱۴۰۱/۱۰/۲
اگر بخواهم در یک جمله مثنوی معنوی را توصیف کنم باید بگویم این کتاب پناهگاه امنی سرشار از انرژی مثبت هست‌.
زیبایی‌های ادبیات فارسی در هر کلام این کتاب بسیار ارزشمند سرشار و لبریز هست. غرق در زیبایی ادبیات فارسی شدن تنها بخشی از لذات مطالعه این کتاب هست. در هر بخشی از این کتاب عشق موج میزند و کلمات
و وزن چنان زیبا با هم ترکیب شدند که موسیقی خودشان را در ذهن خواننده ایجاد می‌کنند.
من سالهاست برای کسب انرژی مثبت مثنوی می‌خوانم و این هدیه زیبای کتابراه برایم بسیار ارزشمند است.
موسیقی پس زمینه و شعرخوانی عالیست. از ناشر گرامی و کتابراه عزیز بابت انتشار این اثر ارزشمند صمیمانه سپاسگزارم
ن د ا ز ر ن د ی
۱۴۰۲/۱۱/۲۲
ستاره دادن برای این‌چنین کتاب به نظرم بهره‌ای ندارد چرا که اهل خواندن و تعقل، مفید بودن اثر برایشان واضح است و اگر نخوانند، خود چیزی از دست می‌دهند نه مولانا مولوی را در کتاب‌هایش بارها باید خواند و خوب هضم کرد. البته که خواننده در هر زمان یک جور با این مضامین تعالی ارتباط می‌گیرند و تازه هر فرد با نیز درکش دیگری هزاران تفاوت دارد و به قولی به تعداد هر خواننده این گونه آثار هزاران درک و راه ارتباطی وجود دارد. از مثنوی معنوی با شنیدن و خواندن نمی‌توان لُب مطلب را گرفت. مولاناشناسان تعاریف هایشان را باید خواند. تامل کرد. تعقل کرد. تفکر کرد و جستجو کرد و نظرات برترها را خواند. نوشت و با ابیات و مضامین اصلی مولوی زندگی کرد.
محمد شاهسونی
۱۴۰۲/۳/۳۰
واقعا عالی بود. برای من شخصا معجزه بود آشنایی با مثنوی و مولانا. این کتاب صوتی هم بسیار زیبا و حرفه‌ای تهیه شده. هم موسیقی زیر صدا لطیف و دلچسب هست و هم صدای خواننده زیبا و حرفه‌ای است. پیشنهاد میکنم قرآن صوتی هم در کنار مثنوی گوش بدید. مولانا اگر پیشرفتی در معنویات داشته از مسیر قرآن شروع کرده و و خواندن گوش دادن و تعمق در قرآن خیلی می‌تونه به صفای دل کمک کنه. حیف از جوانی و زندگیمان که به غفلت سپری شد. قدر زندگی را بدانید و دلبسته آن نشوید که عمر خیلی زود میگذره. حیف است که وقتمان را دائم به حرص زدن و طمع و سرمایه گذاری افراطی صرف کنیم و غرق در شهوات دنیا باشیم.
Kiyomarss Pasyar
۱۳۹۹/۹/۱۶
کتابی همه چیز تمام، اثری فوق العاده...
در ستایش این کتاب هرچه بگویم کم است، امیدوارم تعداد بیشتری از ایرانیان این کتاب را بخوانند و آموزه‌های این اثر ارزشمند را به یکدیگر انتقال دهند.
سپاس از آقای باقری، واقعأ صدایی دلنشین و دلچسب دارند. خدا قوتتان بدهد.
به امید سرافرازی همه ایرانیان.
محمد پایداری
۱۴۰۱/۱۰/۳
دید رنج و کشف شد بَر وِی نهفت
لیک پنهان کرد و با سلطان نگفت
رنجش از صفرا و از سودا نبود
بوی هر هیزم پدید آید ز دود
دید از زاریش کو زار دل است
تن خوش است و او گرفتار دل است
عاشقی پیداست از زاری دل
نیست بیماری چو بیماری دل
هر یک از ابیات مثنوی خودش یک ترم دانشگاه هست
من کارم طوری هست بیشتر
از کتب صوتی استفاده می‌کنم بسیار بسیار عالی
صدای آقای باقری و موسیقی زمینه هم حرف نداره
من خودم خواننده بختیاری و هنر جو آواز هستم واقعا لذت بردم
Monir
۱۴۰۳/۲/۴
من در باب منطق الطیر نوشته بودم، برای همدلی و فهم عطار بزرگ بایستی از آن جنس بود و بدان گونه اندیشید.... اینجا درباره مولانا جلال الدین، همان طور که ایشان خود معتقد است که در پی سنایی و عطار آمده است، در همین دفتر اول (وصف حال من را اینگونه) می‌فرماید: ما که باشیم‌ای تو ما را جان جان، تا که ما با و باشیم تو در میان. تنها نکته‌ای که می‌توانم گفت، این است که او هم البته، بر شانه‌ی غول‌ها ایستاده است سخن می‌گوید
لیانا
۱۴۰۲/۶/۲۴
زیبا و جذاب
وقتی این کتاب ارزشمند رو گوش دادم به حال خودم افسوس خوردم که چرا تا حالا از خواندن این کتابهای زیبا که باعث فخر ما ایرانیان و فارسی زبانان هست غافل بودم
البته من قبلاً کتاب رو گرفته بودم و چند وقتی می‌خوندم ولی درک درستی از این کتاب نداشتم ولی با این خوانش زیبا و معنی کردن یکسری ابیات و کلمات فهم کتاب راحت تر و دلنشین تر بود
ممنون از کتاب راه نازنین
فاطمه رئوفی
۱۴۰۱/۱۰/۱۲
بشنو این نی چون شکایت میکند
از جدایی‌ها حکایت میکند
مثنوی معنوی شاهکار بی مانند و درس اخلاق و زندگی از مولانا می‌باشد.
با تشکر از کتابراه به خاطر ارائه صوتی این اثر فاخر و گرانبها که دفتر اول آن را رایگان در اختیار اعضا قراردادند که هدیه بسیار گرانبهایی است. و باعث راحتی در خواندن و درک بهتر مفهوم اشعار آن میشود.
سپاس فراوان از تیم کتابراه
Alireza mokhtaryan
۱۴۰۳/۳/۶
سللم دوستان فقط میتونم اینو بگم که مثنوی معنوی هست قران بر زبان پهلوی... قرانی به زبان فارسی و درک عمیق تری از زندگی که از کجا امده‌ام امدنم بهر چه بود و به کجا میروم اخر... را یه کوچولو درک کنیم باشد که عرفان و تصوف واقعی به (جای ساخته شده‌های حکومتها در سالهای دورو نزدیک) جایگاه خودش نزد مردم برگرده.. گرچه همیشه جایگاهش ثابت در دل مومنان بوده
آریا آزادپور
۱۴۰۱/۱۰/۳
شعر تنها از راه خوندن درک میشه اگر بتونی آهنگ شعر رو وزن شعر رو با خوندن بدست بیاری واقعا شعر هیجان انگیزه بخصوص مثنوی که پر از شعر‌های آهنگین جلال الدین بلخی هست من چهار ستاره رو فقط بخاطر فرهنگ غنی ایرانی در شعر و مولوی دادم واقعا شعر رو باید خوند گوش دادن شعر هم خوبه ولی نه به اندازه خوندن و درک وزن اون با حس و حال خودت.
Noushin Rz
۱۴۰۰/۲/۷
بنظرم جای حرفی نیست.. مگه بهتر از این هم میشه.. به تمامی دوستان پیشنهاد میکنم.. حتی با وجود ثقیل بودن متن، نسخه‌ی شنیداری بسیار شیوا و قابله درک هست، چون من جرئت خودندن مثنوی بصورت مکتوب را بخودم نمیدادم ولی این نسخه کمک بزرگی برام بود، مرسی کتابراه
Masilaati
۱۴۰۲/۸/۲۳
درود بر شما واقعا برای بعضی عنوان‌ها نباید از کلمه ثبت دیدگاه استفاده کرد چرا که همچون دارو برای بیمار است و دیدگاه بیمار را نباید پرسید مگر بعد از درمان. چرا که همان عنوان تمام دیدگاهت را دستخوش دگرگونی ساخته پس چطور میتوان نظری جز تعریف و تمجید داشت. بسیار دلنشین و جذاب و بسیار باید شنید و شنید، باشد که افاقه کند.
مشاهده همه نظرات 281

راهنمای مطالعه کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر اول)

برای دریافت کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر اول) و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.