دانلود کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر ششم)


خرید کتاب صوتی

برای دانلود قانونی کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر ششم) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر ششم)

جلال الدین محمد بلخی مشهور به مولوی در کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر ششم)، بخشی از مهم‌ترین و ژرف‌ترین اندیشه‌های عرفانی و حکمت‌آمیز خود را در دل ابیات این دفتر جای داده است و با زبانی تمثیلی و داستانی آن‌ها را بیان می‌کند. این اثر به عنوان یکی از برترین کتاب‌های دنیا شناخته می‌شود.

درباره کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر ششم):

یکی از برترین کتاب‌های ادبیات عرفانی و حکمت پارسی، کتاب مثنوی مولوی (The Masnavi) سروده‌‌‌ی جلال‌الدین محمد بلخی مشهور به مولانا و رومی است که آن را قرآنی به زبان فارسی می‌دانند و نشریه گاردین آن را به عنوان یکی از 100 کتاب برتر تاریخ بشریت می‌شناسد.

دیوانی شش جلدی که 26000 بیت دارد و در قالب مثنوی سروده شده است. مولوی به عنوان عارف مسلمان فارسی زبان، با استفاده از قصه‌های عامیانه و سرگرم کننده، عمیق‌ترین مفاهیم عرفانی و اسلامی را بیان کرده و پیام خود که عشق و وحدت الهی‌ست، به گوش مردمان چندین قرن رسانده است. کتاب مثنوی معنوی به عنوان اثری شاخص و ماندگار در دنیا شناخته می‌شود و تاکنون به زبان‌های مختلف دنیا ترجمه شده است.

شخصیت‌های داستان‌های مثنوی معنوی (دفتر ششم) متعدد است و مولوی برای بیان مفاهیم صوفیانه‌ و عرفانی خود از چوپان و برده تا پیامبران و پادشاهان و حتی حیوانات استفاده کرده تا به هدف خود برسد.

درواقع صاحب نظران کتاب مثنوی را از نظر درک مخاطبان به سه دسته تقسیم کرده‌اند؛ بخش عام یا محکمات که خطاب به مردم عامه است و هرکسی می‌تواند درک خود را از اشعار داشته باشد؛ بخش خاص یا حدفاصل کمی سنگین‌تر از ابیات دیگر است و رمز و رازهای عرفانی بیشتری دارد و در آخر بخش اخص یا متشابهات که زبانی سخت و مبهم دارد که به آیات قرآن اشاراتی کرده و قابل تاویل هستند.

از این دیوان شعر تصحیح‌های مختلفی انجام شده که تصحیح رینولد نیکلسون، عبدالکریم سروش و محمدعلی موحد معتبرترین آن‌ها به حساب می‌آید.

کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر ششم) به چه کسانی پیشنهاد می‌شود:

اگر به اشعار کهن ادبیات فارسی و داستان‌های عارفانه و پندآموز علاقه دارید و می‌خواهید با جهان عرفانی و معرفتی مولانا آشنا بشوید، شنیدن این کتاب صوتی برایتان لذت بخش خواهد بود.

جلال الدین محمد بلخی را بیشتر بشناسیم:

جلال‌الدین، خداوندگار، مولانا خداوندگار، مولوی، مولانا، مولوی رومی و ملای رومی همگی القاب جلال‌الدین محمد بلخی (Rumi) است که در قرن هفتم در شهر بلخ متولد شد. پدرش محمدبن حسین خطیبی معروف به بهاءالدین ولد از بزرگان صوفیه بود که از او با لقب سلطان العلماء نیز یاد می‌کنند.

تخلص مولوی در اشعارش، خاموش، خَموش و خامُش است و از این عارف بزرگ فارسی زبان آثار متعددی در قالب نثر و نظم به یادگار مانده که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از: دیوان غزلیات یا کلیات شمس، فیه ما فیه، رباعیات، مجالس سبعه، مکتوبات.

بخش بسیار زیادی از اشعار و اندیشه‌های مولانا تحت تاثیر شمس تبریزی نوشته شده است، شمس، مولانا را که فقط 37 سال سن داشت، تبدیل به عارفی دل‌سوخته کرد و مسیر زندگی او را برای همیشه تغییر داد. حتی باعث ترک جایگاه تدریس و فتوای او شد. درباره‌ی شخصیت شمس صحبت‌ها و افسانه‌های متفاوتی وجود دارد که نمی‌توان به آن‌ها اعتماد کرد اما هر که بود در برهه‌ای از زمان وارد زندگی مولانا شد و مدتی در شهر قونیه زندگی کرد.

مولوی در بلخ (افغانستان فعلی) متولد شد اما به دلیل حمله‌ی مغول‌ها در نوجوانی به قونیه (ترکیه امروزی) مهاجرت کرد. همین موضوع امروزه محل بحث و جدال بسیاری بین ایران، افغانستان و ترکیه شده است چرا که هر سه‌ کشور، مولانا را میراث فرهنگی کشور خود به حساب می‌آورند اما درواقع شخصیت و اشعار این شاعر بزرگ فراملیتی و فراقومیتی است و این عارف را نمی‌توان محدود به کشور یا قومیتی خاص دانست؛ او و اندیشه‌هایش جهانی هستند و محدود کردن این اشعار به یک کشور خاص ظلم و جفا در حق اندیشه‌های مولانا به حساب می‌آید. سرانجام مولانا در سال 672 هجری قمری در قونیه وفات یافت.

گزیده‌ای از اشعار مثنوی معنوی (دفتر ششم):

اندر آمد پیش پیغامبر ضریر
کای نوابخش تنور هر خمیر
ای تو میر آب و من مستسقیم
مستغاث المستغاث ای ساقیم
چون در آمد آن ضریر از در شتاب
عایشه بگریخت بهر احتجاب
زانک واقف بود آن خاتون پاک
از غیوری رسول رشکناک
هر که زیباتر بود رشکش فزون
زانک رشک از ناز خیزد یا بنون
گنده‌پیران شوی را قما دهند
چونک از زشتی و پیری آگهند
چون جمال احمدی در هر دو کون
کی بدست ای فر یزدانیش عون
نازهای هر دو کون او را رسد
غیرت آن خورشید صدتو را رسد
که در افکندم به کیوان گوی را
در کشید ای اختران هم روی را
در شعاع بی‌نظیرم لا شوید
ورنه پیش نور نم رسوا شوید
از کرم من هر شبی غایب شوم
کی روم الا نمایم که روم
تا شما بی من شبی خفاش‌وار
پر زنان پرید گرد این مطار
هم‌چو طاووسان پری عرضه کنید
باز مست و سرکش و معجب شوید
ننگرید آن پای خود را زشت‌ساز
هم‌چو چارق کو بود شمع ایاز
رو نمایم صبح بهر گوشمال
تا نگردید از منی ز اهل شمال
ترک آن کن که درازست آن سخن
نهی کردست از درازی امر کن

 ۲۰ ساعت و ۵۳ دقیقه، ۸۶۷ مگابایت، زبان فارسی، MP3، 
چاپ ۱۳۹۹، قیمت الکترونیکی: ۷۵۰۰۰ ت - 22.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب صوتی

فهرست مطالب

۵۱ دقیقه
بخش اول
۵۳ دقیقه
بخش دوم
۵۷ دقیقه
بخش سوم
۵۱ دقیقه
بخش چهارم
۵۳ دقیقه
بخش پنجم
۵۰ دقیقه
بخش ششم
۶۰ دقیقه
بخش هفتم
۵۱ دقیقه
بخش هشتم
۴۹ دقیقه
بخش نهم
۴۹ دقیقه
بخش دهم
۵۵ دقیقه
بخش یازدهم
۶۲ دقیقه
بخش دوازدهم
۵۳ دقیقه
بخش سیزدهم
۵۴ دقیقه
بخش چهاردهم
۵۴ دقیقه
بخش پانزدهم
۴۵ دقیقه
بخش شانزدهم
۵۹ دقیقه
بخش هفدهم
۶۱ دقیقه
بخش هجدهم
۵۴ دقیقه
بخش نوزدهم
۶۰ دقیقه
بخش بیستم
۵۴ دقیقه
بخش بیست و یکم
۳۷ دقیقه
بخش بیست و دوم
۵۸ دقیقه
بخش بیست و سوم
۲۵ دقیقه
بخش بیست و چهارم

راهنمای دانلود کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر ششم)

برای دانلود کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر ششم) و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب صوتی  مثنوی معنوی (دفتر ششم)

نظرات کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر ششم)

Bahman Mehmannavaz
۱۳۹۹/۱۱/۲۰
خیلی دوست دارم این اثر رو خریداری کنم ولی برای یک دفتر قیمتش بالاست، اگر اشتباه نکنم هر شیش دفتر بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومن میشه که بعید میدونم مورد استقبال قرار بگیره
Mehdi Nasootifard
۱۳۹۹/۱۱/۲۸
چقدر منتظر جلد ششم بودم ممنون از استاد باقری و کتابراه
مشاهد همه نظرات (۲)