دانلود کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر پنجم)


خرید کتاب صوتی

برای دانلود قانونی کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر پنجم) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر پنجم)

کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر پنجم) سروده‌ی جلال الدین محمد بلخی ملقب به مولوی است که ابیات آن عمیق‌ترین مفاهیم عرفانی و اسلامی را در دل خود جای داده و یکی از برترین کتاب‌های دنیا محسوب می‌شود.

درباره کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر پنجم):

یکی از برترین کتاب‌های ادبیات عرفانی و حکمت پارسی، کتاب مثنوی مولوی (The Masnavi) سروده‌‌‌ی جلال‌الدین محمد بلخی مشهور به مولانا و رومی است که آن را قرآنی به زبان فارسی می‌دانند و نشریه گاردین آن را به عنوان یکی از 100 کتاب برتر تاریخ بشریت می‌شناسد.

دیوانی شش جلدی که 26000 بیت دارد و در قالب مثنوی سروده شده است. مولوی به عنوان عارف مسلمان فارسی زبان، با استفاده از قصه‌های عامیانه و سرگرم کننده، عمیق‌ترین مفاهیم عرفانی و اسلامی را بیان کرده و پیام خود که عشق و وحدت الهی‌ست، به گوش مردمان چندین قرن رسانده است. کتاب مثنوی معنوی به عنوان اثری شاخص و ماندگار در دنیا شناخته می‌شود و تاکنون به زبان‌های مختلف دنیا ترجمه شده است.

شخصیت‌های داستان‌های مثنوی معنوی (دفتر پنجم) متعدد است و مولوی برای بیان مفاهیم صوفیانه‌ و عرفانی خود از چوپان و برده تا پیامبران و پادشاهان و حتی حیوانات استفاده کرده تا به هدف خود برسد.

درواقع صاحب نظران کتاب مثنوی را از نظر درک مخاطبان به سه دسته تقسیم کرده‌اند؛ بخش عام یا محکمات که خطاب به مردم عامه است و هرکسی می‌تواند درک خود را از اشعار داشته باشد؛ بخش خاص یا حدفاصل کمی سنگین‌تر از ابیات دیگر است و رمز و رازهای عرفانی بیشتری دارد و در آخر بخش اخص یا متشابهات که زبانی سخت و مبهم دارد که به آیات قرآن اشاراتی کرده و قابل تاویل هستند.

از این دیوان شعر تصحیح‌های مختلفی انجام شده که تصحیح رینولد نیکلسون، عبدالکریم سروش و محمدعلی موحد معتبرترین آن‌ها به حساب می‌آید.

جلال الدین محمد بلخی را بیشتر بشناسیم:

جلال‌الدین، خداوندگار، مولانا خداوندگار، مولوی، مولانا، مولوی رومی و ملای رومی همگی القاب جلال‌الدین محمد بلخی (Rumi) است که در قرن هفتم در شهر بلخ متولد شد. پدرش محمدبن حسین خطیبی معروف به بهاءالدین ولد از بزرگان صوفیه بود که از او با لقب سلطان العلماء نیز یاد می‌کنند.

تخلص مولوی در اشعارش، خاموش، خَموش و خامُش است و از این عارف بزرگ فارسی زبان آثار متعددی در قالب نثر و نظم به یادگار مانده که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از: دیوان غزلیات یا کلیات شمس، فیه ما فیه، رباعیات، مجالس سبعه، مکتوبات.

بخش بسیار زیادی از اشعار و اندیشه‌های مولانا تحت تاثیر شمس تبریزی نوشته شده است، شمس، مولانا را که فقط 37 سال سن داشت، تبدیل به عارفی دل‌سوخته کرد و مسیر زندگی او را برای همیشه تغییر داد. حتی باعث ترک جایگاه تدریس و فتوای او شد. درباره‌ی شخصیت شمس صحبت‌ها و افسانه‌های متفاوتی وجود دارد که نمی‌توان به آن‌ها اعتماد کرد اما هر که بود در برهه‌ای از زمان وارد زندگی مولانا شد و مدتی در شهر قونیه زندگی کرد.

مولوی در بلخ (افغانستان فعلی) متولد شد اما به دلیل حمله‌ی مغول‌ها در نوجوانی به قونیه (ترکیه امروزی) مهاجرت کرد. همین موضوع امروزه محل بحث و جدال بسیاری بین ایران، افغانستان و ترکیه شده است چرا که هر سه‌ کشور، مولانا را میراث فرهنگی کشور خود به حساب می‌آورند اما درواقع شخصیت و اشعار این شاعر بزرگ فراملیتی و فراقومیتی است و این عارف را نمی‌توان محدود به کشور یا قومیتی خاص دانست؛ او و اندیشه‌هایش جهانی هستند و محدود کردن این اشعار به یک کشور خاص ظلم و جفا در حق اندیشه‌های مولانا به حساب می‌آید. سرانجام مولانا در سال 672 هجری قمری در قونیه وفات یافت.

کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر پنجم) به چه کسانی پیشنهاد می‌شود:

اگر به شعر و ادبیات فارسی علاقه‌مند هستید و می‌خواهید با جهان عرفانی و معرفتی مولانا آشنا بشوید، شنیدن این کتاب صوتی برایتان لذت بخش خواهد بود.

گزیده‌ای از اشعار دفتر پنجم مثنوی معنوی:

ای خدای بی‌نظیر ایثار کن
گوش را چون حلقه دادی زین سخن
گوش ما گیر و بدان مجلس کشان
کز رحیقت می‌خورند آن سرخوشان
چون به ما بویی رسانیدی ازین
سر مبند آن مشک را‌ای رب دین
از تو نوشند ار ذکورند ار اناث
بی‌دریغی در عطا یا مستغاث
ای دعا ناگفته از تو مستجاب
داده دل را هر دمی صد فتح باب
چند حرفی نقش کردی از رقوم
سنگها از عشق آن شد هم‌چو موم
نون ابرو صاد چشم و جیم گوش
بر نوشتی فتنه صد عقل و هوش
زان حروفت شد خرد باریک‌ریس
نسخ می‌کن‌ای ادیب خوش‌نویس
در خور هر فکر بسته بر عدم
دم به دم نقش خیالی خوش رقم
حرفهای طرفه بر لوح خیال
بر نوشته چشم و عارض خد و خال
بر عدم باشم نه بر موجود مست
زانک معشوق عدم وافی‌ترست
عقل را خط خوان آن اشکال کرد
تا دهد تدبیرها را زان نورد

 ۲۳ ساعت و ۳۸ دقیقه، ۹۸۱ مگابایت، زبان فارسی، MP3، 
چاپ ۱۳۹۹، قیمت الکترونیکی: ۸۴۰۰۰ ت - 25.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب صوتی

فهرست مطالب

۵۴ دقیقه
بخش اول
۴۶ دقیقه
بخش دوم
۵۳ دقیقه
بخش سوم
۴۹ دقیقه
بخش چهارم
۴۹ دقیقه
بخش پنجم
۵۱ دقیقه
بخش ششم
۵۹ دقیقه
بخش هفتم
۵۶ دقیقه
بخش هشتم
۲۹ دقیقه
بخش نهم
۳۹ دقیقه
بخش دهم
۵۶ دقیقه
بخش یازدهم
۵۰ دقیقه
بخش دوازدهم
۴۴ دقیقه
بخش سیزدهم
۵۰ دقیقه
بخش چهاردهم
۵۵ دقیقه
بخش پانزدهم
۶۰ دقیقه
بخش شانزدهم
۳۸ دقیقه
بخش هفدهم
۵۰ دقیقه
بخش هجدهم
۵۷ دقیقه
بخش نوزدهم
۵۵ دقیقه
بخش بیستم
۵۰ دقیقه
بخش بیست و یکم
۵۵ دقیقه
بخش بیست و دوم
۵۹ دقیقه
بخش بیست و سوم
۵۷ دقیقه
بخش بیست و چهارم
۵۴ دقیقه
بخش بیست و پنجم
۵۹ دقیقه
بخش بیست و ششم
۴۸ دقیقه
بخش بیست و هفتم
۳۷ دقیقه
بخش بیست و هشتم

راهنمای دانلود کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر پنجم)

برای دانلود کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر پنجم) و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب صوتی  مثنوی معنوی (دفتر پنجم)

نظرات کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر پنجم)

شایان سپهر
۱۳۹۹/۱۱/۲۳
این کتاب صوتی عالی بود
مشاهد همه نظرات (۱)