معرفی و دانلود کتاب صوتی مقالات شمس

عکس جلد کتاب صوتی مقالات شمس
قیمت:
95000 تومان - 10.49€
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی مقالات شمس و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی مقالات شمس و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی مقالات شمس

کتاب صوتی مقالات شمس حاوی سخنان و گفته‌های محمدبن علی شمس تبریزی، عارف شوریده‌سر و پرآوازه‌ی سده‌ی هفتم است. صدای گرم و خوانش استادانه‌ی مریم محبوب، گوش سپردن به نسخه‌ی شنیداری این اثر گران‌سنگ عرفانی را به تجربه‌ای بی‌اندازه شیرین برای شیفتگان ادب پارسی بدل خواهد نمود.

درباره کتاب صوتی مقالات شمس:

کتاب مقالات شمس (Discourse of Shams Tabrizi) اثری جاودانه و در نوع خود بی‌همتا در ادب عرفانی است. اگر صاحبِ این اثر و گفته‌‌های آتشین‌اش نبود، چه بسا که مولانا و مثنوی‌ای نیز در کار نمی‌بود. اما ارزش‌گذاریِ مقالات شمس، نباید فقط برحسب تأثیرش بر آثار عرفانیِ پس از آن، که گل سرسبدشان اشعار مولاناست، صورت پذیرد. زیرا در آن صورت جفایی عظیم بر این کتاب رفته است. مقالات شمس به خودی خود کتابی مهم و بی‌نظیر است؛ هم از حیث ادبی و هم (مهم‌تر از آن) به لحاظ محتوا و درونمایه. اما شناخت کتاب‌هایی از این دست که برآمده از اعماق جان‌های شوریده‌اند، بی شناختِ صاحبان آنها (در این مورد: شمس تبریزی) ناممکن می‌نماید. به همین جهت، لازم است که ابتدا از شمس تبریزی بگوییم. وانگهی، در اینجا به سرعت با این پرسش ناگزیر و دشوار مواجه می‌شویم: درباره‌ی شخصیتی که بزرگی چون مولانا نیز از توصیف او قاصر بوده، ما چه می‌توانیم برای گفتن داشته باشیم؟

شمس در مقالات درباره‌ی خویش گفته‌ای اسرارآمیز دارد: «آن خطاط سه گونه خط نوشتی: یکی او خواندی، لا غیر... یکی را هم او خواندی هم غیر او... یکی نه او خواندی نه غیر او. آن خط سوم منم که سخن گویم. نه من دانم، نه غیر من.» این جمله‌ که ژرفایِ ابهام‌آلودش در همان بدو امر خواننده را مرعوب می‌سازد، به واقع حُکمْ به ناممکن بودنِ شناخت شخصیت شمس می‌کند. پس عجیب نیست اگر وسوسه شویم و چنین گوییم که باید از خیر شناخت اشخاصی چون شمس و مولانا گذشت، و به جای آن، متواضعانه به سراغ آثار ایشان رفت و خویشتن را در آنها مستغرق ساخت.

اما نه! مبادا که اسیر چنین وسوسه‌هایی شویم. آری، این درست است که بزرگانی چون شمس تبریزی، مولانا جلال‌الدین محمد بلخی، بایزید بسطامی، حسین منصور حلاج و دیگر نام‌های ماندگار عرصه‌ی فراخ عرفان و معرفت، به گواه آنچه از ایشان باقی مانده، صاحب‌اندیشگانی بی‌بدیل و به احتمال قریب به یقین، فرزانگانی والا بوده‌اند، اما در نهایت، آنها نیز به حکم بشر بودن، صاحب افکار و احوال و خصائصی «انسانی» بوده‌اند. به واقع، شناخت همین خصائص انسانی است که باید انگیزه‌ی ما از مطالعه‌ی آثاری چون مقالات شمس باشد. چه، با مطالعه‌ی آنها درمی‌یابیم که حصول به حکمت و دانش، حتی اگر در ثریا باشد، برای «آدمی» متصور و دسترس‌پذیر است. از سوی دیگر، ما وظیفه‌ی مهم دیگری نیز بر دوش داریم که عبارت است از برخورد انتقادی با میراث گذشته‌مان؛ میراثی که بخش قابل توجهی از آن، برآمده از دستگاه عرفانی است. پس لازم است که در مواجهه با عرفان و عرفا، بیش از اندازه به دنبال «قدسی‌سازی» امور نباشیم. حال، با این ملاحظات، بار دیگر می‌پرسیم: شمس تبریزی (Shams Tabrizi) که بود؟

تذکره‌ها به ما می‌گویند که او شیخی زاده‌ی تبریز بوده که به سال 582 ه.ق دیده به جهان گشوده و در سال 645 دار فانی را وداع گفته. بخش اعظم حیات شمس در سایه‌ی ابهام است، چرا که اطلاعات موثقی درباره‌ی آن نداریم. اما آنچه درباره‌ی او می‌دانیم، کافی‌ست تا شِمایی کلی از شخصیت وی پیش خود مجسم کنیم. در این راستا، خود کتاب مقالات شمس مهم‌ترین منبع است. پس در ادامه سه سطح محتوایی این کتاب را از نظر می‌گذرانیم، تا این‌چنین پاسخی ابتدایی به سوال «شمس که بود؟» داده باشیم.

(درباره‌ی کتاب مقالات شمس، ذکر نکته‌ای بسیار مهم است، و آن اینکه خود شمس، هرگز حتی یک کلمه ننوشته است. او در این باره گفته‌ی مشهوری نیز دارد: "من عادت نبشتن نداشته‌ام هرگز. سخن را چون نمی‌نویسم در من می‌ماند و هر لحظه مرا روی دگر می‌دهد." پس کتابی موسوم به مقالات که ما به او نسبت می‌دهیم، به واقع گفته‌های او در مجالس خصوصی با یاران است که به دست دیگران، از جمله احتمالاً شخص مولانا، مکتوب گشته. با این حال، دلیلی برای تردید در اینکه این گفته‌ها تقریباً عین همان است که از دهان شمس برون جسته، وجود ندارد.)

بخش کوچکی از محتوای کتاب صوتی مقالات شمس منحصراً درباره‌ی خود شمس و گذشته‌ی او پیش از ملاقات با مولاناست. این بخش به ما می‌گوید که او ظاهراً ارتباط خوبی با پدر خویش نداشته و وی را چنانکه اغلب عرفای بزرگ، فاقد شعور لازم برای درک عظمت روحانی فرزند خویش می‌پنداشته است.

بخش مهم دیگری از کتاب صوتی مقالات شمس درباره‌ی ماجراهایی است که پس از دیدار شمس و مولانا (که حکایات مربوط به آن مشهور است و نقلشان تکرار مکررات خواهد بود) رخ داده؛ این ماجراها همانطور که می‌دانیم، عموماً خوش نبوده‌اند. چه، منجر به روشن شدن آتش عداوت نزدیکان مولانا نسبت به شمس تبریزی شده‌اند. در این باره عموماً مولانا را مقصر می‌دانند و می‌گویند که شیفتگی او نسبت به شمس چنان بی‌حدوحصر بود که نزدیکانِ عموماً حسود و کوته‌فکرش را آزرده می‌کرد. در خود متنِ مقالات اما به فرازهایی برمی‌خوریم که نشان می‌دهد خود جناب شمس هم در این میان بی‌تقصیر نبوده است. او در گفتار خود جابه‌جا به اطرافیان مولانا، به اصطلاح امروزی، «می‌پَرد» و با زبان تند خویش حسابی آزارشان می‌دهد. در نظر شمس، ایشان لایق شنیدن حتی یک کلمه از گفته‌هایش نبوده‌اند، و اگر چیزی از او (شمس) نصیبشان می‌شده، همه به برکت حضور مولانا و اقبال آنها در نزدیکی به وی بوده است.

بخش اعظم مقالات شمس اما نه این‌چنین شخصی و اتوبیوگرافیک، بلکه به یک معنای خاص، الوهی است. عصاره‌ی جادویی سخنان شمس نیز در همین فرازهای کتاب نهفته است؛ در آن بخش‌هایی که شیخ شوریده و ازعالم‌بُریده‌ی ما، گویی تحت تأثیر جذبه‌ای مقاومت‌ناپذیر، زبان به بازگویی «اسرار» می‌گشاید و اغلبْ در پی آن، بالافاصله آغاز به گله و شکایت از نفْسِ زبان و عبارت می‌کند که چه تنگ است در بیان آن معانی که مدنظر اوست. باری، همین زبانِ به خودی خود ناکافی و بی‌کفایت نیز، چون ابزار دست شمس باشد، متعالی‌تر از آنچه هست می‌شود. چنین است که خواندن و یا گوش سپردن به مقالات، به مثابه‌ی غوطه‌ور شدن در جریان روحانی - عاطفیِ قدرتمندی است که پیشبینیِ جهت آن نامیسر است. زبان شمس در مقالات، همچون سیل خروشانی است که بی‌خبر می‌آید و خواننده یا شنونده را با خود «می‌بَرد». اینکه به کجا و تا کجا، پرسشی‌ست که هر کس خود باید بدان پاسخ دهد.

کتاب صوتی مقالات شمس مناسب چه کسانی است؟

اثر حاضر را به تمام دوست‌داران ادبیات و عرفان ایرانی تقدیم می‌کنیم.

در بخشی از کتاب صوتی مقالات شمس می‌شنویم:

دو عارف با هم مفاخرت و منازعه می‌کردند، در اسرارِ معرفت و مقامات عارفان. آن یکی می‌گفت که آن شخص که بر خر نشسته است و می‌آید، به نزد من، آنْ خداست. آن دیگر می‌گوید نزد من خرِ او خداست. حاصلْ اغلب به جبر فرو رفتند، ابایزید و غیره، در سخنانشان پیداست. چندان نیست؛ و مشغول شدن بدان سخن‌ها، حجاب است از این روش. که آن چیزی دیگر است. گفت آن چیز دیگر چون باشد؟ گفتم مثلاً این سخن ما شنیدی، آنها بر دل تو سرد شد. آن حجاب چنین چیزی باشد. ایشان به حلول نزدیکند. تو کی ادراک کنی؟ که از هوا پُری. از این هوا شهوت نمی‌خواهیم. آخِر، پیش از این تفسیرِ هوا کرده‌ایم، که هوا قاطع شهوت است. هوا چیزی است که در آن حالت آن هوا بجنبد، اگر صد حور پیش تو بیارایند، چنان نماید تو را که کلوخ دیوار...

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
56 دقیقه
قسمت یک
58 دقیقه
قسمت دو
56 دقیقه
قسمت سه
59 دقیقه
قسمت چهار
56 دقیقه
قسمت پنج
55 دقیقه
قسمت شش
60 دقیقه
قسمت هفت
58 دقیقه
قسمت هشت
60 دقیقه
قسمت نه
60 دقیقه
قسمت ده
60 دقیقه
قسمت یازده
60 دقیقه
قسمت دوازده
59 دقیقه
قسمت سیزده
61 دقیقه
قسمت چهارده
60 دقیقه
قسمت پانزده
60 دقیقه
قسمت شانزده
59 دقیقه
قسمت هفده
59 دقیقه
قسمت هجده
60 دقیقه
قسمت نوزده
58 دقیقه
قسمت بیست
58 دقیقه
قسمت بیست و یک
58 دقیقه
قسمت بیست و دو
56 دقیقه
قسمت بیست و سه
46 دقیقه
قسمت بیست و چهار
6 دقیقه
قسمت بیست و پنج
36 دقیقه
قسمت بیست و شش

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی مقالات شمس
نویسنده
گویندهمریم محبوب
ناشر صوتیانتشارات نیستان
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابMP3
مدت۲۳ ساعت و ۵۵ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی شعر، ادبیات و زندگینامه، کتاب‌های ادبیات پارسی
قیمت نسخه صوتی
95000 ت - 10.49 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی مقالات شمس

محمدعلی عرب نژاد
۱۴۰۱/۱/۱۵
درود بر حضرت مولانا و شمس درونش
از جسم گذاشتن به حادثی رسیدن است
حق تعالی قدیم است
از کجا پیدا کند حادث حق تعالی را
پیش انسان آنچه از آن برای حق تعالی بگذری جان است
تازه اگر جانت را برای حق تعالی بدهی و باعشق هم بدهی چه کار مهمی انجام داده‌ای انکاراز دیار خودت زیره بردی به کرمان و این هیچ و
ارزشی ندارد چون این بارگاه با عظمت با شکوه را می‌بینی کاش بدانی که این بارگاه قدسی با عظمت نیازی به این جانت ندارد تویی که نیازمند حق تعالی هستی پس او که هر کسی و هر چیزی اویی از او گرفته است به او نیازمند است و حق تعالی کسانی را دوست دارد که دست نیاز به سوی او دراز کنند و به واسطه این نیاز‌های خالصانه که به درگاه حق تعالی ببری از این حوادث سهمگین عبور کنی و به سلامت به مقصود برسی
به می‌سجاده رنگین کن‌ گرت پیر مغان گوید
که سالک‌ بی خبر نبود ز راه ورسم منزلها
شب تاریک‌و بیم‌موج و گردابی چنین حایل
کجا دانند حال ما سبک بالان ساحل‌ها
اگر می‌خواهی از این حوادث سهمگین عبور کنی و به حق برسی قطعا در این راه پر از خطر که تصور کن شب تاریک و ظلمانی در دریایی بس مخوف با موج‌هایی وحشتناک و گرداب‌های نفس گیر گرفتار شدی که همان شهوت و حسد و گناهانی که انسان را گرفتار میکنه پس باید به پیر مغانی که راه ورسم منرل‌ها را یاد دارد (پیامبر ص و امامان علیه السلام) که آن‌ها واسطه فیض هستند از آن‌ها پیروی کنی تا از این طریق با سلامت به حق تعالی برسی
از حق تعالی به تو عشق رسیده که معنی آیه شریفه این است که خداوند اول عاشق انسان شد و بعد انسان عاشق خداوند پس باید به معشوق حقیقی رسید و حیف است و جای بسی تاسف دارد و خواهد داشت که به معبود و معشوق نرسیم
این را به خودم گوش زد میکنم وتمام این سخن همین عشق به خداست
مهدی حمیدی
۱۴۰۲/۸/۲۰
کتاب مقالات شمس که به نگارش شمس تبریزی یا مولوی می‌باشد کتابی سنگین با اصطلاحات دشوار و حاوی مطالب ظریف و عرفانی می‌باشد. البته نوع خوانش خانم محبوب کمکی در درک و استنباط آن نمی‌نماید هرچند خالی از لطف هم نیست ولی اگر در بعضی از اصطلاحات همانند آنچه جناب ساعد باقری در مثنوی معنوی انجام داده‌اند و انجام می‌شد بعضی کلمات و عبارات با معانی دشوار به صورت خارج از متن ترجمه می‌شد می‌توانست بسیار مفیدتر و ارزنده‌تر باشد. در هر صورت از کتابراه بسیار سپاسگزار و ممنونم
مریم منتظرالنگه
۱۴۰۱/۱۱/۱۹
من عاشق شمسم و دوس دارم بیشتر بشناسمش و راهی که رفتو پیدا کنم ولی مقالات به شدت سخته درکش برای من که خیلی سنگینه نمیدونم چجوری میشه درکش کرد ولی من از خوندنش دست بر نمیدارم شاید باید با دلسپردگی بیشتر گوش کنم تا بفهممش.
رویا تقوی
۱۴۰۱/۱۱/۲۱
این کتاب درسهایی بسیار دارد و ارزش چندین بار گوش سپردن دارد.
تنها چیزی که در این کتاب گاهی منو آزار میده تفاوت نگاهی که به زن و مرد وجود داره. به نظر میاد بسته به فرهنگ زمان خود نگاه زیبایی به زن وجود ندارد.
شیما مسجدی
۱۴۰۲/۱/۷
این کتاب بی نظیره تاثیرات بسزایی در زندگی من داشته خیلی کتاب سطح بالاییه و شاید درکش سخت باشه یا نیاز به بارها خوندن داره. خوانش خوب و صدا هم خوب بود. ممنون از کتابراه
یاسر هوشمندی
۱۴۰۱/۳/۲۴
بسم الله رب العارفین. عزت وجلال خدا که جام جام شراب مینوشم و مست میشوم وبار عشق میکشم. جای تشکر دارد از همه دست اندر کاران و خوانندگان این کتاب التماس دعا
فرزانه رحیمی
۱۴۰۱/۱۱/۷
باسلام وخداقوت، خداخیرتون بده، اثارشمس جان ومولانای جانان، همیشه رویایی بوده که ارزوی رسیدنش روداشتم، وباگویندگی بی نظیروصدای رسا
Ak
۱۴۰۱/۱۱/۸
کتاب بسیار عمیق میباشد میتوان تفاسیر مختلفی از تک تک جمله‌های آن ارائه داد، با تشکر از خواننده کتاب بسیار روان بود
Bahman Dehghani
۱۴۰۰/۱۰/۲۴
بسیارعالی و زیبا. درود و درود برشمس و مولوی و درود برخواننده کتاب ممنونم.
ahmad rigi
۱۴۰۲/۳/۴
مقلات شمس یکی از مفاخر فرهنگی و عرفانی وتبیین روشنی از معرفت سالک و رسیدن به مقامی که نبینی بجز او
احمد محمدیان
۱۴۰۱/۵/۳۰
برای من سنگین بود
خیلی سخته پیدا کردن حقیقت حرفهای شمس از باورها و اعتقادها نویسندگان
قاسم اخوان
۱۴۰۲/۶/۱۷
ممنون از خانم مریم محبوب هر جا که هستی سالم و تندرست در پناه حق باشی.
محمد رضا دائمی
۱۴۰۰/۱۰/۳۰
کتاب صرفا خوانش هست اگر توام با تفسیر می‌بود بهتر بود
پدرام میرزایی
۱۴۰۰/۱۰/۲۸
خوب هست‌ای کاش به نثر ساده هم خوانده میشد در کنارش عالی تر می‌شد
Fazel
۱۴۰۲/۴/۱۲
برای کسی که به زبان فارسی کاملا مسلط هست خوبه
مشاهده همه نظرات 21

راهنمای مطالعه کتاب صوتی مقالات شمس

برای دریافت کتاب صوتی مقالات شمس و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.