معرفی و دانلود کتاب صوتی هفت پیکر (خمسه نظامی، گنج چهارم)

عکس جلد کتاب صوتی هفت پیکر (خمسه نظامی، گنج چهارم)
قیمت:
75000 تومان - 7.99€
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی هفت پیکر (خمسه نظامی، گنج چهارم) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی هفت پیکر (خمسه نظامی، گنج چهارم) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی هفت پیکر (خمسه نظامی، گنج چهارم)

کتاب صوتی هفت پیکر (خمسه نظامی، گنج چهارم) که با عنوانِ هفت گنبد نیز شناخته می‌شود، یکی از برترین منظومه‌های نظامی گنجوی، حکیم و شاعر بلندآوازه‌ی ادبیات کلاسیک فارسی‌ست. در این اثر که با صدای گرم ساعد باقری خوانده شده و به همت انتشارات کتاب نیستان تولید گشته، شنونده‌ی ماجراهایی غنایی و حماسی خواهید بود که در قالب داستان‌هایی نیمه‌مستقل روایت شده‌اند.

درباره کتاب صوتی هفت پیکر:

هفت پیکر (Haft Peykar) چهارمین گنج از پنج گنجِ حکیم نظامی گنجوی (Nizami Ganjavi)، شاعر بلندآوازه و داستان‌گوی بی‌بدیلِ ادبیات کلاسیک فارسی است. این اثر را با نام‌هایی چون هفت‌گنبد و بهرام‌نامه نیز می‌شناسند. عناوینی که وجه تسمیه‌ تمامی‌شان را با توجه به متن خود کتاب می‌توان دریافت:

هفت پیکر را می‌توان به دو بخش کلی تقسیم کرد: یکی بخش آغازین و فرجامین کتاب است، که مرتبط می‌شود به رویدادهای زندگی بهرام پنجم ساسانی، و همچنین، به روایاتی‌ از مرگ رازآلود این شاه نامدار ایران باستان. به همین دلیل است که از دیرباز کتاب هفت پیکر را «بهرام‌نامه» نیز می‌گفته‌اند.

بخش دیگر کتاب را هفت قصه‌ی دلکش و نیمه‌تخیلی تشکیل داده که در میانه‌ی کتاب و از زبان هفت همسر بهرام روایت می‌شوند. اگرچه شخصیت بهرام‌شاه به نوعی در بطن طرح کلی این بخش از کتاب نیز قرار دارد، باید گفت که در هفت قصه یا هفت روایتی که زبان همسران او بیان می‌شوند، خود او چندان نقش مهمی ندارد. این بخش از کتاب هفت پیکر، آکنده از روحی رمانتیک است، و از آنجا که شاعر نامدارِ کتابی که از آن سخن می‌گوییم، یدی طولا در قصه‌گویی و داستان‌پردازی داشته، در سرایش همین فرازهای کتاب بوده که اوج هنر خود را به نمایش گذاشته است.

کتاب هفت پیکر، صرف نظر از جذابیت‌های شعری و روایی‌اش، به لحاظ تاریخی نیز اثری مهم محسوب می‌شود. چرا که اگرچه هدف مؤلف تاریخ‌نگاری نبوده، اما در فرازهایی از کتاب تاریخ ایران باستان، (ولو با نگاهی حماسی و با استناد به منابعی مشکوک) روایت شده است. این اثر همچنین از حیث شناخت جهان‌بینی پیشینیان، متنی مهم و ارزشمند به شمار می‌رود. چرا که حاوی اطلاعاتی جذاب و دست اول درباره‌ی الهیات، علم اخلاق، سیاست، طب، نجوم و سایر جنبه‌های زندگی قُدماست.

ماحصل کلام آن که کتاب هفت پیکر از جمیع جهات یکی از بهترین آثار نظامی، و فراتر از آن، از مهم‌ترین منظومه‌های تاریخ ادبیات ماست. بنابراین مطالعه‌ی آن برای تمام فارسی‌زبانان لذت‌بخش و پُرفایده خواهد بود.

در پایانِ توضیحات مختصر خود، بد نیست اضافه کنیم که صدای گرم ساعد باقری و مهارت او در خوانش درست ابیات، سبب شده که کتاب صوتی هفت پیکر جذابیتی مضاعف نسبت به نسخه‌ی غیرصوتی آن داشته باشد. امید داریم که شما نیز پس از گوش دادن به کتاب، صحت این گفته را تأیید کنید...

کتاب صوتی هفت پیکر مناسب چه کسانی است؟

اثر حاضر را به همه‌ی علاقه‌مندان به ادبیات کلاسیک فارسی پیشنهاد می‌کنیم.

با نظامی گنجوی بیشتر آشنا شویم:

نظامی با نام اصلی جمال‌الدین ابومحمّد الیاس بن یوسف بن زکی بن مؤیَّد، در قرن ششم هجری، در شهر گنجه دیده به جهان گشود. او جز یک بار و آن هم برای مدتی کوتاه، هرگز زادگاه خود را ترک نگفت. تا اینکه سرانجام در سال 614 (یا به روایتی 619) در همین شهر وفات کرد و به خاک سپرده شد. نظامی از جمله شاعرانی بود که در انتخاب کلمات و استفاده از صنایع ادبی وسواسی عجیب داشت و سلیقه‌ی بسیار به خرج می‌داد. به نحوی که می‌توان وی را صاحب بوطیقایی خاص خود دانست. از حیث مضمون نیز، می‌توان مواردی چون طبیعت‌گرایی و حکمت‌‌دوستی را از مهم‌ترین مؤلفه‌های موجود در آثارش دانست. مشهورترین اثر نظامی گنجوی «پنج گنج» یا «خمسه»ی اوست که از پنج کتاب مشهور با عناوین پیش رو تشکیل شده است: «مخزن‌الاسرار، خسرو و شیرین، لیلی و مجنون، هفت پیکر، اسکندرنامه.»

در بخشی از کتاب صوتی هفت پیکر می‌شنویم:

شه به ناز و نشاط شد مشغول
کز ده و گیر گشته بود ملول

کار هریک چنانکه بود بساخت
پس به تدبیر کار خود پرداخت

به فراغت به کام دل بنشست
دشمنان زیر پای و می در دست

یادش آمد حدیث آن استاد
کان صفت کرده بود پیشین یاد

وان سراچه که هفت پیکر بود
بلکه ارتنگ هفت کشور بود

مهر آن دختران حور سرشت
در دلش تخم مهربانی کشت

کورش آنگه ز هفت جوش نشست
کامد آن هفت کیمیاش به دست

اولین دختر از نژاد کیان
بود لیکن پدر شده ز میان

خواستش با هزار خواسته بیش
گوهری یافت هم ز گوهر خویش...

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
43 دقیقه
قسمت یک
54 دقیقه
قسمت دو
61 دقیقه
قسمت سه
55 دقیقه
قسمت چهار
49 دقیقه
قسمت پنج
55 دقیقه
قسمت شش
65 دقیقه
قسمت هفت
41 دقیقه
قسمت هشت
32 دقیقه
قسمت نه
54 دقیقه
قسمت ده
47 دقیقه
قسمت یازده
51 دقیقه
قسمت دوازده
54 دقیقه
قسمت سیزده
63 دقیقه
قسمت چهارده
49 دقیقه
قسمت پانزده
40 دقیقه
قسمت شانزده
37 دقیقه
قسمت هفده
36 دقیقه
قسمت هجده
60 دقیقه
قسمت نوزده
57 دقیقه
قسمت بیست
63 دقیقه
قسمت بیست و یک
18 دقیقه
قسمت بیست و دو

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی هفت پیکر (خمسه نظامی، گنج چهارم)
نویسنده
راویساعد باقری
ناشر صوتیانتشارات نیستان
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابMP3
مدت۱۸ ساعت و ۱ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی شعر، ادبیات و زندگینامه، کتاب‌های شعر پارسی
قیمت نسخه صوتی
75000 ت - 7.99 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی هفت پیکر (خمسه نظامی، گنج چهارم)

ن د ا ز ر ن د ی
۱۴۰۲/۱۱/۳
نظامی را هم‌چون حافظ و سعدی و حتی مولوی، کمتر خوانده و شنیده شده است و برای همگان کمتر تکرار و معرفی شده است و این بیشتر در دوران تحصیل اتفاق افتاده است. خوانش پنج گنج نظامی= خمسه نظامی، بعد از خواندن مولانا و در مجال دیگر، در لیست خوانش کتاب‌هایم بود و وقت دیگر!؟ اما کتابراه در این ارائه کمتر آن و کتاب‌های صوتی، را جلو انداخت! کتابراه در این ارائه کتاب‌هایش، به تازگی کمتر کتاب صوتی هدیه می‌دهد این پیشنهاد به کتابراه عزیز، لطفا کتاب صوتی مثبت فکر نکنید برای آخر هفته در نظر بگیرید، سپاس از کتابراه در هفت پیکر، نظامی از رسول اکرم و معراج نیز سخن می‌گوید و این با خوانش و تشریح ساعد باقری برای شنیدن راحت تر و دلنشین تر شده است. این که بخواهید نظامی را نقد کنید، احاطه دانش بر این حکمت را می‌طلبد.
Mehdi Hasanzadh
۱۴۰۱/۳/۲۸
کار کاره عالی مخصوصا صدای استاد باقری ولی بنظر بنده به ترتیب اثر دست زدن اشتباه هستش و نباید کتاب نوشته شده رو اونطوری که دوست داریم ترتیبش رو باز گو کنیم اینطوری انگار به شعور شنونده توهین میشه در ضمن من مخاطب باید صفحه به صفحه بگردم تا سر فصل رو پیدا کنم تا از روی اون بخوانم و گوش دهم و این خارج از ادب میباشد من مخاطب وقتی هزینه میکنم انتظار دارم محصولی در خور انتظار آثار تحویل بگیریم.... بنظر بنده، یعنی خود بنده بیشتر بسوی کتاب خواندن سوق داده میشم تا شنیدن مگر اینکه این نواقص درست شود... البته ناگفته نماند که ما تازه در اول راهیم و بنده هم نظر خودم رو بیان کردم... با تشکر از همت عالی شما گرد آورنده ها
مانا
۱۴۰۲/۱۰/۱۶
کتاب صوتی هفت پیکر یا خمسه نظامی با روایت اقای ساعد باقری کتاب فوق العاده‌ای بود که درباره زندگی بهرام پادشاه ساسانی است نظامی داستان زندگی بهرام شاه را از زمان تولد در کشور یمن تا به پادشاهی رسیدنش را بازگو میکند به خصوص از زبان هفت همسر بهرام که هریک به زیبایی بیان شده و دراین میان روایت عای فرعی هم وجود دارد در واقع میتوان این خمسه را به دو قسمت تقسیم کرد یکی زندگانی بهرام از بدو تولد تا هنگام مرگش در غار و در بین ان هفت روایت همسر‌های بهرام شاه چون من زیاد با این ادبیات عجین نبودم برایم زیبا و سخت بود مفهومش اما به نظرم کتابی بود حماسی به کسانی که اینگونه کتابها را دوست دارند بخصوص با صدای زیبای اقای باقری پیشنهاد میکنم. ممنون
mohammad amin
۱۴۰۲/۸/۲۹
این کتاب از مجموعه پنچ گنج حکیم نظامی است. درباره زندگی نامه بهرام گور پادشاه ساسانی است. نظامی داستان او را از زمان پرورش در یمن و درکاخ سدیر روایت میکند. داستانهای فرعی نیز وجود دارد. مثل سمنار رومی. تا اینکه بهرام به پادشاهی میرسد و در هفت گنبد از زبان هفت دختر هفت اقلیم داستان میشنود. هر روز از هفته با هفت رنگ هفت سیاره تناسب دارد. تا اینکه بهرام به درون غار میرود و ناپدید میشود. کل منظومه بر عدد هفت استوار است.. بسیار منظومه جالبیست و خواندن ان پیشنهاد میشود.
Rozbeh Aghighi
۱۴۰۲/۸/۸
خوب کتابی بی نظیر و دارای پند و اندرز‌های بیشمار ولی در ستور اول به ناچار برای تکفیر نشدن مانند دیگر شعرای بنام ایرانی کلی پاچه خواری اسلام و سلطان زمانه خودش را کرده که اگر نمی‌کرد به سرنوشت حلاج دچار می‌شد به هر حال خوانندگان باید شرایط آن زمان را با هم اکنون برابری دهند و به این اندیشمندان زیرک ایرانی آفرین گویند
Farshid Soleimany
۱۴۰۱/۱۱/۳
صدای آقای ساعد باقری واقعاً دلنشینه و توضیحات مختصری که لابلای اشعار میدن بسیار به جا و سنجیدست. ممنون از این محصول عالی شما.
فقط اینکه چرا گنج پنجم که مهمترین و مفصل‌ترین گنج نظامیه رو روایت نمی‌کنید؟
من بی‌صبرانه منتظر اسکندر نامه هستم.
غزل بهادی
۱۴۰۲/۹/۳
باسلام
کتاب ادبی خیلی خوبی هست و از آثار بزرگ نظامی هس که همین ارزش این کتاب رو چند برابر میکنه و باعث میشه که از گنجینه‌های ادبی ایران حساب بشه واقعا خوندن و داشتن این کتاب رو پیشنهاد میکنم چون در اون صورت دیگه کتابخونه و مغزتون یک گنج رو نگهداری میکنید
صدیقه شاهدی
۱۴۰۲/۱۱/۲۴
با سلام و عرض ادب خدمت کتابراه عزیز، کتاب صوتی هفت پیکر با خوانش استاد باقری فوق العاده بود به خصوص نحوه خواندن و توضیحاتی که میدادند عالی بود. سپاس فراوان از شما به خاطر ارائه‌ی این کتاب، با آرزوی بهترین ها برای شما موفق باشید.
وجیهه بهارستان
۱۴۰۲/۹/۵
جاودانگی قلم شاعر قدرتمند فارسی گوی تا چندین قرن همچنان در خور فارسی زبانان است با اینکه در دوران دانشجویی خمسه نظامی واحد درسی‌ام بود اما بارها پس از فارغ التحصیلی این کتاب زیبا و بیادماندنی و پر رازو رمز مورد توجه‌ام قرار گرفته است
Ali Akbarian
۱۴۰۲/۱۱/۲۷
بسیار زیبا و دلنشین بود. واقعا گوینده به خوبی احساسات را القا می‌کرد و هر فرد علاقه مند به شعر و ادب را به وجد می‌آورد. نظامی گنجوی نیز شاعری بزرگ و ارزشمند برای ماست. این کتاب را به همه ایرانیان پیشنهاد میکنم.
IMAN RAHIMI
۱۴۰۲/۹/۲
این کتاب چهارمین گنج از پنج‌گنج نظامی است. خواننده در بین شعر خوندن معنی بعضی جا‌ها را میگوید. این کتاب برای بچه‌ها که خوب بلد نیستن شعر معنی کنند مناسب نیست چون هیچی ازش نمی‌فهمند هرچند شعر هایش ساده هستند.
samurai hero13
۱۴۰۱/۸/۳۰
این مجموعه با صدای آقای باقری واقعا شاهکار ادب فارسی و کم نظیره، پیشنهاد می‌کنم اگر داستان‌های کهن رو دوست دارید از دستش ندید. قصه‌ها با پندهای نابی به پایان میرسه و غیرقابل پیش بینی هست. درود بر نظامی بزرگ
Parastoo
۱۴۰۲/۱۰/۵
در مورد هفت پیکر که نمیشه نظر داد حقیقتا... ولی واقعا گویندگی عالی و روان بود. بالایی! توصیه میشه شدیدا... همه چی خیلی عالی باهم جفت و جور شده. واقعا لذت بردم.
Mohamad Pourshahab
۱۴۰۲/۹/۲۱
سلام، همانطور که همگان میدانند این کتاب هم ماننداکثر کتب قدیمی در فرهنگ کهن کشورمان از جهات مختلف ارزشمند هستند، لازم هست که هم استفاده کنیم هم از وجودشان پاسداری کنیم. ممنونم،،،،،
Maryam bagheri
۱۴۰۲/۷/۲
خیلی فوق العاده است این اثر و خواندن و شنیدنش مفید و لذت بخش. خوانش جناب ساعد باقری که بسیار روان و مسط است و باعث فهم بهتر اثر شدند و سپاسگزار از همگی عزیزان تولید کننده 🔆
مشاهده همه نظرات 72

راهنمای مطالعه کتاب صوتی هفت پیکر (خمسه نظامی، گنج چهارم)

برای دریافت کتاب صوتی هفت پیکر (خمسه نظامی، گنج چهارم) و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.