دانلود کتاب صوتی گزیده اشعار ایرج میرزا


خرید کتاب صوتی

برای دانلود قانونی کتاب صوتی گزیده اشعار ایرج میرزا و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب صوتی گزیده اشعار ایرج میرزا

کتاب صوتی گزیده اشعار ایرج میرزا، منتخبی از سروده‌های زیبا و شنیدنی این شاعر توانمند دوران مشروطه و یکی از پیشگامان تجدد در ادبیات فارسی است.

درباره کتاب صوتی گزیده اشعار ایرج میرزا:

یکی از شاعران برجسته دوران مشروطیت ایرج میرزا (Iraj Mirza) نام دارد. کتاب صوتی گزیده اشعار ایرج میرزا، نیز منتخبی از سروده‌های این شاعر بزرگ است که می‌توانید با شنیدن آن با فضای کلی اشعار او و ویژگی‌های زبانی و ادبی او آشنا شوید.

ایرج میرزا به سبب آنکه در قالب‌های گوناگون ادبی شعر سروده و از انواع مضامین عاشقانه، اجتماعی، سیاسی و تربیتی در سروده‌هایش استفاده کرده، آثار متعددی را از خود برجای گذاشته است؛ پس اگر به شاعران دوران مشروطه علاقه‌مند باشید و بخواهید با بخشی از نوشته‌های آن‌ها آشنا شوید، کتاب گزیده اشعار ایرج میرزا می‌تواند به شما کمک شایانی بکند.

کتاب صوتی گزیده اشعار ایرج میرزا برای چه کسانی مناسب است؟

اگر از علاقه‌مندان به شعر و ادبیات فارسی باشید، اشعار این کتاب برایتان شنیدنی و دلنشین خواهد بود.

با ایرج میرزا بیشتر آشنا شویم:

او در سال 1252 یا 1253 در تبریز متولد شد و تحصیلات اولیه خود را در مدرسه داراالفنون همان شهر گذراند. ایرج میرزا از شاهزادگان قاجار به شمار رفت و به سبب آنکه نتیجه‌ی فتحعلی شاه بود، از نوزده سالگی وارد دربار شد و لقب «ایرج بن صدرالشعرا» را دریافت کرد تا برای بزرگان آن دوران مدیحه‌هایی بسراید اما او به خاطر بیزاری از این کار، از دربار جدا شد و به شغل‌های دولتی همچون کار در وزارت فرهنگ پرداخت.

ایرج میرزا که لقب‌هایی همچون «جلال الممالک» و «فخرالشعرا» داشت، همراه با ملک الشعرای بهار یکی از روشنفکران و شاعران مهم دوران مشروطه به شمار می‌رفت. تا آنجا که اشعار او را به دو دوره قبل و بعد از مشروطیت تقسیم کرده‌اند؛ چرا که وضعیت اجتماعی و سیاسی آن دوران، تاثیر فراوانی بر روی سروده‌های ایرج گذاشت و از مدیحه سرایی‌های قدیمی فاصله‌ی زیادی گرفت.

همچنین این شاعر قجری در اشعار خود از زبان و کلمات عامیانه استفاده فراوان می‌کرده و زبانی طنز و هزل گونه نیز داشته است تا جایی که می‌توان الفاظی رکیک و مضامینی مستهجن را در سروده‌هایش پیدا کرد.

ایرج میرزا در دوران حیات خود با شاعرانی همچون «فرخی یزدی، عارف قزوینی، محمد حسین شهریار، وحید دستگیری و میرزاده عشقی» هم دوره بوده و دوستی با آنان داشته است.

سرانجام این شاعر و روشنفکر منتقد در سال 1304 بر اثر سکته قلبی درگذشت و علاوه بر غزلیات و قطعات متفاوت، آثاری همچون مثنوی زهره و منوچهر و مثنوی عارف نامه را از خود بر جای گذاشت.

در بخشی از کتاب صوتی ایرج میرزا می‌شنویم:

صبح نتابیده هنوز آفتاب
وا نشده دیده‌ی نرگس ز خواب
تازه گل آتشی مشک بوی
شسته ز شبنم به چمن دست و روی
منتظر حوله باد صحر
تا که خشک کند بدان روی تر
ماهرخی چشم و چراغ سپاه
نایب اول به وجاهت چو ماه
صاحب شمشیر و نشان در جمال
بنده‌ی مهمیز ظریفش هلا
نجم فلک عاشق سردوشی‌اش
زهره طلبکار هم‌آغوشی‌اش
نیر و رخشان چو شبح چکمه‌اش
خفته یکی شیر به هر تکمه‌اش
دوخته بر دور کلاهش لبه

 ۲ ساعت و ۵۴ دقیقه، ۱۶۳ مگابایت، زبان فارسی، MP3، 
چاپ ۱۳۹۹، قیمت الکترونیکی: ۲۸۰۰۰ ت - 8.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب صوتی

فهرست مطالب

۳۹ دقیقه
بخش اول
۳۱ دقیقه
بخش دوم - قسمت یک
۲۹ دقیقه
بخش دوم - قسمت دو
۳۲ دقیقه
بخش سوم
۱۸ دقیقه
بخش چهارم
۲۷ دقیقه
بخش پنجم

راهنمای دانلود کتاب صوتی گزیده اشعار ایرج میرزا

برای دانلود کتاب صوتی گزیده اشعار ایرج میرزا و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب صوتی  گزیده اشعار ایرج میرزا

نظرات کتاب صوتی گزیده اشعار ایرج میرزا

سهراب غفاری
۱۳۹۹/۱۱/۲۱
سلام من در مورد ادبیات صاحب نظر نیستم ولی به عنوان یک شنونده و علاقه مند به شعر فارسی بسیار لذت بردم.
علی صفری
۱۴۰۰/۱/۱۷
خیلی خوب بود. شعر جالبی بود
مشاهد همه نظرات (۲)