دانلود کتاب طرحی از دوست: نگاهى به زندگى و آثار فیلمساز اندیشمند عباس کیارستمى

عکس جلد کتاب طرحی از دوست: نگاهى به زندگى و آثار فیلمساز اندیشمند عباس کیارستمى
قیمت:
۸۵۰۰ تومان - 2.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب طرحی از دوست: نگاهى به زندگى و آثار فیلمساز اندیشمند عباس کیارستمى و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب طرحی از دوست: نگاهى به زندگى و آثار فیلمساز اندیشمند عباس کیارستمى

کتاب طرحی از دوست: نگاهى به زندگى و آثار فیلمساز اندیشمند عباس کیارستمى، تالیف محمد شعبانی پیرپشته، گلچینى است از زندگى و آثار فیلمساز اندیشمند ایرانى، عباس کیارستمى و نظریه منتقدان و سینماگران و جوایز ارزشمندى که جهان سینما تقدیم ایشان نموده‌اند.

با توجه به پژوهش کارشناسان هنر سینما که گاه به زندگى و بررسى آثار سینماگران و گاه به ارائه نظریه منتقدان و سینماگران جهانى مى‌پردازند، هنرجوى سینما، محمد شعبانى پیرپشته، کتاب طرحی از دوست را با نگاهی به آثار عباس کیارستمی پروانه‌وار اندوخته‌، بر کلک نشانده و بر پهن‌دشت اوراق کشانده است.

جمله‌ای از عباس کیارستمی: من هم مثل بقیه هم‌سن و سال‌هایم به سینما علاقه‌مند بودم آن‌هم در حد تفریح و وقت‌ گذراندن و معمولاً اکثر فیلم‌ها را مى‌دیدم. یادم مى‌آید کلاس چهارم ابتدایى درس مى‌خواندم و خانه‌مان با شهر قدرى فاصله داشت. در یک روز زمستانى براى رفتن به سینما با یکى از همکلاسی‌ها قرار گذاشتم. با توجه به اینکه ساعت 5/5 بعد از ظهر بود و هوا کاملاً تاریک شده بود، على‌ رغم کودکى و ترس از تاریکى شب و دور بودن از خانه، دل به دریا زدیم و به سینما رفتیم، در حالى که مى‌دانستم خانواده و مخصوصا مادرم دلواپس خواهد شد. و شاید هم به خاطر این جسارت‌تنبیه مى‌شدم. بعد از برگشتن به خانه و نخوردن شام، تنها ماندن در یک اتاق را به نگاه‌هاى تحقیر آمیز اهل منزل ترجیح دادم.

ژان کلود کایر یکى از سینماگران خارجى درباره فیلم زیر درختان زیتون مى‌گوید: «جریان فیلم در دهکده‌اى در شمال ایران مى‌گذرد، همان دهکده‌اى که کیارستمى فیلم زندگى و دیگر هیچ را در آن جا فیلمبردارى کرده است. این دهکده در اثر یک زمین‌ لرزه از بین رفته بود و یکى از وسوسه‌هاى قهرمان جوان فیلم، هدیه کردن یک خانه واقعى به همسر آینده‌اش است. این خانه عنصر اساسى است و هیچ زندگى خانوادگى بدون آن قابل تصور نیست، براى این که نبود آن را بیشتر حس کنیم، کیارستمى تمام فیلمش را در فضاى باز گرفته است و نماى داخلى هرگز به چشم نمى‌خورد. حتى در شروع فیلم، مادربزرگ را در یک ایوان مى‌بینیم، حضور دائمى باد و باران، زمین و درختان، لزوم سرپناهى و سقفى را یادآورى مى‌کنند و کیارستمى وجوه کار در فیلم را مى‌سنجد.»

کایر ادامه مى‌دهد: «باید آرزو کنیم او باز هم در این دهکده بماند، چون اثر بزرگترى را در آن جا به وجود خواهد آورد».

کتاب طرحی از دوست اشاره‌اى دارد به تعمق یک فیلمساز که چگونه طرح یک مکانى ناب در باطنش نقش مى‌پذیرد و با ساخت و اجراى آن صاحب‌ نظران را به تحلیل آن مى‌گمارد. مبحث مفاهیم و نحوه و شکل‌بندى دیالوگ‌ها وجه دیگرى از فیلم است که در این کتاب مى‌خواهیم پرده از این راز برداریم و دریابیم که کارگردان چگونه آن‌ها را برگزیده است.

فهرست مطالب

مقدمه
پیش‌گفتار
انگیزه تحقیق
سبک نئورئالیسم
و سینماى کیارستمى
شرح حال کیارستمى
بررسى فیلم‌هاى کیارستمى
گفتگو
نقد و نظر
حضور و جوایز فیلم‌هاى عباس کیارستمى
نکته‌ها: عباس کیارستمى
سخن بزرگان در باب کیارستمى
نمایه «گفتگو و نظریه‌ها»
کتابنامه

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب طرحی از دوست: نگاهى به زندگى و آثار فیلمساز اندیشمند عباس کیارستمى
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات روزنه
سال انتشار۱۳۷۶
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۱۹۲
زبانفارسی
شابک978-964-6176-19-4
قیمت نسخه الکترونیک
۸۵۰۰ تومان - 2.99€
خرید کتاب الکترونیک
موضوع کتابکتاب‌های آموزش فیلم سازی