دانلود کتاب عجایب هفتگانه و باغ‌های معلق بابل (سمبل کوهستان‌هاى سرسبز ایران)

  • از: داریوش قاسمیان دستجردی
  • ۴ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب عجایب هفتگانه و باغ‌های معلق بابل (سمبل کوهستان‌هاى سرسبز ایران) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب عجایب هفتگانه و باغ‌های معلق بابل (سمبل کوهستان‌هاى سرسبز ایران) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب عجایب هفتگانه و باغ‌های معلق بابل (سمبل کوهستان‌هاى سرسبز ایران)

کتاب عجایب هفتگانه و باغ‌های معلق بابل (سمبل کوهستان‌هاى سرسبز ایران)، تالیف داریوش قاسمیان دستجردی، تحقیقی در مورد یکی از عجیب‌ترین و باشکوه‌ترین عجایب هفتگانه جهان یعنی باغ‌های معلق بابل، سمبل کوهستان‌های سرسبز ایران و سمبل عشق و محبت نبوخد فرمانروای بابل به ملکه ایرانی خود سمیرامیس است.

دیدها مختلف است، سلیقه‌ها متفاوت است و اهمیت و ارزشى که انسان‌ها براى موضوعات گوناگون قائل هستند یکسان نیستند، همچنین میزان توانایى انجام کارها از نظر افراد متفاوت بوده و به همین دلیل است که گاهى در طول زمان آثارى بوجود مى‌آیند که در حد یک شاهکار نمایان شده و تا قرن‌ها منبع الهام قرار گرفته و تحسین برانگیز باقى مى‌مانند. 

کتاب عجایب هفتگانه و باغ‌های معلق بابل (سمبل کوهستان‌هاى سرسبز ایران)، به منظور رسیدن به واقعیت باغ‌هاى معلق و بازسازى آن نوشته شده است، جستجو کردن و رسیدن به گوشه‌اى از تاریخ و فرهنگ گذشته کارى بسیار بزرگ و حساس است، به همین خاطر در گردآورى و جمع‌بندى اطلاعات و نتیجه‌گیرى آن‌ها مى‌بایست با دقت و حساسیت بسیار زیاد عمل کرد، بخصوص اینکه این مطالعه و بررسى در محدوده بین‌النهرین انجام شود که مهد تمدن جهان بوده و از نظر معمارى و ساخت بناهاى مرتفع و با شکوه جایگاهى بس عظیم دارد. 

لازم به ذکر است که اطلاعات به دست آمده از کاوش‌هاى باستان‌شناسى بابل در مورد باغ‌هاى معلق بسیار ناچیز و توأم با شک و تردید است، بنابراین براى رسیدن به واقعیت معمارى باغ‌هاى معلق و بازسازى آن علاوه بر مطالعه و بررسى معمارى دوره فرمانروایى نبوخد لازم بود که بررسى کامل‌ترى نسبت به فرهنگ و معمارى دوره‌هاى تاریخى قبل و بعد و حکومت‌هاى همجوار بابل انجام داد و از تشابهات معمارى آن‌ها براى تکمیل و بازسازى طرح باغ‌هاى معلق استفاده نمود. همچنین مطالعه معمارى آشور نیز بسیار ضرورى بوده چرا که نبوخد در ساختن کاخ‌ها، معابد و بناهاى باشکوه بابل از معماران آشورى استفاده کرده است. 

نهایتاً براى تکمیل و بازسازى طرح، استفاده از برداشت‌ها و الهامات شخصى مبتنى بر اسناد موجود لازم و ناگزیر بوده است. مطالبى که در کتاب عجایب هفتگانه و باغ‌های معلق بابل گردآورى و تنظیم شده‌اند حاصل مطالعه و بررسى منابع بیشمارى است که از بهار سال 1364 الى 1373 مورد مطالعه قرار گرفته‌اند تا اینکه پس از اخذ نتایج لازم، طراحى و تکمیل نقشه‌هاى اجرایى و ساخت ماکت آن به انجام رسیده است. 

این کتاب به منظور رسیدن به واقعیت‌باغ‌های معلق و بازسازی آن صورت گرفته‌ است و می‌تواند مورد استفاده تمامى هنرمندان و علاقمندان به کشف راز و رمزهاى دنیاى باستان قرار گیرد.

در بخشی از کتاب عجایب هفتگانه و باغ‌های معلق بابل می‌خوانیم:

باغ‌هاى معلق بابل از جمله ساختمان‌هاى تاریخى است که پر از شکوه و درخشندگى و زیبایى بوده و باید از آن تقدیر کنیم، بابل از اولین پادشاهى‌هاى بزرگ غرب آسیا بوده البته به استثناء مصر، اما در قرن 9 ق.م آشوریان که تا قبل از آن جزو ایالت‌هاى بابل و زیر نفوذ آنان بودند مستقل شده و در حدود سال 745 ق.م به فرماندهى تیگلات پیلسار سوم بابل را فتح کرده و بر آن پیروز گشتند و آن را جزو امپراطورى خود کردند، شکوه و جذابیت بابل را از بین برده و نینوا را پایتخت امپراطورى خود کرده و به آن رونق و جلالى بخشیدند.

البته این پیروزى بیش از 1/5 قرن پایدار نماند. مادها به پادشاهى هوخشتره که نیروى بزرگى بوده و در کوه‌هاى شرق بین‌النهرین زندگى مى‌کردند با انقلابیون بابلى متحد شده و در سال 606 ق.م نینوا را تسخیر کرده و شهر را به کلى خراب کردند، به گونه‌اى که تا زمانى که باستان‌شناسان در دهه‌هاى اخیر شروع به باستان‌شناسى و حفارى آن کرده همه چیز آن حتى محل آن از بین رفته و ناپیدا بود.

با سقوط نینوا دوره دوم امپراطورى بابل شروع شد. (امپراطورى نبوخد رضر دوم) نبوخد با دختر (یا نوه) هوخشتره ازدواج کرد و در سال 600 ق.م بخاطر شکایت سمیرامیس از گرما و خشکى بابل باغ‌هاى معلق را به پاس احترام به ملکه مادى خود و خانواده او که کمک‌هایشان در نبرد با آشور باعث به قدرت رسیدن دوباره بابل شده بود ساخت؛ نبوخد تصمیم داشت بابل جدیدى بسازد که بسیار باشکوه‌تر و بزرگ‌تر و عجیب‌تر از قبل باشد و این تصمیم را نیز عملى کرد.

 ۷۸ صفحه، ۲ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-964-06-2344 

چاپ ۱۳۹۳: ۱۵۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۳۵۰۰ ت - 1.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

پیشگفتار
انگیزه تحقیق
مختصری از تاریخچۀ باغ‌های معلق بابل
بخش اول: اسناد و روایات تاریخى در مورد عجایب هفتگانه و باغ‌هاى معلق بابل
الف- عجایب هفتگانه
ب- باغ‌هاى معلق
بخش دوم: خصوصیات معمارى بین‌النهرین، زیگورات‌هاى بین‌النهرین و چغازنبیل
الف- خصوصیات معمارى بین‌النهرین
ب- زیگورات‌هاى بین‌النهرین
ج- زیگورات چغازنبیل
بخش سوم: آیا واقعاً باغ‌هاى معلق بابل چگونه بوده ‌است؟
الف- چه آثارى از باغ‌هاى معلق باقى مانده است؟
ب- مشخصات ساختمانى باغ‌هاى معلق
ج- بازسازى باغ‌هاى معلق
فهرست منابع
الف- فهرست منابع فارسى
ب- فهرست منابع لاتین

راهنمای دانلود کتاب عجایب هفتگانه و باغ‌های معلق بابل (سمبل کوهستان‌هاى سرسبز ایران)

برای دانلود کتاب عجایب هفتگانه و باغ‌های معلق بابل (سمبل کوهستان‌هاى سرسبز ایران) و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  عجایب هفتگانه و باغ‌های معلق بابل (سمبل کوهستان‌هاى سرسبز ایران)
shahab s
۱۳۹۹/۳/۱۴
کتاب جالب و خوبیه
Ali Azizy
۱۳۹۷/۱۱/۲۲
کتاب خوندن عالی هست
علیرضا معنوی
۱۳۹۷/۸/۱۶
خوب
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۴)