دانلود کتاب فروپاشی: نگاهی به درون رژیم شاه، بحران‌ها، تضادها و ناکامی‌هایش

  • از: هدی صابر
  • ناشر: بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه
  • ۱ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب فروپاشی: نگاهی به درون رژیم شاه، بحران‌ها، تضادها و ناکامی‌هایش و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب فروپاشی: نگاهی به درون رژیم شاه، بحران‌ها، تضادها و ناکامی‌هایش و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب فروپاشی: نگاهی به درون رژیم شاه، بحران‌ها، تضادها و ناکامی‌هایش

کتاب فروپاشی: نگاهی به درون رژیم شاه، بحران‌ها، تضادها و ناکامی‌هایش نوشتۀ هدی صابر، به تحلیل و بررسی وضعیت اجتماعی و سیاسی ایران در دوران پهلوی می‌پردازد و رویکرد رژیم در سیاست‌های بین‌المللی را ارزیابی می‌کند.

دربارۀ کتاب فروپاشی:

در این کتاب سعی شده تا حد امکان جدا از کوشش‌ها و تحرکات مخالفان شاه، با ارائۀ یک گزارش مستند در مورد تضادها و بحران‌های نظام پهلوی سیر افول قدرت آن رژیم مورد تحلیل و ارزیابی قرار گیرد. در این بررسی، نویسنده شرایط جهانی را نیز از نظر دور نداشته و در فصل اول کتاب این شرایط را بررسی می‌کند.

در بخش بعدی، نویسنده در پی آن است که ناکارآمدی و ناتوانی رژیم پهلوی را در مواجهه با شرایط جدید داخلی و بین‌الملل توضیح بدهد و شکاف‌های پدیدآمدۀ حاصل از تحولات در این دوران را توصیف کند. بخش سوم کتاب، دامنۀ گستردۀ بحران‌های اقتصادی و ناتوانی رژیم در مدیریت آن را بازبینی می‌کند.

هدی صابر در توصیف این بحران‌ها می‌گوید: بدین‌گونه، برنامه‌ریزان رژیم در پایان دوره به عدم تعادل بین مصرف و تولید، عوارض ناشی از تمرکزگرایی شهری، اتکای بی‌حد اقتصاد کشور به نفت، بحران واردات، عدم کشش امکانات زیربنایی، تورم وارداتی، فاحش‌تر شدن اختلاف درآمدها، بحران مهاجرت، کمبودهای آموزشی و بهداشتی و سایر مشکلات عمدۀ حاصل از عملکرد برنامه، تصریح می‌کنند. اینک، ابعاد بحران، همچون واقعیت‌هایی سترگ خود را تحمیل می‌کنند.

فصل دیگر کتاب، به بررسی اصلاحات شاه برای مقابله با بحران‌ها اختصاص داده شده است. برکناری هویدا و انتصاب آموزگار به نخست‌وزیری و هم‌زمان با تصحیحات اقتصادی، تشکیلاتی و سیستمی، اصلاحات سیاسی به منظور استمرار بقا و دوام نظام شاهنشاهی، خیزی بود که برداشته شد، اما به قول نویسنده محل فرود آن مشخص نبود.

در فصل پنجم، برنامۀ ششم عمرانی به‌عنوان آخرین برنامۀ توسعه بررسی شده است. این برنامه که قرار بود راه خروج از بحران را نشان دهد نه‌تنها قادر به رفع بحران‌های موجود نبود، بلکه در بطن خود بحران‌هایی عمیق‌تر از آنچه بود را پدید می‌آورد. به‌علاوه شتاب حوادث چنان رژیم شاه را درهم پیچیده و از قدرت آن کاسته بود که عقب‌نشینی‌های مکرر هم نتوانست آن را از ذوب شدن در حرارت سوزان انقلاب نجات دهد. فرایند فروپاشی نهایی، موضوع بخش آخر کتاب حاضر است.

مطالعۀ این کتاب نسبتاً مختصر اما کاملاً مستند، می‌تواند به بخش زیادی از سؤالات دربارۀ علل فروپاشی رژیم پهلوی پاسخ بدهد و به‌علاوه به بسیاری که تصور می‌کنند بر اریکۀ قدرتی جاودانه تکیه زده‌اند خاطرنشان کند که همۀ حکمرانان پیش از آن‌ها نیز چنین می‌اندیشیدند، تاریخ وجود هیچ نظام مصون از خطا و جاودانه‌ای را گزارش نکرده است.

خواندن کتاب فروپاشی به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

اگر به مطالعۀ تاریخ ایران و به‌خصوص تاریخ پهلوی علاقه‌مند هستید، این کتاب برای شماست.

با هدی صابر بیشتر آشنا شویم:

هدی صابر (1390-1337) روزنامه‌نگار، محقق و فعال ملی مذهبی یکی از اعضای اصلی نشریۀ ایران فردا به شمار می‌رفت. او پژوهش‌های بسیاری در حوزۀ تحولات صنعت نفت در ایران، توسعۀ اقتصادی در کشورهای در حال پیشرفت، تحلیل برنامه‌های عمرانی، بودجه و مطالعات فرهنگی و اقتصادی به ثمر رساند. وی همچنین در زمان ریاست مهندس سحابی در سازمان برنامه کشور، با آن سازمان به همکاری پرداخت.

در بخشی از کتاب فروپاشی می‌خوانیم:

جین روزن خبرنگار گاردین، در گزارش خود با عنوان «کارتر مردی از جنوب» می‌نویسد:

مذهب در اینجا پایگاه نیرومندی دارد، بخصوص ایمان اصولی از نوع کارتر... پلینز پنج کلیسا دارد اما در آن از سینما و می‌خانه خبری نیست.

کارتر ضمناً در منطقۀ خود، در میان سیاهان از محبوبیت برخوردار است.

اینک در نیمۀ دهۀ 1970، جیمی کارتر به‌عنوان چهره‌ای مذهبی، مؤمنی اصولگرا و فردی پایبند به اخلاق، گام به صحنۀ سیاسی امریکا در وسیع‌ترین سطح خود گذارده تا علاوه بر آنکه بتواند به‌عنوان فردی مذهبی، دموکرات و انسان‌دوست، منادی «حقوق بشر» باشد، اعتماد ازدست‌رفتۀ مردم امریکا نسبت به نظام را که در اثر ماجرای واترگیت و دروغ‌پردازی‌های نیکسون و باند او ایجاد شده بود، به جای نخست بازگرداند. کارتر در کوران مبارزات انتخاباتی، در تأکید بر همین موضوع، عنوان می‌دارد:

[او] به علت عقاید مذهبی خود، راه و روش نیکسون و جانسون رؤسای جمهوری سابق امریکا را که دروغ، فریب و تحریف حقایق بود، پیش نخواهد گرفت.

وی در همین اوان، طی مصاحبه با اکسپرس، بر مشارکت مردم در تصمیم‌گیری‌های سیاسی تأکید کرد و بر «مردمی کردن تصمیم‌گیری‌ها» در سیاست خارجی آیندۀ امریکا، انگشت نهاد:

با شرکت دادن مردم و کنگرۀ امریکا در تصمیم‌های سیاست خارجی، ما آزادی عمل زیادی برای مانور خواهیم داشت و در موضع‌گیری‌های خود از حمایت بسیار محکم‌تری برخوردار خواهیم بود. در گذشته غالباً تصمیم‌ها در پشت پرده گرفته می‌شد بی‌آنکه ملت اطلاع از آن‌ها داشته و یا طرف مشورت قرار گرفته باشد. از این‌رو وقتی کیسینجر، فورد و نیکسون حرف می‌زدند، صدایشان طنین محکمی نداشت.

 ۲۶۴ صفحه، ۲ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-253-424-8 

چاپ ۱۳۹۸: ۴۸۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۲۴۰۰۰ ت - 7.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

مقدمه
توضیحاتی دربارۀ محتوا و معرفی بخش ‌ها
بخش اول: نگاهی به جهان
نقبی به دهۀ 1970 و بحران ‌های ایالات متحدۀ امریکا
اقتصاد: ابعاد بحران
صحنۀ سیاسی: گره ‌ها
نگاهی به جهان، نگاهی به خود
کارتر نمایندۀ دیدگاه نوین
ایران در کادر شرایط جدید
شروع انتقادها
واکنش ‌ها
نقاط اختلاف در دورۀ بحران روابط
رفع اختلاف ‌ها
حقوق بشر و آثار آن
بخش دوم: اقتصاد در بحران
بحران ‌زدگی اقتصادی
به خود آمدن ‌ها
رستاخیز: ضرورت ها و نقش
کابینۀ آموزگار: نقطۀ عطفی دیگر
اقتصاد: تصحیح سیاست ‌ها
کاهش وابستگی به درآمد نفت و ایجاد تنوع در درآمد های ارزی
بخش خصوصی: تحکیم جایگاه
اصلاحات سیاسی و اجتماعی
برنامۀ ششم: تناقض ‌ها و بحران ‌ها
از بحران تا فروپاشی

راهنمای دانلود کتاب فروپاشی: نگاهی به درون رژیم شاه، بحران‌ها، تضادها و ناکامی‌هایش

برای دانلود کتاب فروپاشی: نگاهی به درون رژیم شاه، بحران‌ها، تضادها و ناکامی‌هایش و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  فروپاشی: نگاهی به درون رژیم شاه، بحران‌ها، تضادها و ناکامی‌هایش