دانلود کتاب فصلنامه جستارهای حقوق عمومی - شماره سوم

  • ناشر: فصلنامه جستارهای حقوق عمومی
  • ۱ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب فصلنامه جستارهای حقوق عمومی - شماره سوم و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید مجلهنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب فصلنامه جستارهای حقوق عمومی - شماره سوم و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب فصلنامه جستارهای حقوق عمومی - شماره سوم

فصلنامه جستارهای حقوق عمومی - شماره سوم، اینبار به دنبال حفظ و ارتقای حقوق و آزادی‌های شهروندان علی‌الخصوص جامعه زنان کشور است و در این راستا ضمن تبیین و شناخت مفهوم تبعیض مثبت و آشنایی با عناصر سازنده تبعیض مثبت درصدد ارزیابی تأثیر تبعیض مثبت بر حق اشتغال زنان و جایگاه آن در مقررات اشتغال در حقوق ایران است.

از آن جا که «نظریه تبعیض مثبت» از تازه‌ترین مباحث تأثیرگذار بر کارایی و اثربخشی حکومت‌ها در جهان کنونی است و مردم حق دارند در جامعه‌ای زندگی کنند که عدالت اجتماعی داشته باشد و حقوق و آزادی‌های شهروندان تضمین گردد، ایران نیز مانند هر نظام سیاسی دیگر نیازمند درکی عمیق و گسترده‌تر از عوامل، مؤلفه‌ها و ویژگی‌هایی است که آن را کارآمدتر و اثربخش‌تر نموده و حقوق و آزادی‌های شهروندان آن تأمین گردد. حفظ و ارتقای حقوق و آزادی‌های شهروندان علی‌الخصوص جامعه زنان کشور، امر مهمی است که به دلیل خلاء ادبیات حقوقی کشورمان در این زمینه دارای اهمیت و ضرورت در بعد نظری بوده و در بعد عملی نیز ارائه یک نقشه راه یا مبنایی برای قضاوت در خصوص فرآیندهای آتی اصلاحات نهادی و تکامل در بخش دولتی (مهم‌ترین سوژه حقوق عمومی) است. 

اشتغال، لازمۀ زندگی بشر است؛ زیرا دوام و بقای جامعه و زندگی هر فرد مستلزم کار و فعالیت است. اشتغال علاوه بر تأمین معاش؛ احترام، اعتماد به نفس و سلامت، تقویت روحیه نیز ایجاد می‌کند. مع‌الوصف، اشتغال در زندگی برخی افراد و گروه‌ها نظیر معلولین، زنان و آسیب‌دیدگان و محرومین نقشی بیش از این‌ها ایفا می‌نماید؛ اشتغال این گروه‌ها را قادر می‌سازد که احساس سربلندی و قابلیت نماید و در استقلال و نقش اجتماعی وی نقشی اساسی دارد.

یکی از ساز و کارهایی که بیشترین تأثیر را در تغییر وضعیت اشتغال گروه‌های اقلیتی و محروم در جوامع کنونی در طول سال‌های پس از جنگ جهانی دوم داشته، ساز و کاری است با عنوان "تبعیض مثبت" یا "اقدام مثبت" که چه در رابطه با مشروعیت ذاتی آن و چه در رابطه با تأثیر واقعی‌اش در تغییر موقعیت‌ها بسیار بحث‌انگیز بوده است. کاربرد تبعیض مثبت در رابطه با موقعیت زنان، معلولان، اقلیت‌ها و برخی گروه‌ها نظیر نوجوانان در بسیاری از کشورهای جهان و در حوزه‌های مختلفی همچون ورود به دانشگاه‌ها، رده‌های مدیریتی و دستیابی به شغل موضوع بحث‌های گوناگونی بوده است که می‌تواند با توجه به موقعیت خاص زنان، معلولان و اقلیت‌ها در کشور ما و در مقطع کنونی که جامعه ایرانی دگرگونی‌های عظیم و عمیقی را تجربه می‌کند مثمر ثمر باشد.

در فصلنامه جستارهای حقوق عمومی - شماره سوم می‌خوانیم که در واقع موقعیت زنان، معلولان، اقلیت‌ها در جامعه کنونی ایران در طول سه دهه گذشته تغییرات محسوسی را شاهد بوده ‌است که این امر را می‌توان به‌وضوح در حضور و مشارکت اجتماعی گسترده آن‌ها به‌ ویژه در برخی از عرصه‌ها همچون دانشگاه‌ها و فعالیت‌های اقتصادی و سیاسی شاهد بود. از آن جا که اشتغال زنان، معلولان و اقلیت‌های ایرانی موقعیت نسبتاً شکننده‌ای را نشان می‌دهد.

موضوع تبعیض مثبت به نفع زنان، موضوعی است که فقط مختص شورای اروپا و کشورهای اروپایی نیست، بلکه تجربیات اتحادیه اروپا در این زمینه، حتی در مقایسه با روند و عملکرد موجود در کشور هند و ایالات‌ متحده امریکا، نسبتاً نوپا و جوان قلمداد می‌شود. از دیدگاه کشورهای غربی و نهادهای بین‌المللی حقوق بشری مدافع حقوق زنان، نا برابری جنسیتی در طول دهه‌های گذشته و فقدان موازنه و تعادل میان وضعیت و حقوق زنان و مردان، در عرصه‌های مختلف، بیش‌ از پیش، مؤید این ضرورت است که برقراری تساوی و برابری جنسیتی در جوامع معاصر، مستلزم اتخاذ یک سلسله اقدامات مثبت و یا اِعمال تبعیض مثبت توسط دولت‌ها به نفع زنان است. 

جستارهای حقوق عمومی‌، مجله‌ای تخصصی و در‌باره‌ حقوق عومی است که رویکرد اصلی آن معطوف به نقد و تحلیل منطق حقوق، اندیشه‌های حقوق عمومی، قواعد و نظام‌های حقوق اساسی است.

 ۱۷۰ صفحه، ۸۱۹ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 2588-3747 

چاپ ۱۳۹۶: ۱۵۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۲۰۰۰ ت - 0.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید مجلهنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

راهنمای نگارش مقاله
بررسی تأثیر تبعیض مثبت بر اشتغال زنان در حقوق ایران
دکتر احمد مؤمنی راد - ساناز بهبودی کلهری
نهادهای ناقض اصل عدم تخصیص در قوانین و مقررات ناظر بر بودجه
دکتر حامد نیکونهاد، صدیقه قارلقی
مولفه‌های اصل حاکمیت قانون در پرتو تعریف سازمان ملل متحد
دکتر خدیجه شجاعیان
چیستی مراجع شبه قضایی در آراء هیأت عمومی دیوان عدالت اداری
یاور شعبانی
تحلیل حقوقی گونه شناسی نقض حریم خصوصی در فضای سایبر
علی صابرنژاد، پری حسینپور
تغییر از مجرمین یقه سفید به مجرمین یقه قرمز
سید محمود میر خلیلی - بهنام خدادوست

راهنمای دانلود کتاب فصلنامه جستارهای حقوق عمومی - شماره سوم

برای دانلود کتاب فصلنامه جستارهای حقوق عمومی - شماره سوم و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  فصلنامه جستارهای حقوق عمومی - شماره سوم

نظرات کتاب فصلنامه جستارهای حقوق عمومی - شماره سوم

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.