دانلود کتاب قدرت دریایی جمهوری اسلامی ایران (ابعاد و مولفه‌ها)


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب قدرت دریایی جمهوری اسلامی ایران (ابعاد و مولفه‌ها) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب قدرت دریایی جمهوری اسلامی ایران (ابعاد و مولفه‌ها)

کتاب قدرت دریایی جمهوری اسلامی ایران (ابعاد و مولفه‌ها) نوشته احمد کریمی، سیاست نظامی ایران در نیروی ارتش دریایی را بررسی می‌کند و وضعیت قدرت این نیرو را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

دریاها به ‌دلیل شرایط منحصر به فردی که دارند، به کشورهای ساحلی خود، مزایای بسیاری را عرضه می‌کنند که بهره‌برداری صحیح از این مزایا، تولید قدرت را به ‌همراه دارد. منافع حاصل از دسترسی به دریا برای یک کشور و یک ملت، موضوعی حیاتی و همراه با فواید راهبردی بزرگ و کلان است.

جمهوری اسلامی ایران در حساس‌ترین نقطه غرب آسیا هم‌چون پلی دریای خزر، بزرگ‌ترین دریاچه جهان ‌را به خلیج‌فارس و دریای عمان متصل می‌کند و گذرگاهی برای ارتباطات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و امنیتی به‌عنوان دروازه جهانی شرق، غرب، جنوب و شمال محسوب می‌شود. با این وجود در طول تاریخ (جز زمان­‌هایی کوتاه و گذرا)، از سوی دولت­‌مردان و حتی مردم ایران، توجه چندانی به آن صورت نگرفته است.

ایران یک کشور دریایی است و بنابراین برای چنین کشوری، بهره‌مندی از قدرت دریایی متناسب با نیازهای راهبردی، اقتصادی و امنیتی آن، به‌منظور حفاظت از مرزهای آبی و پیشرفت تأسیسات ساحلی، جزایر، فلات قاره، ناوگان تجاری و نیل به آرمان و اهداف ملی و به‌طورکلی تأمین منافع جمهوری اسلامی ایران و صیانت از این منافع، امری اجتناب‌ناپذیر است. نکته مهمی که برای تحقق این امر لازم است، لزوم تغییر رویکرد مسئولین کشوری و لشکری در نگرش به دریاها و توسعه قدرت دریایی کشور است.

در بخشی از کتاب قدرت دریایی جمهوری اسلامی ایران می‌خوانیم:

در طول تاریخ، قدرت دریایی همواره یک عامل اساسی و مهم در منازعات جهانی محسوب می‌شود و تسلط بر دریا در اندیشه تاریخ‌نگاران قرار داشته است. بسیاری از منازعات که با تاریخ‌نگاری هرودوت از جنگ میان دولت شهرهای یونان و پادشاهی ایران (499-478 قبل از میلاد) و تاریخ‌نگاری توسیدید از جنگ‌های پلوپونزی (431-404 قبل از میلاد) بین آتن و اسپارت آغاز گردید، در حقیقت نوعی جنگ میان یک قدرت دریایی و یک قدرت سرزمینی است که جنگ دریایی همواره یک نقطه تحول در منازعات بوده است.

امپراتوری عثمانی با وجود تسلطی که بر بالکان داشت، نتوانست در نبرد لپانتو در 1571 میلادی در سواحل یونان، بر مدیترانه مسلط گردد. در 1588 میلادی نیروی دریایی انگلستان ارتش اسپانیا را شکست داد و به تهدید این کشور توسط اسپانیا پایان بخشید. استقلال آمریکا هم علی‌رغم برخی شکست‌های زمینی از انگلستان، به‌دلیل برتری یافتن در دریا فراهم شد.

اسناد تاریخی ادوار مختلف تمدن و تاریخ ایران نشان می‌دهد که دریا؛ سهمی اساسی در توسعه قدرت، قلمرو، ثروت و رفاه آن‌ها داشته است. به‌طوری‌که چه در بطن واقعیات و مستندات تاریخی و تمدن ایرانیان و چه در متن حماسه و داستان‌های مشهور ایرانی، دریا نقشی مؤثر داشته است. در کتاب‌های اسطوره‌ای ایران مانند شاهنامه و سایر کتاب‌ها مانند؛ گرشاسب‌نامه، از دریانوردی ایرانیان و توان دریایی ایران در خلیج‌فارس، سواحل آفریقا و حتی دریای مازندران صحبت می‌گردد که توان دریایی را چه از نظر ساخت کشتی‌ها و چه از نظر مدیریت دریایی و ناوبری دریایی، بیان می‌کند.

 ۲۶۳ صفحه، ۵ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-622-248-056-1 

چاپ ۱۳۹۸: ۵۱۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۰۰۰۰ ت - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

پیشگفتار
فصل اول: تاریخچه و مفاهیم
فصل دوم: ارکان جهت‌ساز قدرت دریایی
فصل سوم: مبانی نظری قدرت دریایی
فصل چهارم: بررسی قدرت دریایی کشورهای منتخب
فصل پنجم: حوزه‌های ژئوپلیتیکی منطقه غرب آسیا
فصل ششم: آمایش سرزمینی جمهوری اسلامی ایران
فصل هفتم: مفهوم رشد، توسعه و پیشرفت
فصل هشتم: وضعیت قدرت دریایی کشور
فصل نهم: جمع‌بندی و نتیجه‌گیری
سخن پایانی
فهرست منابع و مآخذ

راهنمای دانلود کتاب قدرت دریایی جمهوری اسلامی ایران (ابعاد و مولفه‌ها)

برای دانلود کتاب قدرت دریایی جمهوری اسلامی ایران (ابعاد و مولفه‌ها) و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  قدرت دریایی جمهوری اسلامی ایران (ابعاد و مولفه‌ها)

نظرات کتاب قدرت دریایی جمهوری اسلامی ایران (ابعاد و مولفه‌ها)

mostafa Najafi
۱۳۹۹/۶/۷
بسیارعالی، به امیدتالیفات بیشتر
Javad Najafi
۱۳۹۹/۶/۷
بسیار مفید
خدا قوت
حسن محمدی
۱۳۹۹/۶/۷
خداقوت
بسیار عالی
مشاهد همه نظرات (۳)