دانلود کتاب قهقرا


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب قهقرا و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب قهقرا

کتاب قهقرا نوشته‌ی شهاب شکوه یار اثری تاریخی - علمی است که به تفسیر یکی از آیات سوره عمران پرداخته و با استناد بر آن، به شما می‌گوید بعد از وفات پیامبر چه بر سر دین اسلام آمد، در ایران چه گذشت و چطور اروپا از اعماق جهالت قرون وسطی به روشنایی و پیشرفت علمی شگرف رسید.

هدف شهاب شکوه یار از نگارش کتاب قهقرا چیزی جز شرح و تفسیر آیه 144 سوره عمران نیست که در آن خدا می‌فرماید: و محمد نیست مگر پیامبری که قبل از او پیامبران بسیاری بودند پس (آیا) اگر او بمیرد یا کشته شود شما به گذشته خود بازخواهید گشت، پس هر کس به گذشته خود برگردد به خدا زیانی نمی‌رساند و خدا سپاسگزاران را پاداش خواهد داد.

ناگفته پیداست که تاریخ یکی از ارکان قرآن است و در بیان جایگاه و اهمیت آن همین بس که امام علی (ع) می‌فرماید: من آن‌چنان در تاریخ امت‌های گذشته به سیاحت پرداخته‌ام که گویی یک تن از آنان شدم و امروز که خود را در شصت و اندی می‌نگرم همی پندارم که همچون آنان سده‌ها در گیتی روزگار گذراندم و هزاران دگرگونی شگفت از گردش روزگار به چشم دیدم.

به طور کلی می‌توان گفت که آثار تاریخی دو دسته‌اند: تاریخ گزارشی و تاریخ تفسیری. تاریخ گزارشی که ساختار این کتاب از این نوع است تنها به گزارش دقیق رویدادها با رعایت اصل کرونولوژی و جزئیات می‌پردازد. کتاب قهقرا در شرح و تفسیر این مطلب که شرح طول تاریخ اسلام تاکنون است، دانش‌ها و ناگفته‌های پنهان دارد.

گاهی در وصف ژرفای عظمت چیزی یا کسی برخلاف توصیف آن از دریچه دیده‌ها و شنیده‌ها و دیگر حواس با اقرار به ناتوانی خود به وصف عظمت آن پرداخته می‌شود که مثال این همچون خورشید است که از شدت فروزانی اعتراف داریم که از دیدنش ناتوانیم. با این وجود امید است این کتاب با گشودن دریچه‌ای در برابر دیدگان شما، حقایقی را برای شما روشن سازد.

در بخشی از کتاب قهقرا می‌خوانیم:

شاه عباس به شیخ بهایى گفت دلم می‌خواهد تو را قاضى القضات کشور کنم تا همانطور که عِمران و معارف را نظم دادى، دادگسترى را هم سر و سامانى بدهی، شیخ بهایى گفت قربان من یک هفته مهلت می‌خواهم تا پس از گذشت آن، چنانچه باز هم اراده کردید پیروی کنم و بپذیرم.

شاه عباس پذیرفت و فردای آن روز شیخ بهایی سوار الاغش شد و به مصلای بیرون شهر رفت و افسار الاغش را به تنه درختى بست و وضو گرفت و عصایش را کنارى گذاشت و براى نماز ایستاد. رهگذرى که از آن جا می‌گذشت، او را شناخت، پیش آمد و سلام کرد. شیخ بهایی پاسخ داد و گفت بنده خدا وقت مرگ من فرا رسیده است الان وقتی شروع به نماز خواندن کنم زمین من را مى‌بلعد تو اینجا بنشین ولی چون قدرت و شجاعت دیدن عزرائیل را ندارى چشمانت را ببند و پس از خواندن هفتاد مرتبه قل هو الله احد دوباره چشم‌هایت را باز کن پس از مرگ من الاغ و عصاى مرا بردار و برو به شهر به خانه من خبر بده و بگو شیخ در زمین فرو رفت.

او با ترس و شگفت آن جا نشست و چشمانش را بست و شروع به خواندن قل هو الله احد کرد دراین فاصله شیخ بهایی دستارش را همانجا روی زمین گذاشت و بی‌صدا و آرام پشت دیوارى رفت و از آن جا به کوچه‌اى گریخت و پنهانی خود را به خانه رسانید و به خانواده گفت امروز هر کس سراغ من را گرفت بگوئید به مصلا رفته و برنگشته، فردا صبح زود هم پنهانی می‌روم پیش شاه عباس کاری دارم که باید انجام دهم.

 ۱۱۰۰ صفحه، ۲ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-8245-14-8 

چاپ ۱۳۹۷: ۱۰۰۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۵۰۰۰ ت - 1.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

راهنمای دانلود کتاب قهقرا

برای دانلود کتاب قهقرا و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  قهقرا