دانلود کتاب منتقم کرار: نقد و بررسی اتهامات وارده بر مختار


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب منتقم کرار: نقد و بررسی اتهامات وارده بر مختار و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب منتقم کرار: نقد و بررسی اتهامات وارده بر مختار

عبدالرفیع رحیمی و اشکان غلامی در کتاب منتقم کرار: نقد و بررسی اتهامات وارده بر مختار، با بهره‌گیری از منابع معتبر سعی کرده‌اند تا تمام تهمت‌ها و ادعاهایی که از سال‌ها پیش تا به الان علیه این شخصیت بزرگ تاریخی وارد شده است را مورد بررسی قرار دهند.

درباره‌ی کتاب منتقم کرار: نقد و بررسی اتهامات وارده بر مختار:

تاریخ اسلام در قرن نخست، دارای حوادث متعددی است که گاهی ذهن آدمی،‌ به خصوص محققین را سردرگم کرده و گاهی هم آنان را ‌از تغییر رفتار انسان‌ها، توطئه‌ کردن علیه این و آن، خیانت و فداکاری، ‌خون و اشک، اندیشه‌های تاریک و روشن، ‌تدبیرهای نجات‌ دهنده در اوج شکست، ‌عشق و ایمان و... حیرت زده کرده است.

در میان امواج طوفانی قرن اول، مختار، فرزند ابوعبید از طایفه ثقیف ‌در عراق ظهور کرد که به‌ واسطه کردارها، تدبیرها و شعارهایش، تهمت‌ها و ادعاهای دروغینی در منابع تاریخی به او زده شده است. کتاب منتقم کرار (Montagem E Karrar) به نقد و تفسیر اتهامات وارده بر مختار می‌پردازد؛ کاری که هیچ وقت به صورت جدی به آن پرداخته نشده است.

مختار بن ابوعبید ثقفی از جمله شخصیت‌های مهم تاریخ اسلام در قرن نخست هجری محسوب می‌شود که رهبری قیامی با شعار خون‌خواهی از قاتلین شهدای دشت نینوا را در دست داشته است. ایشان توانست با تکیه بر تجربه، ‌اندیشه و ابزارهای گوناگون، بر کوفه، مرکز عراق مسلط شده و بیش از یک سال و شش ماه در مقابل قدرت‌های سیاسی آن روزگار،‌ یعنی ابن ‌زبیر در حجاز و مروانیان در شام، ‌قدرت‌نمایی کند.

در باب این شخصیت، ‌اظهار نظرات گوناگون و گاه متضادی از سوی محققان،‌ در دوره‌های مختلف صورت گرفته که ریشه همگی آنان مبتنی بر گزارش‌های متناقضی است که در مورد مختار ثقفی در منابع تاریخی، به‌ خصوص از جانب محققین و مورخین عامه موجود است. در این کتاب سعی شده تا درستی و نادرستی این گزارشات مورد بررسی قرار گیرد.

این کتاب شش فصل دارد. فصل اول برخی از منابعی که به طور مکرر در این کتاب مورد استفاده و استناد قرار گرفته‌اند، ‌معرفی، ‌نقد و بررسی می‌شوند. همچنین جایگاه تاریخ در قرآن، سنت پیامبر (ص) و حضرت علی (ع) را مورد بررسی قرار می‌دهد. فصل دوم کتاب در مورد شناختی کلی از فضای سیاسی نیمه اول قرن نخست با محوریت قدرت‌گیری خاندان اموی است. در واقع فراز و فرودهای تاریخ را از قبل تولد پیامبر اعظم (ص) تا زمان مرگ معاویه‌ مورد بررسی قرار می‌دهد.

فصل سوم و چهارم‌ وارد زندگی شخصی مختار می‌شوند و تمام وقایع و ماجراهای آن را مورد بررسی قرار می‌دهند. در فصل پنجم سعی شده تا باطل بودن اتهامات وارده بر مختار ثابت شود. و در فصل آخر، ماجرای امان‌نامه مختار به برخی از قاتلین شهدای دشت نینوا، کیفیت انتقام‌گیری ایشان و در نهایت ارتباط او با اهل‌بیت و برخی افراد بنی‌هاشم در زمان حاکمیت بر عراق، ‌مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد.

هدف این پژوهش اثبات معصومیت مختار نمی‌باشد؛ زیرا جز انبیای الهی و ائمه، هیچ انسانی معصوم نیست. هدف اثبات این مطلب است که برخی ادعاها و تهمت‌هایی ‌که علیه مختار ثقفی زده شده و در فضای مجازی هم به چشم می‌خورد، اساساً بی‌پایه و باطل‌اند.

کتاب منتقم کرار: نقد و بررسی اتهامات وارده بر مختار برای چه کسانی مناسب است؟

خواندن این کتاب به دانشجویان و علاقه‌مندان به تاریخ اسلام پیشنهاد می‌شود.

در بخشی از کتاب منتقم کرار: نقد و بررسی اتهامات وارده بر مختار می‌خوانیم:

طائف در نزدیکی مکه در پشت کوه غزوان از سلسله کوه‌های «سراه» قرار دارد (سالم، ‌ 1383: 272) و یکی از مسیرهای رفتن از مکه به آن، ‌ از طریق سرزمین عرفات، ‌ عبور از دو مرحله کوهستانی بوده است (مقدسی، ‌ ج 1، ‌ 1361: 155). طائف از دو محله تشکیل شده بود که یکی در کنار وادی «وج» قرار داشت و قبیله ثقیف در آن ساکن بودند و این اسم به محلی اطلاق می‌شد که در دره واقع بود (سالم، ‌ 1383: 273) و کوه غزوان (بزرگترین کوه سلسله‌کوه‌های سراه) مشرف به شهر بوده و مردم عقیده داشتند که این کوه‌ها از یمن آغاز شده و تا شام امتداد پیدا می‌کند (همدانی، ‌ 1884: 48).‌ دامنه شرقی سلسله کوه‌های سراه از طریق شکاف‌ها و وادی‌های منتهی به دریا، ‌به عربستان میانه باز می‌شد و ارتباط میان قبایل ساکن در داخل وادی و شهرهای تجاری را آسان‌تر می‌کرد و دامنه جنوبی سراه به یمن می‌رسید (سالم، ‌ 1383: 273).

هوای معتدل و خاک حاصلخیز و آب فراوان سبب گسترش فعالیت‌های اقتصادی در این منطقه شده بود و قبیله ثقیف نیز بیشتر به کار زراعت مشغول بودند (جعیط، ‌ 1372: 236 و 237) و گندم از جهت تولید در درجه اول قرار داشت. با این حال مردم طائف غیر از زراعت به کارهای دیگری چون شکار و تولید عسل و تجارت نیز مشغول بودند (سالم، ‌ 1383: 275 و 276) و در کار تجارت کاروان‌های آن‌ها کالاهایی چون گندم و عسل به شهر مکه می‌بردند (سالم، ‌ پیشین: 278).

ساکنان طائف از فرزندان ثقیف بودند که نام اصلی او گویا قسی بن منبه از قبایل هوازن بوده است که مدتی در خدمت بزرگ قبیله قیس، ‌ عامر بن ظرب خدمت کرد و بعد از آنکه به دامادی او رسید، ‌ طبق داستانی شاخه انگوری را به وصیت پیرزنی یهودی در آن منطقه کاشت که به خوبی میوه داد و اطرافیان رئیس قبیله قیس از روی حسادت می‌گفتند که او از روی زیرکی و باهوشی (ثقیف به این معنا است) به این درجات از پیشرفت رسید (سالم، ‌ پیشین: 278 و 279).

 ۲۲۶ صفحه، ۷۱۷ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-622-6346-68-9 

چاپ ۱۳۹۸: ۲۰۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۰۰۰۰ ت - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

پیشگفتار
مقدمه
فصل اول: منبع و مأخذشناسی
جایگاه تاریخ در اسلام (قرآن، سنت و نهج‌البلاغه)
قرآن کریم
تاریخ از منظر پیامبر (ص) و نهج‌البلاغه
فصل دوم: شناختی کلی از فضای سیاسی نیمه نخست قرن اول (امویان)
1 -1 - فرآیند قدرت‌گیری امویان تا رحلت پیامبر (ص)
1-2- فرآیند قدرت‌گیری امویان از خلافت عمر تا مرگ معاویه
کسب مشروعیت
وضعیت شیعیان در زمان حکومت معاویه
فصل سوم: خلاصه‌ای ‌از تاریخچه شهر طائف و قبیله ثقیف
(سابقه سیاسی - نظامی برخی از شخصیت‌های طایفه ثقیف در قرن اول)
شجره‌نامه خاندان مختار ثقف
خاندان مختار ثقفی
از تولد تا صلح امام حسن (ع) با معاویه
فصل چهارم: مختار از شهادت امام حسن (ع) تا محبس
از محبس تا بیعت با ابن‌زبیر
جدایی مختار از ابن‌زبیر
قیام: اذن یا منع
از تردید تا تکلیف
فصل پنجم: مهدویت
مهدی در کلام مختار
حاکمیت
ادعای رسالت
کرسی
مختار کذاب
فصل ششم: امان‌نامه
کیفیت انتقام‌گیری
اهل‌بیت و مختار
ارتباط مختار با محمد حنفیه و عبدالله بن عباس
ارتباط مختار در دوره حکومت با امام سجاد (ع)
نتیجه‌گیری
منابع و مآخذ

راهنمای دانلود کتاب منتقم کرار: نقد و بررسی اتهامات وارده بر مختار

برای دانلود کتاب منتقم کرار: نقد و بررسی اتهامات وارده بر مختار و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  منتقم کرار: نقد و بررسی اتهامات وارده بر مختار