دانلود کتاب مهندسی نرم‌افزار: مدل‌سازی و صحیح آزمایی سیستم‌های نرم‌افزاری

  • از: علیرضا سوری
  • ناشر: انتشارات آفتاب گیتی
  • ۰ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب مهندسی نرم‌افزار: مدل‌سازی و صحیح آزمایی سیستم‌های نرم‌افزاری و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب مهندسی نرم‌افزار: مدل‌سازی و صحیح آزمایی سیستم‌های نرم‌افزاری و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب مهندسی نرم‌افزار: مدل‌سازی و صحیح آزمایی سیستم‌های نرم‌افزاری

کتاب مهندسی نرم‌افزار: مدل‌سازی و صحیح آزمایی سیستم‌های نرم‌افزاری نوشته‌‌ی علیرضا سوری، مواردی از جمله مدل‌های فرآیند نرم‌افزار، متدهای مدل‌سازی، منطق‌های زمانی و فنون تجزیه و تحلیل سیستم‌ها را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد.

امروزه یک سازمان نرم‌افزاری موفق سازمانی است که بتواند به سادگی نرم‌افزارهایی را تولید کند که نیازهای کاربران در آن دیده شده باشد. چنین سازمانی که بتواند چنین نرم‌افزاری را با روش‌ها و ابزار مؤثر و در زمان مناسب پیاده‌سازی کند، می‌تواند در امر تجارت موفق باشد. محصول اولیه یک تیم تولید نرم‌افزار، بهینه نمی‌باشد و شعار نمی‌دهد بلکه مهم است که نرم‌افزاری را پیاده‌سازی کرده باشد که نیازهای کاربران و تجارت را برآورده سازد. بقیه موارد حالت ثانویه به حساب می‌آیند.

مدل کردن، قسمت مرکزی همه فعالیت‌هایی است که پیاده‌سازان نرم‌افزاری را به سمت تولید یک محصول مناسب راهنمایی می‌کند. ما سیستم‌ها را مدل می‌کنیم برای اینکه رفتارها و ساختارهایی را که در سیستم خود می‌خواهیم به صورت کتبی داشته باشیم، ما مدل می‌کنیم تا بتوانیم معماری سیستم خود را کنترل کنیم و بتوانیم سیستمی را که در حال ساختن آن می‌باشیم بهتر درک کنیم، امکان Reuse را در سیستم داشته باشیم و همچنین ریسک‌های پروژه را مدیریت کنیم.

مدلسازی داده یا Data Modeling به صورت کلی در مهنسی نرم‌افزار، فرآیند مستندسازیِ طراحی یک سیستم نرم‌افزاری پیچیده و تبدیل آن به دیاگرامی است که به سادگی درک شود. این دیاگرام از متن و نشانه‌های خاصی برای نشان دادن جریان داده‌ها استفاده می‌کند. از این دیاگرام می‌توان به عنوان برنامه کاری برای ساخت و یا مهندسی مجدد یک سیستم استقاده نمود. معمولا مدل داده‌ها در فازهای تحلیل و طراحی پروژه در جهت اطمینان از این که کلیه جوانب یک سیستم به درستی درک شده است ایجاد می‌شود. یک مدل داده‌ای را می‌توان فلوچارتی در نظر گرفت که روابط بین داده‌ها را نمایش می‌دهد. از آن‌جا که نشان دادن همه روابط ممکن در داده‌ها کار زمان بر و سنگینی است، نمی‌توان این کار در یک مرحله انجام داد.

بنابراین معمولا به ترتیب مدل‌های مفهومی، منطقی و فیزیکی داده‌ها ساخته می‌شوند. این مدل‌های داده‌ای به ذینفعان پروژه سیستم اطلاعاتی امکان می‌دهد خطاها را به سرعت شناسایی کرده و قبل از شروع کار کدنویسی تغییرات لازم را اعمال کنند. متخصصان مدلسازی داده‌ها اغلب از چند مدل برای دیدن یک داده استفاده می‌کنند تا مطمئن شوند که همه فرآیندها، موجودیت‌ها و روابط بین داده‌ها به درستی شناسایی شده‌اند. مدلسازی داده‌ها کلید اصلی موفقیت در هوش کسب وکار (BI) است.

در بخشی از کتاب مهندسی نرم‌افزار می‌خوانیم:

جبر پردازه‌ای یکی از روش‌های صوری در توصیف سیستم‌های مقیاس وسیع، واکنشی، پیچیده و بحرانی است. نگرش جبری به پردازه‌های موازی و متوالی توسط آقای میلنر ارائه شده است. بستر جبر پردازه‌ای از طریق یک سری ارتباطات با جهان اطراف خود کنش دارد، در جبر پردازه‌ای از محاسبات داخلی هر پردازه مانند متغیرها، تخصیص دادن مقدار به متغیر چشم‌پوشی می‌شود به عبارت دیگر یک دید سطح بالا به سیستم وجود دارد که تمامی سیستم‌های مرتبط را به صورت مجرد پردازه می‌بیند به صورت تیکه هر پردازه عضوی از دامنه‌ی ریاضی است و پردازه‌ها توسط یک سری عملکرد قابل ترکیب‌اند. تمام متدهای جبر پردازه‌ای از طریق تبادل پیام در کانال استفاده می‌شوند.

جبر پردازه‌ای نه تنها به عنوان یک چارچوب برای استدلال صوری و استنتاج یک سری صفات از سیستم می‌تواند به کار رود بلکه به عنوان یک ابزار برای صحیح آزمایی قابل استفاده است. منظور از صحیح آزمایی در اینجا بدین معناست که به ازای تمامی ورودی‌های ممکن آیا خروجی صحیح و مورد نظر تولید می‌شود یا خیر. روند کلی صحیح آزمایی به روش جبری را می‌توان به این صورت خلاصه کرد در ابتدا، پیاده‌سازی سیستم به صورت یک عبارت پردازه‌ای توصیف می‌شود. سپس از بن بست برای برقراری ارتباط با کنش‌ها استفاده می‌شود. از طریق کنش‌های خاموش محاسبات درونی پنهان می‌شوند، به طوری که تنها ارتباط ورودی/خروجی از پیاده‌سازی باقی بماند. در نهایت، عبارت پردازه‌ای باقی مانده توسط منطق برابری دستکاری می‌شود تا اثبات شود که سیستم همان رفتاری را دارد که از آن انتظار می‌رود.

فهرست مطالب

فصل اول: مقدمه‌ای بر سیستم‌های نرم‌افزاری
1-1 مفاهیم نرم‌افزار و مهندسی نرم‌افزار
1-2 فرآیند نرم‌افزار
1-2-1 مدل‌های فرآیند نرم‌افزار
1-2-2 فرآیند یکپارچه رشنال RUP2
1-2-3 مشخصات رسمی در فرآیند نرم‌افزار
1-2-4 طراحی معماری در فرآیند نرم‌افزار
1-3 طراحی شیء گرا
1-4 مدیریت پروژه و مهندسی ریسک
فصل دوم: مهندسی سیستم و فرآیندهای سیستمی
2-1 مقدمه‌ای بر مهندسی سیستم
2-2 تجزیه و تحلیل سیستم
2-2-1 مراحل تجزیه و تحلیل سیستم‌ها
2-3 اصول و مفاهیم سازماندهی
2-4 فنون تجزیه و تحلیل سیستم‌ها
2-5 بررسی جریان کار
2-5 -1 کارسنجی
فصل سوم: مدل‌سازی سیستم‌های نرم‌افزاری
3-1 مقدمه‌ای بر مدل‌سازی
3-2 متدهای مدل‌سازی
3-2-1 مدل‌سازی ساختاری
3-2-2 مدل‌سازی رفتاری
3-3 مدل‌سازی با زبان یکپارچه UML7
3-3-1 نمودار کلاسی (Class diagram)
3-3-2 نمودارمورد کاربر (Use Case Diagram)
3-3-3 نمودار مولفه‌ای (Component Diagram)
3-3-4 نمودار همکاری (Colaboration Diagram)
3-3-5 نمودار حالت (State Diagram)
3-3-6 نمودار فعالیت (Activity Diagram)
3-3-7 نمودار توالی (Sequence Diagram)
3-4 مدیریت کیفیت سیستم‌های نرم‌افزاری
3-4-1 مدل‌های کیفیتی در نرم افزار
3-4-2 تفاوت معماری کیفیت نرم‌افزار و طراحی کیفیت نرم‌افزار
3-5 مدیریت پیکربندی سیستم‌های نرم‌افزاری
3-6 فرآیند توسعه RUP
3-7 پیچیدگی نرم‌افزار
فصل چهارم: روش‌های فرمال و صحیح آزمایی سیستم‌های نرم‌افزاری
4-1 روش‌های فرمال
4-3 مشخصه‌سازی صوری
4-4 صحیح آزمایی صوری
4-5 منطق‌های زمانی
قوانین معنایی منطق زمانی خطی
Syntax‌های CTL
فصل پنجم: روش‌های صحیح آزمایی صوری
5-1 روش جبرپردازه‌ای در سیستم‌های نرم‌افزاری
روش جبری pi-calculus
5-2 روش وارسی مدل در سیستم‌های نرم‌افزاری
5-2-1 متدهای وارسی مدل مبتنی بر روش‌های صوری
متدهای وارسی مدل کدامند؟
وارسی مدل مبتنی بر حالت
5-3 روش اثبات قضیه در سیستم‌های نرم‌افزاری
5-4 مقدمه‌ای بر ابزار‌های صحیح آزمایی
مراجع

 ۱۷۱ صفحه، ۲ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-9891-88-7 

چاپ ۱۳۹۷: ۲۶۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۸۰۰۰ ت - 2.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

راهنمای دانلود کتاب مهندسی نرم‌افزار: مدل‌سازی و صحیح آزمایی سیستم‌های نرم‌افزاری

برای دانلود کتاب مهندسی نرم‌افزار: مدل‌سازی و صحیح آزمایی سیستم‌های نرم‌افزاری و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  مهندسی نرم‌افزار: مدل‌سازی و صحیح آزمایی سیستم‌های نرم‌افزاری