دانلود کتاب مکالمه‌هایم با سگ وحشی همسایه و بالا روی بام


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب مکالمه‌هایم با سگ وحشی همسایه و بالا روی بام و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب مکالمه‌هایم با سگ وحشی همسایه و بالا روی بام

کتاب مکالمه‌هایم با سگ وحشی همسایه و بالا روی بام دربردارنده‌ی دو نمایشنامه در ژانر کمدی سیاه به قلم کلم مارتینی است که تمایلات نژادپرستانه و آمیخته به خشونت انسان‌ها را در قالب داستان روایت می‌کند.

درباره‌ی کتاب مکالمه‌هایم با سگ وحشی همسایه و بالا روی بام:

نمایشنامه مکالمه‌هایم با سگ وحشی همسایه (Conversations With My Neighbour's Pitt Bullf) در ماه مه 1991 و در طی برنامه استیج‌وان از سری کارگاه‌های نمایشنامه‌نویسی با حمایت شرکت نفتی پترو  کانادا نوشته شد و نخستین بار در فوریه 1992 در تئاتر لانچ‌باکس شهر کلگری در کانادا، به کارگردانی مارگارت بارد به روی صحنه رفت. ساکنان دو خانه در حومه‌ی شهری در کانادا شخصیت‌های این نمایش را تشکیل می‌دهند. آن‌ها همسایگانی هستند که خصلت‌هایی عجیب و غریب دارند اما ‌ویژگی‌های جهان شمولی خاصی آن‌ها را به هم پیوند داده است که می‌توان گفت برای تمام افراد آشناست. کلم مارتینی (Clem Martini) با بینش ویژه‌ی خود به همسایه‌های این نمایشنامه زندگی بخشیده است. دیالوگ‌های او جالب، با ظرافت و مملو از هیجان‌اند که به خوبی با شخصیت‌های جذابی که خلق کرده است،‌ هماهنگ هستند.

نمایشنامه بالا روی بام (Up On The Roof) در سال 1994 و طی همان برنامه نوشته شد و نخستین بار در ژانویه 1995 در همان سالن و به کارگردانی دیوید لرینی روی صحنه رفت. در این نمایشنامه یک زوج با وجود اینکه هنوز طلاق نگرفته‌اند، جدا از هم زندگی می‌کنند و با روابطی سخت و پیچیده مواجه هستند.

این دو نمایشنامه به همراه نمایشنامه‌ای دیگر در قالب کتاب A Three Martini Lunch در سال 2001 منتشر شدند. این کتاب نامزد دریافت جایزه ادبی مهم «فرماندار کل کانادا» به‌عنوان بهترین اثر نمایشی سال 2001 کانادا شد و همچنین جایزه گوئن فاریس رینگ‌وو را در همان سال کسب کرد.

قلم کلم مارتینی تلخ، نیش‌دار و گاهی آمیخته با خشونت است اما سبک کارهایش تاثیرگذار، مفرح و هوشمندانه محسوب می‌شود و در ژانر کمدی سیاه به شمار می‌روند. در دو نمایشنامه مکالمه‌هایم با سگ وحشی همسایه و بالا روی بام، کشمکش‌ها و بحث و جدال‌های پر هیجان همسایه‌ها نمادی از جنگ و جدال‌های بزرگتر در جهان است و سوالات و چالش‌های فراوانی در باب خشونت، نژادپرستی و حقوق بشر مطرح می‌کند. کاراکترهایی که با انتخابی سخت مواجه هستند؛ انتخاب بین اینکه آیا می‌‌خواهند مسئولیت زندگی خود را بپذیرند یا می‌خواهند موجودی باشند که رویدادهای گذشته به آن‌ها شکل داده است.

درباره‌ی مجموعه کتاب‌های بیدگل:

هدف اصلی این مجموعه معرفی جهان‌های گوناگون نمایشی است؛ جهان‌هایی که به دلیل سیاست‌های فرهنگی خاص هیچ‌وقت گشوده نشدند و مردم چیزی از آن‌ها تا به حال نشنیده‌اند. آثار این مجموعه به دلیل اینکه بتواند موضوعات مختلفی را پوشش دهد به بخش‌هایی از جمله آمریکای لاتین، کلاسیک‌ها، کلاسیک‌های مدرن، تک‌پرده‌ای‌ها، چشم‌انداز شرق، بعد از هزاره، نمایشنامه‌های ایرانی، نمایشنامه‌های امریکایی و اروپایی تقسیم شده‌اند.

کلم مارتینی را بیشتر بشناسیم:

او در سال 1956 در کانادا متولد شد. در کودکی به کتاب خواندن، طبیعت‌گردی و حیوانات علاقه‌مند بود. نوشتن داستان کوتاه را در دبیرستان آغاز کرد و وجوایز زیادی نیز در مسابقات داستان‌نویسی کسب کرد. موفقیت‌های پی‌در‌پی او در کنار تشویق‌های معلم ادبیاتش او را به سمت نمایشنامه‌نویسی ترغیب کردند. در دانشگاه در رشته هنرهای زیبا با گرایش نمایشنامه‌نویسی مشغول به تحصیل شد و به عنوان اولین فرد از مدرسه ملی تئاتر کانادا در رشته نمایشنامه‌نویسی فارغ‌التحصیل شد.

پس از اتمام دانشگاه مارتینی در یک مرکز بازپروری به تدریس درام و نمایشنامه‌نویسی مشغول شد. شاگردان او نوجوانان و جوانانی بودند که در  اثر مشکلات خانوادگی و اجتماعی به بزهکاری روی آورده بودند. او پانزده سال در این مرکز تدریس کرد که تاثیر فعالیتش به وضوح دیده می‌شود. شخصیت‌های نمایشنامه‌های مارتینی را اغلب افرادی تشکیل می‌دهند با مشکلات فردی و خانوادگی مواجه‌اند اما با این وجود در پی کشف خویشتن حقیقی خود نیز هستند. او برای کتاب‌ها و نمایشنامه‌هایی که نوشته است جوایز ایالتی و ملی فراوانی را در کارنامه خود دارد. مارتینی از سال 2008 رئیس دپارتمان درام در دانشگاه کلگری است. او همچنان نمایشنامه‌نویسی، فیلمنامه‌نویسی و تئاتر را به خصوص به نوجوانان تدریس می‌کند.

در بخشی از کتاب مکالمه‌هایم با سگ وحشی همسایه و بالا روی بام می‌خوانیم:

تندر دوباره دچار تشنج می‌شود و سرش را چندبار به نرده‌ها می‌کوباند. رابرت عقب‌عقب می‌رود. تندر از آن حال بیرون می‌آید.
تو فکر می‌کنی من خوشم می‌آد زندونی باشم، تو غل‌و‌زنجیر باشم؟ خوشم می‌آد از اینکه سلاح بیولوژیکیِ ضدنفرِ کسی باشم؟ یالّا. قلاده‌م رو باز کن، خودم همین امشب راهم رو پیدا می‌کنم می‌رم.
رابرت: من این کار رو نمی‌کنم...
تندر: پس من رو بکُش.
رابرت: چی؟ تندر: آره، رو نیم‌کیلو گوشت کباب‌شده سم استریکنین بزن، بنداز رو نرده‌ها‌. یه راه‌حل می‌تونه این باشه...
رابرت: جدی که نمی‌گی؟
تندر: اگر هم می‌خوای ارزون تمومش کنی، گوشت‌چرخ‌کرده؛ ولی من اگه بودم فکر می‌کردم طرف این‌قدر حق داره که آخرین غذاش یه تیکه گوشت مرغوب باشه. رابرت: دیوونه‌ای تو. تندر: دیوونه‌م؟ معلومه که دیوونه‌م. ولی این دیوونگی‌ خواستِ خودم نیست؛ باعث و بانیش خودم نیستم. یعنی می‌خوام بگم یه نگاه به من بنداز، یه نگاه به صاحبِ من بنداز، یه نگاه به این موقعیت بنداز. تو اگه جای من بودی، دیوونه نمی‌شدی؟

 ۱۲۴ صفحه، ۹۵۲ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-622-6863-00-1 

چاپ ۱۳۹۸: ۱۸۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۸۰۰۰ ت - 2.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

‌مجموعه‌نمایشنامه‌های بیدگل
پیشگفتار مترجم
بخشی از مقدمهٔ مارگارت بارد و بارتلی بارد
مکالمه‌هایم با سگ وحشی همسایه
بالا روی بام

راهنمای دانلود کتاب مکالمه‌هایم با سگ وحشی همسایه و بالا روی بام

برای دانلود کتاب مکالمه‌هایم با سگ وحشی همسایه و بالا روی بام و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  مکالمه‌هایم با سگ وحشی همسایه و بالا روی بام