دانلود کتاب مکانیسم دفاعی

  • از: فاطمه شعیبی
  • ۳۶ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب مکانیسم دفاعی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب مکانیسم دفاعی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب مکانیسم دفاعی

حقیقت انسان به آنچه اظهار می دارد نیست...

بلکه حقیقت اونهفته در آن چیزی است که...

از اظهار آن عاجز است...

بنابراین اگر خواستی او را بشناسی...

نه به گفته هایش ...

بلکه به نا گفته هایش گوش کن...

"پروفسور زیگموند فروید"

گاهی وقت ها احساس می کنیم آن قدر میان کشمکش های روانی خود سردرگم و گیج شده ایم، که نه توان درست فکرکردن، نه حوصله ی ادامه ی زندگی بر این منوال را داریم. تعارضات و دل نگرانی های طولانی، نه تنها فایده ای ندارد، بلکه جسم ما را نیز خسته و بیمار می گرداند. وقتی انسان نمی تواند تعارضات روانی خود را به طور مستقیم رفع کند، بهتر است متوسل به روشهای غیر مستقیم شود؛ تا بتواند موجودیت خود را حفظ نماید. روان شناسان به این روشهای غیر مستقیم، "مکانیسم های دفاعی " می گویند. ارزنده ترین امتیاز این روش ها این است که به کمک آنها، ضمیرناآگاه انسان، حرمت ضمیر آگاه را حفظ می کند و مانع از این می شود که انسان، احساس ناچیزی و حقارت کند.

اساسا مکانیسم‌های دفاعی (defense mechanisms) شیوه‌هایی هستند که افراد به طور ناخودآگاه در برابر رویدادهای اضطراب آور به کار می‌برند، تا از خود در برابر آسیب‌های روانی و از دست دادن عزت نفس(self esteem)، محافظت کنند. در واقع، کاربرد مکانیسم‌های دفاعی نشان از نوعی شیوه سازگاری است که افراد برای جلوگیری از تنزل عزت نفس و مقابله با افزایش اضطراب به آنها متوسل می‌شوند.

فروید اصطلاح مکانیسم‌های دفاعی را به تدابیر ناهشیار اطلاق می‌کند که آدمی برای حل و فصل هیجان‌های منفی به کار می‌برد. این تدابیر هیجان‌مدار(طریقه حل مشکلات و تصمیم کیری به روش غیر منطقی و بر اساس هیجانات)، موقعیت تنش‌زا را تغییر نمی‌دهند، بلکه فقط شیوه دریافت یا اندیشیدن شخص را به آن عوض می‌کنند. به این ترتیب در همه مکانیسم‌های دفاعی عنصر "خود فریبکاری" در کار است.) درواقع واکنش ناخودآگاه "خود " به عنوان قسمتی از شخصیت به منظور کاهش اضطراب از طریق تغییر در ادراک واقعیت.)

ﭘﮋوﻫﺸﮕﺮان درﻳﺎﻓﺘﻪاﻧﺪ ﻛﻪ ﺳﻼﻣﺖ روانی ﺑﺎ ﭼﮕﻮنگی ﺑﻪﻛﺎرﮔﻴﺮی مکانیسم دﻓﺎعی ﭘﺬﻳﺮﻓﺘﻪﺷﺪه ارﺗﺒﺎط دارد. اﻓﺮادی ﻛﻪ اﻳﻦ مکانیسم ﻫﺎ را ﺑﻪ ﻛﺎرمیﺑﺮﻧﺪ ﺑﺎ اضطراب ﺑﻪﺧﻮبی ﻣﻘﺎﺑﻠﻪ میﻛﻨﻨﺪ و ﭘﺎﺳﺦ ﺳﺎزﮔﺎراﻧﻪ ﺑﻪ ﻛﺸﻤﻜﺶﻫﺎ می‌دﻫﻨﺪ. اﻳﻦ ﭘﮋوﻫﺸﮕﺮان ﻫﻢﭼﻨﻴﻦ درﻳﺎﻓﺘﻪاﻧﺪ ﻛﻪ آﺳﻴﺐ ﺷﻨﺎسی روانی ﺑﺎ ﺑﻪکارﮔﻴﺮی مکانیسم‌های دفاعی ﻧﺎپسند ارتباط دارد. ولی این بدان معنی نیست که این مکانیسم‌ها فقط در افراد نابهنجار و دچار اختلال دیده می‌شود، بلکه افراد سالم و بیمار برای حفظ یکپارچگی خود در مقابل حقایق ناگوار (نظیر آرزوها، خواسته، افکار و رفتار) بصورت ناخودآگاه (ناهوشیار)، با تفاوت در میزان به کارگیری، از آنها استفاده می‌کنند، و فقط می‌توان آنها را بصورت غیر مستقیم از رفتار این افراد استنباط کرد.

دراین کتاب علاوه بر تعریف مکانیسم دفاعی وذکر44 نوع آن، با آوردن مثال هائی، فهم این مکانیسم ها را ساده ترکرده است. شما با مطالعه این کتاب متوجه می شوید از کدام مکانیسم ها بیشتر استفاده می کنید وبه این ترتیب قادر خواهید شد که خود را بهتربشناسید.

شما در انتهای مطالعه این کتاب می توانید با راه های کنترل بر مکانیسم های دفاعی آسیب زا آشنا شوید.

 ۸۷ صفحه، ۵۴۳ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
چاپ ۱۳۹۲، قیمت الکترونیکی: ۲۰۰۰۰ ت - 6.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

راهنمای دانلود کتاب مکانیسم دفاعی

برای دانلود کتاب مکانیسم دفاعی و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  مکانیسم دفاعی

نظرات کتاب مکانیسم دفاعی

مهشید جم
۱۳۹۵/۷/۲
ازتون بخاطر اینکه کتاب‌های تخصصی روانشناسی در دست راس عموم قرار می‌دهید واقعا سپاس گذارم کتابراه نه تنها به من معلومات جدید بخشید بلکه در نوشتن پایان نامه‌ام به من کمک بزرگی کرد. ☺
علیرضا نوری
۱۳۹۹/۱۱/۱۰
تو اینترنت سرچ کنید خیلی کاملتر از این کتابه. تایپ بد. ساختار خراب. مطلب کم. مثال کم. حتی مکانیزم‌های دفاعی محدودی رو مطرح کرده بود.
در کل کتاب خوبی نبود.
احمد ابراهیم زاده
۱۳۹۷/۳/۱
سلام
کتاب خوبی بود، کاربردی و مفید لطفا دیگر کتاب‌های مربوط به فروید را هم به صورت علمی و دقیق با زبان روان و کاربردی ترجمه کنید
ممنون
مشاهد همه نظرات (۲۴)