دانلود کتاب نابرابری توزیع درآمد (تحلیلی از علت‌ها، پیامدها و سیاست‌ها)


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب نابرابری توزیع درآمد (تحلیلی از علت‌ها، پیامدها و سیاست‌ها) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب نابرابری توزیع درآمد (تحلیلی از علت‌ها، پیامدها و سیاست‌ها)

کتاب نابرابری توزیع درآمد (تحلیلی از علت‌ها، پیامدها و سیاست‌ها) نوشته‌ی احمد اخوی، به تعریف مباحثی مانند عدالت توزیعی، فقر، رفاه، سیاست‌های موثر بر توزیع درآمد، آثار و عوارض نابرابری درآمدی و ... می‌پردازد.

تردیدی نیست که توزیع درآمد از دیرباز جزء مهم‌ترین بحث‌های اقتصاددانان جهان بوده است. اینکه چگونه با کمترین نهاده، محصول مورد نیاز، با کیفیت مناسب و مطلوب مصرف کننده تولید شود، بخشی از علم اقتصاد است و بخش دیگر آن اینکه درآمد حاصل از آن چگونه توزیع و مصرف می‌شود. بنابراین علاوه بر اینکه نسبت به انحصار و تاثیر منفی آن بر تخصیص منابع و اقتصاد آگاهی دارید لازم است نسبت به اثرات متفاوت توزیعی چنین ساختاری و تفاوت نابرابری آن در مقایسه با توزیع درآمد در یک ساختار رقابتی هم آگاهی داشته باشید.

در اقتصاد بازار عموماً تحت تاثیر ساختار بازارها و مالکیت منابع تولید سهم گروه‌های اجتماعی از درآمد ملی تغییر می‌کند. در عصر سرمایه‌داری رقابتی و اتحادیه‌های کارگری به موازات رشد صنعت و خدمات سهم عوامل تولید به نفع کارگران در تغییر بوده است.

جریان افزایش سهم عامل کار از توزیع درآمد تا شروع دگرگون شدن آن از اواخر دهه 1970 حتی در سالیان متمادی افزایش درجه تمرکز تولید و تجارت تیز استمرار داشته است. حتی در زمان سیطره شرکت‌های فراملیتی و چند ملیتی و پیدایش بنگاه‌های غول‌آسا نیز که حجم فروش آن‌ها گاه از تولید ناخالص داخلی برخی کشورها بیشتر است، جریان افزایش سهم عامل کار ادامه داشته و این همه جز به یمن منافع انحصاری کسب و کار و بویژه کسب و کار در بازارهای تحت کنترل خارجی نبوده است.

کتاب نابرابری توزیع درآمد (تحلیلی از علت‌ها، پیامدها و سیاست‌ها) (Income distribution inequality) با استفاده از تحلیل‌های نظری، بررسی‌های آمار و اطلاعات نابرابری به تفکیک گروه‌های درآمد، مناطق جغرافیایی و بخش‌های فعالیت و همین‌طور بهره‌گیری از شواهد تجربی، نتایج مطالعات و تحقیقات موجود، درک روشنی از نابرابری توزیع درآمد را ایجاد کرده است تا کمکی برای مدیران و سیاست‌گذاران در برنامه‌ریزی‌ها و مدیریت رشد و توزیع مجدد درآمد باشد.

در بخشی از کتاب نابرابری توزیع درآمد (تحلیلی از علت‌ها، پیامدها و سیاست‌ها) می‌خوانیم:

فلاسفه قرون قبل از 17 و 18 میلادی به خصوم فلاسفه یونان قدیم ضرورت عدالت را از اصول بدیهی و عقلانی استان می‌گردند. به طور مثال ارسطو حجت آورد که همان طور که حتی بدون کمک به احتجاج به طور همگانی پذیرفته است اگر چیز غیر عادلانه غیر برابر است پس چیزی که عادلانه است برابر است. (ارسطو - علم اخلاق)

نظریه‌های عدالت در قرون جدید بر طبق دو اصل بی‌طرفی و نفع دو جانبه تفکیک می‌شوند. یعنی تلاش می‌شود صرف نظر از نفع شخصی با استفاده از اصول بدیهی به تعریف جامعه عادلانه رسید، اما آیا مجموعه‌ای از اصول اولیه بدیهی وجود دارد که ما همگی بتوانیم با توافق بر روی آن به نظریه‌ای از عدالت توزیعی برسیم که صرفا از همان اصول اولیه استنتاج شده باشد؟ ظاهرا این اصول اولیه متعدد است و اجماع بر سر آن‌ها وجود ندارد.

نفع دو جانبه نتیجه توافق دو جانبه را که طی جریان چانه زنی و مذاکره حاصل می‌شود عدالت می‌داند. این نظریه عدالت روی نظریه چانه‌زنی بنا می‌شود. یک روش استنتاج نظریه عدالت بر انتخاب عقلانی در نفع شخصی روشنگرانه مثل انتخاب و ترجیح ما نسبت به توزیع نعمات اقتصادی از ورای حجاب ناآگاهی و عدم اطلاع از موضع شخصی خود در نظام توزیع پیشنهادی و ترجیحی میتی است (نظریه راولز). چیزی که راولز آن را تعادل انعکاسی" نامید. تعادل انعکاسی تعادلی بین اصول انتزاعی ما و نهادهای عینی ما در مورد عدالت است.

 ۲۹۰ صفحه، ۲ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-964-469-282-6 

چاپ ۱۳۸۷: ۳۰۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۵۰۰۰ ت - 5.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

فصل اول: تعاریف، مفاهیم و مبانی
فصل دوم: نگاهی به تصویر و تغییرات نابرابری در ایران و جهان
فصل سوم: مدل‌ها و مباحث اقتصادی توزیع درآمد
فصل چهارم: علل و انواع نابرابری
فصل پنجم: سیاست‌های موثر بر توزیع درآمد
فصل ششم: آثار و عوارض نابرابری درآمدی
فصل هفتم: جمع بندی و نتایج بررسی
فصل هشتم: مهم‌ترین و مطمئن‌ترین توصیه‌های سیاستی
فهرست منابع
جداول پیوست

راهنمای دانلود کتاب نابرابری توزیع درآمد (تحلیلی از علت‌ها، پیامدها و سیاست‌ها)

برای دانلود کتاب نابرابری توزیع درآمد (تحلیلی از علت‌ها، پیامدها و سیاست‌ها) و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  نابرابری توزیع درآمد (تحلیلی از علت‌ها، پیامدها و سیاست‌ها)