دانلود کتاب نکات برگزیده شناخت ماهیت و عملکرد امپریالیسم

دانلود کتاب نکات برگزیده شناخت ماهیت و عملکرد امپریالیسم
بزرگنمایی
راهنمای مطالعه کتاب‌ها
برای مطالعه کتاب‌ها، لازم است اپلیکیشن کتابراه را در موبایل، تبلت یا رایانه خود نصب کنید.
جزییات کتاب

معرفی کتاب نکات برگزیده شناخت ماهیت و عملکرد امپریالیسم

(فایل کتاب در تاریخ 9 دی 95 به روز رسانی شده است.)

این کتاب پیشِ روی شما حاوی نکات برگزیده کتاب «شناخت ماهیت و عملکرد امپریالیسم» اثر دکتر همایون الهی، استاد دانشگاه تهران، است. این کتاب که برای نخستین بار از سوی انتشارات قومس در سال 1383 به چاپ رسید، تا سال 1393، به تعداد 9 بار تجدید چاپ شده است. این کتاب یکی از ارزشمندترین کتاب‌های موجود در این باره است که برای درسی با همین عنوان در مقطع کارشناسی علوم سیاسی تهیه و تدوین شده است. این کتاب از منابع آزمون‌های مختلف کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های متمرکز و پیام نور سراسر کشور است و به خاطر رویکرد چپ‌گرایانه آن مورد توجه علاقمندان قرار گرفته است.

این کتاب به موضوع کشورهای جهان سوم از اواخر سده 15 تاکنون که با مسائل برخاسته از امپریالیسم در اشکال مختلف آن درگیر هستند، پرداخته است. به نظر نویسنده، عقب‌افتادگی کشورهای جهان سوم نسبت به کشورهای صنعتی بیش از آنکه ناشی از مسائل داخلی آنها باشد از عقب نگه‌داشتگی آنان از سوی کشورهای استعمارگر گذشته نشأت گرفته و همچنان از سوی دولت‌های صنعتی امپریالیست کنونی و سازمان‌های بین‌المللی و شرکت‌های چندملیتی ساخته و چرداخته آنها نیز تداوم می‌یابد. به نظر وی، این مشکلات اقتصادی و عدم ثبات سیاسی و وابستگی در بسیاری از کشورهای عقب نگه‌داشته شده در صورتی رفع شده و به رشد و ثبات و استقلال آنها خواهد انجامید که شناخت درستی از وضعیت داخلی این کشورها، مسائل امپریالیسم و روابط میان این کشورها با کشورهای صنعتی و از عملکرد امپریالیسم و سیاست‌های آنها آگاهی داشته باشند و با مشارکت یکدیگر دست به اقدامات هماهنگی بزنند.

اما گذشته از این نکات ممتاز، این کتاب همچون دیگر منابع مطالعاتی رشته علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دارای دشواری‌ها و ابهاماتی است که از جمله آنها دشواری در خوانش آن است. حجم بسیار مطالب و تکرار بسیای دیگر در فصول مختلف، گوناگونی و گاه تضاد میان نظریه‌ها و دیدگاه‌های مرتبط با موضوع، استفاده از واژگان نامأنوس در برگردان مطالب به زبان فارسی و اشتباهات بسیار املایی موجب اغتشاش ذهنی علاقمندان این رشته و موضوع شده است. از این گذشته، بسیاری از دانشجویان به‌ویژه در دانشگاه پیام نور با وجود اشتغال به کار و دوری مسافت، باید مطالب این کتاب را به‌صورت خودآموز و بدون اتکای به استاد، مطالعه و درک کنند و فرصت اندک برای آزمون پایان نیم‌سال، آنان را با مسائل دوچندانی درگیر می‌کند.

کتاب «نکات برگزیده شناخت ماهیت و عملکرد امپریالیسم» گذشته از تلخیص مطالب کتاب اصلی، حذف مطالب تکراری و تاریخ گذشته و همچنین روان‌سازی متن، تلاش کرده تا با استفاده از منابع موثق دیگر، هرگونه ابهام و اشکال موجود در کتاب اصلی را نیز برطرف کرده و اطلاعات آن را به‌روز کرده و با دسته‌بندی قابل‌فهمی عرضه کند. با این حال توصیه اکید می‌شود که برای درک کامل و پیوسته مطالب کتاب، از مطالعه کتاب اصلی دریغ نشود. 

ادامه
فهرست مطالب

پیشگفتار نکتهبرداران
پیشگفتار دکتر الهی
فصل اول: تولد و رشد امپریالیسم (سیر تاریخی)
تعریف استعمار
تعریف امپریالیسم
رابطه استعمار و امپریالیسم
سیر تاریخی امپریالیسم
فصل دوم: دوران استعمار
دوران امپریالیسم قدیم
دوران امپریالیسم نو
امپریالیسم ایالات متحده آمریکا در سده 20
فصل سوم: دولت امپریالیستی و توسعه در مستعمره
ماهیت دولت مرکزی امپراتوری (دولت امپریالیستی)
ویژگی حکومت در مستعمره
دیدگاه دولت امپریالیستی نسبت به توسعه در مستعمرات
فصل چهارم: اصطلاحات گمراه‌کننده
کشورهای عقب‌مانده
کشورهای فقیر و غنی (ندار و دارا)
کشورهای جهان سوم
کشورهای درحال‌توسعه
شمال–جنوب
فصل پنجم: علل افسانه ای عقب‌ماندگی
عامل جغرافیایی
عامل نژادی
فقر منابع معدنی
فقدان استعداد کارآفرینی
کمبود نیروی متخصص
کمبود سرمایه
جمعیت اضافی
استعمار به‌عنوان عامل حقیقی توسعه فقر
فصل ششم: علل واقعی عقب‌ماندگی
چپاول و غارت مستقیم ثروت‌ها
تجارت برده و نتایج آن
تحمیل نظام تک‌محصولی
اعتیاد به‌عنوان ابزار امپریالیسم
تقسیم بین‌المللی کار و تجارت جهانی
فصل هفتم: روند تثبیت وابستگی
نگاهی به گذشته
تجارت بین‌المللی و استمرار توسعه‌نیافتگی
رویکرد خوش‌بینانه
رویکرد بدبینانه
فصل هشتم: عوامل استمرار عقب‌ماندگی
سازمان تجارت جهانی و تداوم توسعه‌نیافتگی کشورهای جنوب
تأثیر سیاست‌های بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول در استمرار توسعه نیافتگی کشورهای جنوب
سرمایه‌گذاری خارجی، شرکت‌های چندملیتی، وام خارجی
فصل نهم: روابط شمال–جنوب
آیا کشورهای صنعتی پیشرفته از جهان سوم بینیازند؟
وابستگی شمال به تجارت با جنوب
استثمار از طریق سرمایه‌گذاری
سخن آخرین
کتابنامه

ادامه
کاربر مهمان

کاربر گرامی، برای ثبت نظر ابتدا ثبت نام کنید یا وارد شوید.

بهرام نوازنی
۱۳۹۵/۱۰/۲۶
با تشکر از همه دانشجویانی که در نقد نکات برگزیده شناخت ماهیت و عملکرد امپریالیسم مشارکت کردند، ویرایش دی ماه 1395 این کتاب پس از اصلاح مجدد در دسترس عموم قرار گرفته است.
کسانی که پیشتر نسخه ای از این کتاب را دریافت کرده بودند ابتدا باید آن نسخه را حذف کنند و سپس مجددا دکمه به روز رسانی (رفرش) را بزنند.
رامین گراوند
۱۳۹۵/۱۰/۲۵
با سپاس از گردآورندگان کتاب
مختصر و مفید و قابل مطالعه برای علاقمندان سایر رشته ها.
در صفحه 18 کتاب حمله آمریکا به افغانستان را ابتدا بدون مجوز سازمان ملل و بعد با مجوز سازمان ملل آورده است.
تبدیل های تاریخ از میلادی به شمسی باعث زیاد شدن اعداد در متن کتاب شده و به نظر اینجانب زمانی مفید است که وقایع در کشور ما رخ داده باشند یا مرتبط با تاریخ داخلی ما باشند.
برای مثال تبدیل سال پایان جنگ جهانی دوم
محمد رضا آخوندی
۱۳۹۵/۱۰/۲۵
با سلام خدمت استاد عزیز دکتر نوازنی خلاصه این کتاب در برگیرنده نکات مهم و مثبتی است که خواندن آن را برای دانشجو راحت کرده است . اضافه کردن برخی از مطالب برای آشنایی بیشتر با مطالب پیشین آن مبحث از نقاط مهم این کتاب است
Negar Rahimi
۱۳۹۵/۱۰/۲۴
با سلام خدمت گرداورندگان این کتابکتاب نکات کلیدی از لحاظ محتوا جامعیت کامل را در عین خلاصه بودن داراست ولی در بعضی از قسمت ها نام اندیشمندان به اشتباه برده شده یا در تاریخ ها اشتباه صورت گرفته یا ارجاعات به اشتباه به ثبت رسیده که در نسخه ی به روز رسانی شده اشکالات آن رفع شده با تشکر
علیرضا نبوی
۱۳۹۵/۱۰/۲۴
سلام و عرض ادب خدمت تهیه کنندگان این کتاب
و تشکر و قدردانی ویژه از اقای دکتر نوازنی و همکار محترم شان خانم نصیر زمانی بخاطر تلخیص این کتاب .
قبل از همه باید بگویم که کتاب شناخت ماهیت و عملکرد امپریالیسم اثر دکتر همایون الهی کتابی جامع مانع و شامل هست البته صرف نظر از اشتباهات زیادی که در سراسر این کتاب به چشم می خورد که این مشکل هم با تلخیص حاضر تا حدودی حل شده است. البته باز هم این جای کار دارد.و نظرات دوستان گواهی بر این امر است . مثلا در فصل هشتم : عوامل استمرار عقب ماندگی که بحث مربوط به سازمان تجارت جهانی تداوم و توسعه یافتگی کشور های جنوب را مورد بحث قرار داده .ارجاع ۲۹۹ . جمله ابهام دارد و به نظرم درستش اینطور است که نشست تجارت و اشتغال سازمان ملل در هاوانا با حضور ۵۶ گشور در نوامبر ۱۹۴۷ کار نهایی کردن منشور تحارتوجهانی را پی گرفت و سر انجام در ۲۴ مارس ۱۹۴۸ منشور هاوانا مبنی بر تاسیس سازمان بین المللی تجارت به امضای ۵۳ کشور رسید. در ارجاع ۲۹۷-۲۹۸ هم می شد به جای نوشتن خطری جدی برای گسترش نفوذ -مانع جدی برای گسترش نفود می نوشت.و...
هزاران کتاب، رمان و مجله همیشه همراه شما
نصب رایگان کتابراه