دانلود کتاب هست یا نیست؟

  • از: سارا سالار
  • ناشر: نشر چشمه
  • ۲ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب هست یا نیست؟ و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب هست یا نیست؟ و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب هست یا نیست؟

کتاب هست یا نیست؟ نوشته‌ی سارا سالار، درباره‌ی زنی است که در آستانه چهل سالگی قرار دارد و برهه‌های مختلف زندگیش را براساس درگیری‌های هویتی جنسیتی، زندگی روزمره، عشق و هستی به نمایش می‌گذارد.

در ذهن انسان چهل سالگی یک عدد نیست بلکه شروع دوره‌ی میانسالی است که این مسئله در زنان با توجه به دیدگاه فرهنگی و اجتماعی اختلالاتی دارد که باعث دغدغه و نگرانی‌های ذهنی‌شان می‌شود. این اثر زندگی زنی را روایت می‌کند که خلا درونی او را آزار می‌هد و باعث نآرامی‌اش می‌شود زنی که من درونی‌اش را گم کرده و کل زندگی‌ خود را به تظاهر کردن پرداخته است.

او در 29 سالگی تصور می‌کند همیشه در معرض قضاوت دیگران است. پس همیشه جوری رفتار می‌کند که عالی به نظر بیاید، در قسمت دیگر زندگی‌اش فکر می‌کند اگر عشق حال او را خوب نمی‌کند، می‌تواند با بچه‌دار شدن احساس خوبی داشته باشد، ولی زندگی به او می‌آموزد که نجات عشق در تکرار نیست، در نرسیدن است و در آغاز 40 سالگی، بعد از سال‌ها زندگی مشترک درمی‌یابد که در طلب آزادی و استقلال است.

زن داستان شوهری به اسم سینا و پسری به اسم آبان دارد. او سال‌ها پیش از شهر کوچک خود به بهانه دانشجو شدن فرار کرده و به تهران آمده است و حالا نمی‌داند با پسرش که همراه با بزرگ شدنش مشکلاتش هم بیشتر شده و شوهرش که او را در میان مشغله‌های کار‌ی‌اش فراموش کرده و شک و نگرانی‌های بی‌امانش چه کند؟

جای جای داستان به خواننده نشان می‌دهد که زن قصد جدا شدن از شوهرش را دارد. چرا که سینا دیگر آن صداقت و عشق قبلی را نسبت به او ندارد و دیگر مثل قبل برای او و بچه‌اش وقت نمی‌گذارد. سینا شب‌ها دیر به خانه بازمی‌گردد. و زن در میان این سردرگمی‌ها معتاد می‌شود و بعد از یک سال اعتیاد زن، سینا متوجه این موضوع نمی‌شود و مدام تکرار می‌کند که بیرون برو، آرایشگاه برو، ورزش کن و... در این میان زن هنوز بین بودن یا نبودن با سینا در شک و تردید است و تنها برای رفع مشکل فعلی و برحسب روحیه متظاهرانه همیشگی مقابل خود و دیگران در حال تظاهر است.

در بخشی از کتاب هست یا نیست؟ می‌خوانیم:

وی محوطه‌ی فرودگاه سوار اتوبوس می‌شود. اتوبوس آن‌‌قدر شلوغ است که باید همان نزدیکی‌های در بایستد و دستگیره‌ای را که از آن بالا آویزان است بگیرد... موقع خداحافظی سینا دست‌هاش را محکم توی دست گرفته بود و گفته بود که از همین الان دلش برایش تنگ است. گفته بود که وقتی نباشد سخت می‌گذرد، خیلی هم سخت می‌گذرد. توی این سه سالی که ازدواج کرده‌اند این اولین باری است که مجبور شده از سینا جدا بشود. باید برود. مگر می‌شود نرود؟ مگر می‌شود نقره را توی بیمارستان تنها بگذارد؟

اتوبوس کنار آن هواپیمای بزرگ ایرباس می‌ایستد... چرا دارد خودش را گول می‌زند، الان ده سال است که نقره را تنها گذاشته... ده سال!... یکی باید جلوِ ذهنش را بگیرد. این فکر‌ها همه‌اش دروغ است. مگر خودِ نقره نگفته بود که برود و دیگر پشت سرش را نگاه نکند، مگر نگفته بود هر وقت بتواند خودش به او سر می‌زند و همین کار را هم کرده بود، هر دو سه سالی یک‌بار آمده بود تهران و چند روزی توی آن آپارتمان تنگ‌شان زندانی شده بود تا او احساس کند که همدیگر را می‌بینند، تا او احساس کند آن‌قدرها هم آدم بی‌خودی نیست؟

از پله‌های هواپیما بالا می‌رود... فکر می‌کند چند روز مجبور می‌شود آن‌جا بماند. از خودش حرصش می‌گیرد. هر چند روزی که لازم باشد، می‌ماند. هر چند روزی که لازم باشد. دم در هواپیما مهمان‌دار بلیتش را نگاه می‌کند و به صندلی‌ای آن گوشه‌موشه‌ها اشاره می‌کند. بدون اینکه به کسی نگاه کند یک راست می‌رود طرف صندلی‌اش. کنار صندلی می‌ایستد و طوری درِ کشوِ بالای سرش را باز می‌کند و آن کیف سیاه بزرگ را توش جا می‌دهد که انگار همه‌ی آن‌هایی که حالا روی صندلی‌هاشان نشسته‌اند دارند نگاهش می‌کنند و انگار همه توی دل‌شان می‌گویند چه خانم درست‌وحسابی‌ای.

 ۱۸۹ صفحه، ۳۶۹ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-229-272-8 

چاپ ۱۳۹۳: ۹۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۵۴۰۰ ت - 1.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

دنیا جای امنی است
دنیا جای امنی نیست
دنیا جای امنی...
هست یا نیست؟

راهنمای دانلود کتاب هست یا نیست؟

برای دانلود کتاب هست یا نیست؟ و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  هست یا نیست؟
سحر پورشمی
۱۳۹۸/۷/۶
نثر روان و ساده و قابل درک بود.
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۱)