معرفی و دانلود کتاب واپسین عصر طلایی هالیوود: جامعه، سیاست و سینمای دهه هفتاد آمریکا

عکس جلد کتاب واپسین عصر طلایی هالیوود: جامعه، سیاست و سینمای دهه هفتاد آمریکا
قیمت:
۴۰۰۰۰ تومان - 7.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب واپسین عصر طلایی هالیوود: جامعه، سیاست و سینمای دهه هفتاد آمریکا و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب واپسین عصر طلایی هالیوود: جامعه، سیاست و سینمای دهه هفتاد آمریکا و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب واپسین عصر طلایی هالیوود: جامعه، سیاست و سینمای دهه هفتاد آمریکا

کتاب واپسین عصر طلایی هالیوود: جامعه، سیاست و سینمای دهه هفتاد آمریکا نوشته‌ی جاناتان کرشنر، به بررسی عوامل سیاسی، اجتماعی، شخصی و فلسفی سینمای دهه هفتاد هالیوود می‌پردازد که بر آثار سینمایی دوران خود و پس از آن تاثیرگذار بودند.

درباره کتاب واپسین عصر طلایی هالیوود:

بستر تاریخی و خلاقیت هنری ارتباط تنگاتنگی با هم دارند و هر عاملی که در تاریخ اتفاق بیفتد به طور مسلم بر خلاقیت‌های هنری هم اثرگذار خواهند بود. تاریخ به طور مداوم در حال تغییر و تحول است به طبع آثار هنری که در این کتاب منظور آثار سینمایی است نیز دستخوش تغییرات می‌شوند. سینمای دهه‌ی هفتاد آمریکا یکی از نمونه‌های این اثرپذیری همه جانبه است. سینمایی سرزنده و گاه سراسیمه، که سرزندگی و سراسیمگی خود را مرهون حساسیت سیاسی و اجتماعی بسیار بالای زمانه‌ی خود بوده است.

کتاب واپسین عصر طلایی هالیوود: جامعه، سیاست و سینمای دهه هفتاد آمریکا (Hollywood's Last Golden Age) به چیزی می‌پردازد که جاناتان کرشنر (Jonathan Kirshner) استاد اقتصاد سیاسی و منقد سینما، آن را «سینمای دهه هفتاد» در بستر زمانه‌ی خود می‌نامد. هدف او از کتاب حاضر این است که به سینما و نیز خود آن دوران به صورت جدی بپردازد و به شکلی اساسی و بنیادی وابستگی متقابل آن دو را نشان دهد. بنابراین او فیلم ها را به  عنوان تصویری که صرفاً تاریخ و سیاست آن دوران را بیان می کنند معرفی نمی کند، بلکه با خوانشی دقیق از برخی فیلم‌های خاص نشان می دهد که این فیلم های تجاری هالیوودی از مقولات سیاسی، اجتماعی، فردی و فلسفی زمان خود شکل گرفته اند و در عین حال با این مقولات در حال گفت و گو هستند.

دهه هفتاد در این کتاب بین سال‌های 1967 و 1976 تعریف می‌شود، عصری طلایی که دوران جریان‌ساز و تجدید نظر در سینمای آمریکا نامیده می‌شود. دهه‌ای بسیار مهم که سرشار از دستاوردهای سینمایی است و در واقع می‌توان آن را یک «عصر» نامید. یعنی این دوره با دسته‌ای از فیلم‌ها معرفی می‌شود که به شکل قابل ملاحظه‌ای با فیلم‌های پیش از خود متفاوت بودند. دورانی کوتاه که می‌تواند به نام دورانی مجزا درباره‌ی آن صحبت شود.

دوران سینمای دهۀ هفتاد ساختار هنجار بنیاد معمول جامعه را به چالش می کشید. پایان سانسور، سقوط سیستم استودیویی، تغییرات اقتصادی در صنعت و تغییرات جمعیتی بین مخاطبان، برای فیلمسازان و منتقدان فرصتی بی‌سابقه را برای نوع جدیدی از فیلم‌های هالیوود ایجاد کرد. ده سال بعد مجموعه عوامل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی شرایطی را به بار آوردند که چندان برای سینمای دهه هفتاد مساعد نبود و بنابراین فرهنگ همراه این سینما نیز از بین رفت.

کتاب واپسین عصر طلایی هالیوود به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

خواندن این اثر برای تمام علاقه‌مندان به مباحث سینمایی به ویژه سینمای کلاسیک هالیوود لذت‌بخش خواهد بود.

در بخشی از کتاب واپسین عصر طلایی هالیوود: جامعه، سیاست و سینمای دهه هفتاد آمریکا می‌خوانیم:

در میانۀ دهۀ 1960 فرم سینمایی رهایی یافته بود و عملاً هر چیزی ممکن بود. آزادی اجازۀ ظهور هالیوود جدید را داده بود ولی آن را تعریف نکرده بود. بدیهی است که سینمای دهۀ هفتاد زادۀ اوضاع نابسامان و آشفتۀ دهۀ 1960 بود. در دهۀ شصت سه زمین لرزۀ بزرگ در ایالات متحده رخ داد، که هر کدام از آن ها برای شلوغ کردن یک دهه کافی بود: جنبش حقوق مدنی، پیامدهای داخلی جنگ ویتنام و جنبش آزادی خواهی زنان. این عوامل یکی پس از دیگری و درحالی که با یکدیگر هم پوشانی داشتند بنیان های جامعۀ آمریکا را به لرزه درآوردند.

آمریکا در قرن بیست و یکم نیز همچنان درگیر مسائل نژادی است. با این حال پیشرفت های بسیاری طی پنجاه سال گذشته انجام شده است و در این میان دهۀ شصت دوران آشوب و نیز پیشرفت بود. در 1963 مارتین لوتر کینگ جونیور راهپیمایی دوران سازش به سمت واشینگتن را آغاز کرد؛ قانون حقوق مدنی در 1964 جداسازی [نژادی] در مکان‌های عمومی را منع می کرد؛ قانونِ حق رأی در 1965 برای برچیدن موانع رسمی و غیر رسمی که به منظور بازداشتن شهروندان سیاه پوست از رأی دادن ایجاد شده بود تلاش می کرد. (با این حال وعده های این قوانین به سرعت محقق نشد، که البته باید اوضاع آن زمان را نیز در نظر گرفت. در 1960 تنها پنج درصد از سیاهان واجد شرایط در ایالت می سی سی پی برای رأی دادن ثبت نام شده بودند؛ و فوق ستارۀ بسکتبال، بیل راشل، با وجود آنکه کلید افتخاری شهر ماریون در ایالت ایندیانا را دریافت کرده بود، اما همچنان در سالن غذاخوری هتل محل اقامتش از او پذیرایی نمی شد.) آشوب های نژادی که از مشخصه های کل آن دهه بود.

فهرست مطالب کتاب

پیش گفتار مترجم
درآمد
فصل یک: پیش از سیلاب
فصل دو: سخنی درباب نسل من
فصل سه: 1968، نیکسون و چرخش به درون
فصل چهار: امر شخصی سیاسی است
فصل پنج: شهرهای در حال فروپاشی و تاریخ تجدیدنظرطلب
فصل شش: حریم خصوصی، پارانویا، سرخوردگی و خیانت
فصل هفت: شوالیه های سفید در یأس وجودی
فصل هشت: تاجران شراب مرا می نوشند
ضمیمه
پی نوشت
نمایه

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب واپسین عصر طلایی هالیوود: جامعه، سیاست و سینمای دهه هفتاد آمریکا
نویسنده
مترجمنریمان افشاری
ناشر چاپینشر بیدگل
سال انتشار۱۳۹۵
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۴۰۶
زبانفارسی
شابک978-600-7806-37-1
موضوع کتابکتاب‌های آموزش فیلم سازی
قیمت نسخه الکترونیک
۴۰۰۰۰ ت - 7.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

راهنمای مطالعه کتاب واپسین عصر طلایی هالیوود: جامعه، سیاست و سینمای دهه هفتاد آمریکا

برای دریافت کتاب واپسین عصر طلایی هالیوود: جامعه، سیاست و سینمای دهه هفتاد آمریکا و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.