دانلود کتاب پیشگیری از ارتکاب جرم با اتکا به جرم شناسی اسلامی

  • از: سینا نجفی
  • ناشر: انتشارات فرزانگان دانشگاه
  • ۰ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب پیشگیری از ارتکاب جرم با اتکا به جرم شناسی اسلامی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب پیشگیری از ارتکاب جرم با اتکا به جرم شناسی اسلامی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب پیشگیری از ارتکاب جرم با اتکا به جرم شناسی اسلامی

کتاب پیشگیری از ارتکاب جرم با اتکا به جرم شناسی اسلامی به قلم سینا نجفی، رابطه میان علم جرم‌شناسی و همچنین آموزه‌هایی که دین اسلام به منظور جلوگیری از جرم در اختیار شما قرار داده را مورد مطالعه و بررسی قرار می‌دهد.

پیشگیری از جرم عبارت است از مجموعه‌ای از اقدام‌ها و تدابیری که از پایه و اساس از وقوع جرم جلوگیری می‌کند و با ریشه‌ها و علل به وجود آمدن جرم مبارزه می‌کند. پیشگیری کیفری و غیر کیفری، اجتناب‌ناپذیر است و آن چه در دنیای امروز رویکردی نو به چگونگی کنترل بزهکاری به حساب می‌آید، عبارت است از تمامی اقدامات فردی و عمومی به جز اعمال حقوق کیفری به منظور از میان بردن زمینه‌های مساعد جهت مرتکب شدن فعالیت‌هایی که جرم محسوب می‌شود.

آموزه‌های اسلامی در پاک نگه داشتن محیط اجتماعی جهت کاهش تخلف و جرم نقش به‌سزایی داشته است. دین اسلام همچنین نسبت به پیشگیری و از بین بردن زمینه‌های جرم بسیار حساس بوده و همواره در آیات و روایات بر این امر مهم در جامعه اسلامی تأکید داشته است.

اقدامات جامعه در مقابل بزهکاری از نظر بعضی از دانشمندان در مکتب اسلام به دو دسته تقسیم می‌شوند: اقداماتی که به منظور جلوگیری از جرایم بالقوه انجام می‌گیرد و اقداماتی که واکنش نسبت به اعمال ارتکابی در گذشته که مبنای تصمیم قاضی قرار می‌گیرد، که در این کتاب به صورت جامع به این موضوعات پرداخته می‌شود.

در بخشی از کتاب پیشگیری از ارتکاب جرم با اتکا به جرم شناسی اسلامی می‌خوانیم:

یکی از مهم‌ترین سرمایه‌های بشری، اخلاق و ارزش‌های اخلاقی، تربیت صحیح و تأدب به آداب نیک و پسندیده است که اهمیت والایی برای زندگی و پیشرفت و سعادت انسان دارد. اما متاسفانه از آن جا که بشر مطلقا محسوسات و مادیات را قبل از امور معنوی می‌شناسد، به اهمیت و ارزش این مهم، کمتر توجه کرده و نقش و جایگاه آن را در زندگی به درستی مشخص نکرده است.

یکی از رسالت‌های دین و آموزه‌های دینی، توجه دادن انسان به جایگاه واقعی این امر در زندگی بشر است. آمیختگی اخلاق و مذهب به طور آشکارا در ادیان توحیدی؛ از جمله یهود، مسیحیت و اسلام قابل مشاهده است. این پیوند در اسلام تا بدان اندازه است که تزکیه و تهذیب روحی به کمال رسانیدن اخلاق به عنوان فلسفه بعثت پیامبر اکرم (ص) مطرح گردیده است.

هرچند پیدایش عصر رنسانس و در پی واکنش به عملکرد نادرست کلیسا در قرون وسطا و آموزه‌های تحریف شده مسیحیت، گرایش مذهبی رو به ضعف نهاد و به تبع آن، اندیشه‌ی جدایی دین از اخلاق و به طور کلی از صحنه اجتماعی مطرح گردید، اما در آموزه‌های اصیل اسلامی، به هیچ وجه چنین امری محقق نگردیده است.

به همین لحاظ، اخلاق و ارزش‌های اخلاقی همچنان پیکره‌ی اصلی آموزه‌های دینی اسلامی را به خود اختصاص داده است و پرورش انسان اخلاقی، مهمترین هدف این دین است. به هر روی، حتی در جوامع غربی و با نا دیده انگاشتن تاکیدات و سفارشات دینی در مورد اخلاق، نیاز انسان به عمل کردن بر مبنای اخلاق فردی و اجتماعی ضرورت و اهمیت آن برای جامعه انسانی به هیچ‌وجه کمرنگ نخواهد شد؛ به عبارت دیگر، گذشته از مصالح آخرتی و معنوی اخلاق برای انسان‌ها، پیشرفت و سعادت دنیایی انسان نیز جز از طریق کسب فضایل و عمل کردن به ارزش‌های اخلاقی در سطح فرد و جامعه، محقق نخواهد شد.

 ۱۹۶ صفحه، ۵۶۳ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-622-6538-72-5 

چاپ ۱۳۹۸: ۵۸۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۸۰۰۰ ت - 2.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

پیشگفتار
فصل اول کلیات
مبحث اول: تعریف و انواع پیشگیری
گفتار اول: تعریف پیشگیری
گفتار دوم: انواع پیشگیری
مبحث دوم: پیشگیری از وقوع بزه و ارتباط آن با انسان شناسی
گفتار اول: انسان شناسی؛ مقدمه و مبنای تحقیق در علوم مرتبط با انسان
گفتار دوم:پیشگیری از جرم و ارتباط آن با اخلاق
فصل دوم بررسی پیشگیری اجتماعی از منظر اسلام و علم جرم شناسی
مبحث اول: پیشگیری اجتماعی از وقوع جرم از منظر علم جرم شناسی
گفتار اول: مفهوم کنترل اجتماعی
گفتار دوم: نظریه‌های کنترل اجتماعی
مبحث دوم: پیشگیری اجتماعی از وقوع جرم از منظر اسلام
گفتار اول: خود کنترلی در آموزه‌های اسلامی با تکیه بر توجه دادن به ارزش‌های وجودی
گفتار دوم: خود کنترلی با تکیه بر پرورش نگرش توحیدی
فصل سوم بررسی پیشگیری وضعی از منظر اسلام و علم جرم شناسی
مبحث اول: پیشگیری از طریق تغییر وضعیت فرد در معرض بزهکاری
گفتار اول: نظارت و کنترل اجتماعی
گفتار دوم: نظارت و کنترل اجتماعی
گفتار دوم: ایجاد جرائم یا بازدارنده
مبحث دوم: پیشگیری از طریق تغییر وضعیت افراد یا اشیاء در معرض بزه دیدگی
گفتار اول: تقویت آماج‌های جرم از طریق مصون سازی و جاذبه زدایی
گفتار دوم: محافظت از اشیاء در معرض وقوع جرم (محافظت از آماجهای جرم)
مبحث سوم: پیشگیری از طریق تغییر شرایط محیطی
گفتار اول: از بین بردن یا ضبط آلات و ادوات
گفتار دوم: کنترل مکان‌های ارتکاب جرم
منابع و مآخذ
الف) منابع فارسی
ب) منابع عربی
ج) منابع لاتین

راهنمای دانلود کتاب پیشگیری از ارتکاب جرم با اتکا به جرم شناسی اسلامی

برای دانلود کتاب پیشگیری از ارتکاب جرم با اتکا به جرم شناسی اسلامی و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  پیشگیری از ارتکاب جرم با اتکا به جرم شناسی اسلامی