دانلود کتاب چشم انداز نظام اقتصاد بین الملل و جایگاه ایران در آن: رویکرد توسعه انتقادی و آینده پژوهی


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب چشم انداز نظام اقتصاد بین الملل و جایگاه ایران در آن: رویکرد توسعه انتقادی و آینده پژوهی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب چشم انداز نظام اقتصاد بین الملل و جایگاه ایران در آن: رویکرد توسعه انتقادی و آینده پژوهی

کتاب چشم انداز نظام اقتصاد بین الملل و جایگاه ایران در آن: رویکرد توسعه انتقادی و آینده پژوهی نوشته علی دینی ترکمانی، به تاریخ اقتصاد بین‌الملل، بحران مالی در قرن 21، جایگاه ایران در اقتصاد جهانی و مسئله آینده‌نگری در اقتصاد بین‌الملل می‌پردازد.

این کتاب با رویکرد توسعه انتقادی نسبت به نظام اقتصاد جهانی و اقتصاد بین‌الملل نوشته شده است. در فصل اول به جنبه‌های گوناگون روش شناختی و چارچوب مطالعه پرداخته شده، در فصل دوم خطوط کلی تحولات روی داده در اروپا به طور خلاصه مورد بررسی قرار گرفته تا نحوه شکل‌گیری تمدن سرمایه‌داری و ریشه‌های نظم جهانی و اقتصادی که با این تمدن درآمیخته ارزیابی شود. هدف اصلی این فصل این است که نشان داده شود که ظهور اروپا و شکل‌گیری اولین انقلاب صنعتی در بریتانیای کبیر در قرن 18، حاصل تحولات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی درون‌زاد از یک سو و دسترسی قدرت‌های برتر اروپایی به سرزمین‌های دیگر از سوی دیگر بوده است.

فصل سوم کتاب چشم انداز نظام اقتصاد بین الملل و جایگاه ایران در آن (The Scope of International Economic System and the Role of Iran Within it) تصویری از چگونگی ظهور آمریکا به عنوان قدرت اول اقتصادی در آغاز قرن بیستم و تأثیر جنگ‌های جهانی اول و دوم در تحکیم این موقعیت، گذار اقتصاد جهانی از نظام پایه استرلینگ - طلا به پایه طلا - دلار را ارائه می‌کند. فصل چهارم به طور خلاصه به دلایل شکست نظام برنامه‌ریزی کاملاً متمرکز بلوک شرق سابق می‌پردازد.

فصل پنجم بحران‌های شرق آسیا، افزایش قیمت مواد غذایی در سال 2007 و بحران مالی بزرگ آمریکا در سال 2008 را بررسی می‌کند و هدف آن بررسی رابطه میان این بحران‌ها و آزادسازی‌های مالی رخ داده طی سه دهه اخیر و همین طور بررسی عمق بی‌ثباتی نظم اقتصادی است که در چارچوب رویکرد اجماع واشنگتنی سامان یافته است.

فصل ششم به ترسیم چشم‌انداز تغییر و تحولات احتمالی در عرصه‌های سیاسی و امنیتی و اقتصادی جهان می‌پردازد. در فصل هفتم به جایگاه ایران در اقتصاد منطقه و نظم در حال گذار پرداخته و در فصل پایانی نیز مطالب تمامی فصل‌ها خلاصه و جمع‌بندی شده است.

خواندن کتاب چشم انداز نظام اقتصاد بین الملل و جایگاه ایران در آن به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

دانشجویان رشته اقتصاد یا افرادی که به مطالعات اقتصادی در عرصه بین‌الملل علاقه‌مندند، از این کتاب بسیار بهره خواهند برد.

در بخشی از کتاب چشم انداز نظام اقتصاد بین الملل و جایگاه ایران در آن می‌خوانیم:

ضرورت تاکید بر عمل اجتماعی و تلاش برای تغییر مناسبات قدرت در عرصه جهانی در چارچوب رویکرد واقع‌گرایی انتقادی از اینجا ناشی می‌شود که نظم اقتصادی بین‌المللی جاری مترتب بر نوع خاصی از سلسله مراتب قدرت است که در آن برای مثال منافع تولید و تجارت جهانی عادلانه توزیع نمی‌شود. در واقع، آنچه در عرصه اقتصاد بین‌الملل شکل می‌گیرد بازتابی از تحولات صورت گرفته در عرصه قدرت سیاسی و اقتصادی در سطح جهان است.

در حالی که رویکرد اثباتی به علم، رابطه نابرابر در روابط اقتصادی و تجاری را به عنوان ”هست‌ها“ در نظر می‌گیرد و در مقام توضیح، ریشه آن را در ناتوانی گروهی از اقتصادها در استفاده بهینه از منابع کمیاب جست‌وجو می‌کند، رویکرد واقع‌گرایی انتقادی رابطه نابرابر قدرت را هدف قرار می‌دهد و در جهت اصلاح آن تلاش می‌کند.

 ۲۱۷ صفحه، ۲ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-964-469-379-3 

چاپ ۱۳۹۰: ۶۱۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۳۴۰۰۰ ت - 10.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

مقدمه
فصل اول: طرح مسئله و چارچوب تحقیق
فصل دوم: ظهور تمدن سرمایه‌داری و نظام اقتصاد بین‌الملل پایه طلا - استرلینگ
فصل سوم: گذار به نظام اقتصاد بین‌الملل مبتنی بر پایه طلا - دلار
فصل چهارم: گذار به نظم اقتصادی جهانی تک‌قطبی و اجماع واشنگتنی
فصل پنجم: بحران‌های اقتصادی و بی‌ثباتی نظام اقتصاد بین‌الملل
فصل ششم: چشم‌انداز نظام اقتصاد - جهانی
فصل هفتم: جایگاه ایران در نظام اقتصاد بین‌الملل و چشم‌انداز آن
فصل هشتم: خلاصه و جمع‌بندی
منابع

راهنمای دانلود کتاب چشم انداز نظام اقتصاد بین الملل و جایگاه ایران در آن: رویکرد توسعه انتقادی و آینده پژوهی

برای دانلود کتاب چشم انداز نظام اقتصاد بین الملل و جایگاه ایران در آن: رویکرد توسعه انتقادی و آینده پژوهی و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  چشم انداز نظام اقتصاد بین الملل و جایگاه ایران در آن: رویکرد توسعه انتقادی و آینده پژوهی