دانلود کتاب چشم انداز و نقشه راه اصلاح الگوی مصرف


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب چشم انداز و نقشه راه اصلاح الگوی مصرف و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب چشم انداز و نقشه راه اصلاح الگوی مصرف

کتاب چشم انداز و نقشه راه اصلاح الگوی مصرف نوشتۀ احمد اخوی، سیاست‌های دولت در قبال طریقۀ درست و صحیح مصرف و صرفه‌جویی در امور مختلف را شرح می‌هد و تحلیل و بررسی می‌کند.

اصلاح الگوی مصرف به دلایل گوناگون ضرورت دارد. مصرف و سرمایه‌گذاری، اجزاء اصلی تقاضا را تشکیل می‌دهند که در شرایط ثابت بالا رفتن سهم هر یک از آن‌ها منوط به کاهش سهم دیگری است. با وجود آنکه رسیدن به توسعه اقتصادی مستلزم مازاد اقتصادی و کاهش سهم مصرف به نفع سرمایه‌گذاری و صادرات است. با این حال امنیت غذایی جامعه و دستیابی به تولید و مصرف پایدار مستلزم رعایت استانداردهای مصرف است.

معنای اصلاح الگوی مصرف، شناخت وضع موجود مصرف، چالش‌های آن و آسیب‌شناسی برای انتقال به الگوی مصرف مطلوب است. فاصله‌ای که وجود دارد به عنوان شکاف مصرف، تفاوت مصرف و ترکیب یا سبک خاص از مصرف شناخته می‌شود. در سطح کلان نسبت مصرف از تولید ملی در اقتصادی که مسئلۀ اول آن تولید و عرضه است، نشان درجۀ مصرف‌زدگی و الزام برای تصحیح این نسبت است.

در سطح بودجه و هزینه‌های دولتی، مصرف‌زدگی دولت ناشی از درآمدهای رانتی، اخذ مالیات اضافی یا فساد است که نه در راه خدمات دولتی کارآمد، بلکه در بزرگ شدن دولت، ایجاد بوروکراسی و افزایش سهم آن از اقتصاد ملی و به زبان بخش خصوصی هزینه می‌شود. این عارضه زمانی که دولت به فروش منابع ملی دسترسی مستقیم داشته باشد بسیار شدیدتر و زیان‌بارتر خواهد بود.

کتاب چشم انداز و نقشه راه اصلاح الگوی مصرف (Defining the prospect and roadmap to modify) شامل بحث‌های ریشه‌ای، روند مصرف کالاهای اساسی، مقایسه با روند متناظر در کشورهای مختلف منطقه، برآورد تابع تقاضای کالاها، مدل‌های مفهومی، راهکارهای انتقال مرحله‌ای به الگوی مصرف مطلوب، اعتبارسنجی علمی و در پایان راهکارها و توصیه‌هاست.

در بخشی از کتاب چشم انداز و نقشه راه اصلاح الگوی مصرف می‌خوانیم:

چنانکه باید تاکنون درک شده باشد هدف اصلاح الگوی مصرف رعایت قوانین اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و اخلاقی و ضوابط فنی در رفتار مصرفی افراد، بنگاه‌ها و دولت است. تغییر در رفتار اجتماعی - به صورت عملیاتی و جنبه‌های فنی و مدیریتی رفتارها - امروز در دانش جدیدی تحت عنوان بازاریابی اجتماعی به رهبری نظریه‌پردازانی چون کاتلر معرفی می‌شود.

هدف این شاخه بازاریابی یافتن راه‌های بهینه و عملی، نه فقط برای بیشینه‌سازی منافع و اهداف افراد و واحدهای خصوصی، بلکه برای رفع چالش‌های اجتماعی و تغییر رفتار انسان‌ها به گونه‌ای است که علاوه بر منافع گروه هدف، منافع اجتماعی را نیز تأمین کند. هدف این شاخه از بازاریابی تغییر وضع موجود رفتارهای اجتماعی به وضع مطلوب این رفتارهاست.

از این رو برای جامعه‌ای که انتظار دارد کار مردم در اختیار خود مردم باشد و همه بار اهداف اجتماعی و تأمین منافع عمومی روی دوش دولت نباشد از تکنیک‌ها و تحلیل‌های این دانش استفاده می‌شود. این شاخه از بازاریابی، نه تنها درصدد حل مسائل اجتماعی مهمی مانند فقر، بی‌خانمانی و سایر مباحث مرتبط با فقر، سلامت، اعتیاد، آموزش و همچنین بلایای طبیعی و مدیریت بحران برمی‌آید بلکه از ابزار و تکنیک‌های آن برای برخورد با گروه‌های هدف خاص، مثل تولیدکنندگان سیگار، توزیع‌کنندگان مواد مخدر، اعتیاد به الکل و محدود ساختن فعالیت آن‌ها می‌شود.

 ۴۷۰ صفحه، ۸ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-964-469-417-2 

چاپ ۱۳۹۲: ۱۱۰۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۵۸۰۰۰ ت - 17.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

پیشگفتار
فصل اول: کلیات
فصل دوم: شناخت و آسیب‌شناسی وضع موجود الگوی مصرف در سطح اقتصاد کلان و کالاهای منتخب
فصل سوم: سیمای الگوی مصرف مطلوب
فصل چهارم: الزام‌ها و پیش‌نیازهای اصلاح الگوی مصرف
فصل پنجم: اصول معماری کلان، نهادسازی و پویایی اصلاح الگوی مصرف
فصل ششم: تجزیه و تحلیل داده‌ها: اعتبارسنجی راهکارهای پیشنهادی اصلاح الگوی مصرف
فصل هفتم: نتیجه‌گیری کلی و توصیه‌های سیاستی
منابع و مراجع

راهنمای دانلود کتاب چشم انداز و نقشه راه اصلاح الگوی مصرف

برای دانلود کتاب چشم انداز و نقشه راه اصلاح الگوی مصرف و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  چشم انداز و نقشه راه اصلاح الگوی مصرف

نظرات کتاب چشم انداز و نقشه راه اصلاح الگوی مصرف

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.