دانلود کتاب گرسنگی: سرگذشت بدن (من)


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب گرسنگی: سرگذشت بدن (من) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب گرسنگی: سرگذشت بدن (من)

کتاب گرسنگی: سرگذشت بدن (من)، اثر رکسان گی، دربارۀ افرادی‌ست که شکسته‌اند و به هر دلیلی، فکر می‌کنند به‌ هیچ دردی نمی‌خورند، هیچ‌چیزی نیستند. افرادی که در برابر خشونت سکوت کرده‌اند. افرادی که باید سکوتشان را بشکنند. گرسنگی در سال 2017 نامزد بهترین کتاب سرگذشت‌نامه در سایت گودریدز شد.

هر بدنی داستان و پیشینه‌ای دارد. در این کتاب داستان و پیشینۀ بدن رکسان گی را با سرگذشت بدنش و گرسنگی‌اش پیشکشتان می‌کنیم.

نوشتن کتاب گرسنگی (Hunger) یک اعتراف است. این‌ها زشت‌ترین، ضعیف‌ترین، عریان‌ترین بخش‌های وجود رکسان گی (Roxane Gay)، نویسنده کتاب هستند. این حقیقتِ او است. این سرگذشتی‌ست از بدنش چون، اکثر اوقات، داستان‌های بدن‌هایی مانند بدن رکسان یا نادیده گرفته می‌شوند یا طرد می‌شوند و یا مسخره‌شان می‌کنند. مردم بدن‌هایی مانند بدن رکسان را می‌بینند و برای خودشان فرضیه‌هایی می‌سازند. فکر می‌کنند دلیل چاقی‌اش را می‌دانند. نمی‌دانند. این داستان پیروزی نیست، بلکه داستانی‌ست مستلزم گفته‌ شدن و سزاوار شنیده‌ شدن.

کتاب گرسنگی دربارۀ بدنِ رکسان، دربارۀ گرسنگی او، و در نهایت، این کتابی‌ست دربارۀ ناپدید شدن و گمراه‌ شدن و احتیاجِ بی‌حد و حصر، احتیاج به دیده و درک شدن.

رُکسان گی درباره کتاب گرسنگی می‌گوید:

نوشتن این کتاب سخت‌ترین کاریست که تا به حال انجام داده‌ام. اینکه خودم را در معرض آسیب‌پذیری قرار دهم کار آسانی نبود. مواجهه با خودم و اینکه زندگی در بدنم چگونه بوده کار آسانی نبود، ولی این کتاب را نوشتم چون احساس کردم لازم است. در نوشتن سرگذشت بدنم، در گفتن این حقایق راجع به بدنم، حقیقت خودم و فقط خودم را به اشتراک می‌گذارم. درک می‌کنم اگر آن حقیقت چیزی نباشد که دلتان بخواهد بشنوید. حقیقت من را هم ناراحت می‌کند. ولی همچنین می‌گویم، این کتاب قلب من است، چیزی که از قلبم باقی مانده. در این کتاب شدت گرسنگی‌ام را نشان‌تان می‌دهم، در این کتاب، سرانجام خودم را رها می‌کنم تا آسیب پذیر و انسان باشم، در این کتاب، در آن رهایی کیف می‌کنم. ببینید که تشنه چه چیزی هستم و حقیقتم به من امکان داد تا چه چیزی را خلق کنم.

رُکسان گی، زادۀ 15 اُکتبرِ 1974 در اوماهای نبراسکا، نویسنده، استاد دانشگاه، سردبیر، و منتقد ادبی‌ست. او با کتاب فمینیستِ بد به شهرت رسید و در ردۀ نویسندگان پرفروش نیویورک‌ تایمز قرار گرفت. گرسنگی سرگذشت‌‌نامه‌ایست راجع به بدنش؛ در این کتاب بازگو می‌کند که بدنش چه‌ چیزهایی را تاب آورده. خوانندگان را به مکان‌هایی تاریک و ناراحت‌ کننده می‌بَرَد. آسیب روحی و جسمی را به‌ خوبی موردِ بررسی قرار می‌دهد و به‌ دلیل قلم صریحش هیچ‌ چیزی را پنهان نمی‌کند. در نوشتن شیوۀ خاص خودش را دارد، گاهی از علائم نگارشی متفاوتی استفاده می‌کند. فصل‌های کتابش متفاوت از دیگر کتاب‌های سرگذشت‌نامه هستند و گاهی بیش از چند خط نیستند. از واژۀ Hunger بارها با معانی متفاوتی استفاده می‌کند، که متأسفانه این ترفند در زبان فارسی محسوس نیست.

در بخشی از کتاب گرسنگی می‌خوانیم:

چیزی که لازم است بدانید این است که زندگی من به دو بخش تقسیم می‌شود، تقسیمی نه‌ چندان خوشایند. بخش قبل و بعدی وجود دارد. قبل از اینکه اضافه وزن پیدا کنم. بعد از اینکه اضافه وزن پیدا کردم. قبل از اینکه به من تجاوز شود. بعد از اینکه به من تجاوز شد.

در بخش قبلی زندگی‌ام، بسیار جوان بودم و آفتاب‌ مهتاب‌ ندیده. چیزی دربارۀ هیچ‌چیزی نمی‌دانستم. نمی‌دانستم می‌توانم رنج بکشم یا اینکه وسعت و محدودۀ رنج کشیدن چه‌قدر می‌تواند باشد. نمی‌دانستم وقتی رنج می‌کشم می‌توانم رنج کشیدنم را بیان کنم. نمی‌دانستم راه‌های بهتری وجود دارد که با رنج‌هایم مواجه شوم. از میان تمام چیزهایی که درحال‌ حاضر می‌دانم و دلم می‌خواهد که آن زمان می‌دانستم، این است که ای‌ کاش می‌دانستم می‌توانم با پدر و مادرم حرف بزنم و از آن‌ها کمک بگیرم، و به چیزی جز غذا رو بیاورم. ای‌ کاش می‌دانستم تقصیر من نبوده که موردِ تجاوز قرار گرفته‌ام.

چیزی که می‌شناختم غذا بود، بنابراین خوردم چون فهمیده بودم می‌توانم فضای بیشتری را اشغال کنم. می‌توانم محکم‌تر و قوی‌تر شوم، بیشتر در امان باشم. از دیدنِ طرز خیره شدن مردم به افراد چاق، از طرز خیره شدن خودم به افراد چاق، فهمیده بودم که وزنِ بسیار زیاد ناخوشایند است. اگر ناخوشایند بودم، می‌توانستم رنجِ بیشتر را از خودم دور کنم. دستِ‌کم، امید داشتم بتوانم رنجِ بیشتر را از خودم دور کنم چون در بخش بعدی زندگی‌ام، خیلی بیشتر دربارۀ رنج آگاه شدم. خیلی بیشتر دربارۀ رنج آگاه شدم، ولی نمی‌دانستم که یک دختر تا چه ‌حد می‌تواند رنج بکِشد، تا اینکه رنج کشیدم.

اما. این چیزی‌ست که خودم انجام دادم. این بدنی‌ست که خودم ساختم. من بزرگ‌جثه هستم-کُپه‌هایی قهوه‌ای از گوشتِ بازوها و ران‌ها و شکم. در نهایت چربی دیگر جایی برای ذخیره‌شدن نداشت، بنابراین خودش مسیرهایش را دور بدن من ساخت. من با تَرَک‌های پوستی چاک‌چاک شده‌ام، توده‌های سلولیت روی ران‌هایِ غول‌آسایم را فرا گرفته. چربی برایم یک بدن جدید به‌ وجود آورد، بدنی که شرمسارم کرد ولی موجب امنیتم شد و من، بیش از هرچیزی، شدیداً به احساس ‌امنیت نیاز داشتم. نیاز داشتم تا احساس کنم مانند یک قلعه، نفوذناپذیر هستم. نمی‌خواستم کسی یا چیزی لمسم کند.

 ۲۷۲ صفحه، ۲ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-461-185-5 

چاپ ۱۳۹۷: ۳۰۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۹۰۰۰ ت - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

راهنمای دانلود کتاب گرسنگی: سرگذشت بدن (من)

برای دانلود کتاب گرسنگی: سرگذشت بدن (من) و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  گرسنگی: سرگذشت بدن (من)
مهسو ی
۱۳۹۷/۱۱/۳
این کتاب حتما باید حداقل یک بار خونده بشه
شایان نظرى
۱۳۹۷/۱۱/۹
ترجمه خیلى روان و عالى بود
صدف پارسا
۱۳۹۷/۱۱/۳
ممنون خیلی منتظر این کتاب بودم
مهسا محبی
۱۳۹۷/۱۱/۴
کلمات قادر به وصف این کتاب نیستن...
جرئت میخواد انقدر از زندگیت بنویسی و بدونی که شاید این بخشی از رهاییه تو باشه... جزئت میخواد از چیزایی حرف بزنی که کم تر کسی حاضر میشه به زبون بیارتشون... کمتر و بیشتر...
کاربر Joe
۱۳۹۸/۴/۱۵
خیلی کتاب تلخی بود با این حال ارزش مطالعه رو حتما داره.
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۴۳)