معرفی و دانلود کتاب روانشناسی سیاسی تجاوز جنسی در جنگ: مطالعه موردی جنگ بوسنی

عکس جلد کتاب روانشناسی سیاسی تجاوز جنسی در جنگ: مطالعه موردی جنگ بوسنی
قیمت:
۴۲۰۰۰ تومان - 7.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب روانشناسی سیاسی تجاوز جنسی در جنگ و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب روانشناسی سیاسی تجاوز جنسی در جنگ و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب روانشناسی سیاسی تجاوز جنسی در جنگ: مطالعه موردی جنگ بوسنی

اینگر شلزباک در کتاب روانشناسی سیاسی تجاوز جنسی در جنگ چهارچوبی مفهومی برای درک تجاوز به عنف در جنگ و تأثیرات آن ارائه می‌دهد و برای این منظور، تمرکز خود را بر جنگ بوسنی می‌گذارد.

درباره‌ی کتاب روانشناسی سیاسی تجاوز جنسی در جنگ:

با در اختیار گذاشتن اطلاعاتی درباره‌ی خشونت جنسی در جنگ و مرتبط کردن تجاوز جنسی در جنگ بوسنی با تأثیرات بعدی جنگ، کتاب روانشناسی سیاسی تجاوز جنسی در جنگ (The Political Psychology of War Rape: Studies from Bosnia-Herzegovina) چهارچوبی روش‌شناختی در این‌باره ارائه می‌دهد که چطور می‌توان خشونت جنسی در جنگ را از دیدگاهی سیاسی‌روانشناسانه مشاهده کرد. این کتاب یافته‌هایی تجربی ارائه می‌کند از اینکه تجاوز جنسی در جنگ چه عواقبی برای قربانیان و جامعه دارد.

اینگر شلزباک (Inger Skjelsbæk) در کتاب حاضر، با بسط مفهوم قربانی شدن، این ادعا را زیر سؤال می‌برد که پژوهش درباره‌ی تجاوز امری ناممکن است، زیرا به اعتقاد شلزباک می‌توان، بدون به خطر انداختن امنیت و حریم شخصی افراد، صداهایی را انعکاس داد که بینشی در این‌باره به ما ارائه می‌دهند. مطالعات ارائه‌شده در این کتاب نشان می‌دهند که روش‌هایی برای غلبه بر این مشکل وجود دارد. اول اینکه، مسلماً افرادی با اطلاعات فراوان دربارۀ تجربیات تجاوز جنسی در جنگ وجود دارند که خودشان از آسیب‌دیدگان مستقیم تجاوز جنسی در جنگ محسوب نمی‌شوند. و دوم اینکه، استفاده از مترجم در مصاحبه با زنان آسیب‌دیده‌ی تجاوز جنسی نیز راهی برای بیان تجربه‌ی زنان محلی است.

روانشناسی سیاسی تجاوز جنسی در جنگ در نُه فصل تدوین شده است و در هر فصل مباحث مختلف اما مرتبطی را پیگیری می‌کند. بررسی پیامدهای تجاوز جنسی در جنگ بوسنی، مطالعه‌ی قومیت‌گرایی و جنسیت، تحلیل تجاوز جنسی در جنگ‌های پیشین و بررسی دقیق دهه‌ی 1990 از این منظر، مطالعاتی درباره‌ی درمان قربانیان و... از جمله مباحث مطرح‌شده در این کتاب هستند.

شلزباک در این کتاب با پنج تن از قربانیان تجاوز جنسی مصاحبه‌های ارزشمندی انجام داده که درک عمیق و تکان‌دهنده‌ای را برای ما فراهم می‌کند که مدت‌ها همراه‌مان خواهد بود، به‌طوری که با احساسات زنی که می‌گوید «من هرگز او را نمی‌بخشم و فراموشش نمی‌کنم» همدلی خواهیم داشت.

کتاب روانشناسی سیاسی تجاوز جنسی در جنگ برای چه کسانی مناسب است؟

این کتاب را به دانشجویان و پژوهشگران حوزه‌ی جامعه‌شناسی و همچنین علاقه‌مندان به روانشناسی سیاسی، جامعه‌شناسی و مطالعات جنگ پیشنهاد می‌کنیم.

با اینگر شلزباک بیشتر آشنا شویم:

زمینه‌ی پژوهشی این نویسنده‌ی نروژی مطالعات جنسیت است. اینگر شلزباک در مرکز تحقیقات جنسیت اسلو درس می‌دهد و سابقه‌ی تدریس در دانشکده‌ی روانشناسی دانشگاه اسلو را نیز دارد.

«جنسیت، صلح و تعارض» از دیگر کتاب‌های اوست که با همکاری دن اسمیت نوشته شده است.

در بخشی از کتاب روانشناسی سیاسی تجاوز جنسی در جنگ می‌خوانیم:

خشونت جنسی را می‌توان بخش جدایی‌ناپذیر جنگ تلقی کرد. به گفته‌ی سیفرت، خشونت علیه زنان سرزمین تحت‌تصرف همواره در طول تاریخ وجود داشته است. خشونت جنسی به بخشی از مجموعه‌ی اقدامات و رفتارهای اجتماعی سربازان مرد تبدیل می‌شود؛ نه اینکه همه‌ی سربازان مرد این کار را انجام می‌دهند، بلکه بخشی از برداشت کلی جنگ به شمار می‌آید.

خشونت جنسی را می‌توان عنصر ارتباط مردانه، یعنی تحقیر نمادین مردان دشمن تلقی کرد. این برداشت برمبنای این نکته مطرح می‌شود که مردان از زنان محافظت می‌کنند و زن دارایی مرد محسوب می‌شود. هنگامی‌که در درگیری، مردی به زن طرف مقابل تجاوز می‌کند، با این عمل می‌فهماند که همسر/پدر این زن نه‌تنها توانایی حفافظت از این زن را ندارد بلکه در پاسداشت از دارایی، کشور و ملت خویش نیز ناتوان است.

خشونت جنسی را می‌توان راهی برای بازتأیید مردانگی دانست. رفتار نظامی تابع وفاداری به آرمان و وفاداری در میان سربازان است.

فهرست مطالب کتاب

روان‌شناسی سیاسی تجاوز جنسی در جنگ
آغاز سخن
مقدمه
فصل اول: طراحی مطالعه‌ای در زمینه‌ی پیامدهای تجاوز جنسی در جنگ بوسنی
فصل دوم: قربانی و بازمانده
فصل سوم: دانسته‌های ما از تجاوز جنسی در جنگ پیش از دهه‌ی 1990
فصل چهارم: نقاط عطف دهه‌ی 1990 با برداشتی جدید از تجاوز جنسی در جنگ
فصل پنجم: نام‌گذاری موارد غیرقابل‌شناسایی و درک ابهامات
فصل ششم: درمان قربانیان خشونت جنسی در جنگ و پس از جنگ
فصل هفتم: سنت‌ها و گذارها
فصل هشتم: فراتر از بوسنی
فصل نهم: روانشناسی سیاسی تجاوز جنسی در جنگ

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب روانشناسی سیاسی تجاوز جنسی در جنگ: مطالعه موردی جنگ بوسنی
نویسنده
مترجمفاطمه روح الامینی
ناشر چاپینشر محتوای الکترونیک صاد
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۲۶۰
زبانفارسی
شابک978-622-7459-26-5
موضوع کتابکتاب‌های علوم اجتماعی، کتاب‌های علوم سیاسی
قیمت نسخه الکترونیک
۴۲۰۰۰ ت - 7.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

راهنمای مطالعه کتاب روانشناسی سیاسی تجاوز جنسی در جنگ

برای دریافت کتاب روانشناسی سیاسی تجاوز جنسی در جنگ و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.