معرفی و دانلود رایگان کتاب پیشگیری از جرم قتل عمد

عکس جلد کتاب پیشگیری از جرم قتل عمد
قیمت:
رایگان - 0€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب پیشگیری از جرم قتل عمد و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب پیشگیری از جرم قتل عمد و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب پیشگیری از جرم قتل عمد

کتاب پیشگیری از جرم قتل عمد به بررسی ابعاد مختلف جرم قتل نفس انسان از جمله تعریف انواع قتل، برخورد قانون با این جرم، راهکارهای موثر برای پیشگیری از وقوع آن و احکام قتل از نظر قرآن و دین اسلام می‌پردازد.

به طور کلی منظور از قتل، گرفتن حیات از یک انسان بدون مجوز قانونی است. ارتکاب این جرم یا با برنامه‌ریزی‌های قبلی انجام می‌شود و یا به دلیل فشارهای روحی و روانی و حمله‌های عصبی تحت تاثیر محرک‌های محیطی است. وقتی انسانی به ناحق کشته شود، در واقع ابتدایی‌ترین حق او که حق حیات و زندگی به شمار می‌رود از او گرفته می‌شود و اطرافیانش در معرض مشکلات روحی شدید قرار می‌گیرند. در صورتی که مقتول سرپرست خانوار باشد هم احتمال اینکه بعد از مرگش خانواده او با مشکلات بسیاری رو به رو شوند و مسیر زندگیشان از حالت عادی خارج شود بسیار زیاد است.

دین اسلام همواره با وقوع این جرم مبارزه کرده و در بسیاری از آیات و احادیث به مومنان دستور داده است که در صورت وقوع نزاع میان افراد، فورا میان آن‌ها صلح برقرار شود.

مطالعه کتاب پیشگیری از جرم قتل عمد مناسب چه کسانی است؟

مطالعه این کتاب برای افزایش اطلاعات عمومی و حقوقی درباره قوانین کشور و ایجاد امنیت بیشتر در سطح جامعه به همه افراد توصیه می‌شود.

در بخشی از کتاب پیشگیری از جرم قتل عمد می‌خوانیم:

نظریه بیوژنیک (جسمی-زیستی): این نظریه پردازان علت ارتکاب قتل را ناشی از ویژگی‌های جسمی و زیستی انسان‌ها می‌دانند که شامل نظریه اتولوژی و ژنتیک می‌باشد. نظریه اتولوژی معتقد است که انسان دارای غریزه‌ی کُشتن است. در انسان مذکر نرمال، دو کروموزم جنسی XY وجود دارد که کروموزم X از مادر و آرام و منفعل می‌باشد و کروموزم Y از پدر و خشن و پرخاش‌گر می‌باشد. درصد کمی از افراد با یک کروموزم Y متولد می‌شوند که این کروموزم اضافه بیش از حد فرد را خشن و پرخاش‌گر می‌سازد. (‌صدیق سروستانی، ‌ 1387: 141-133)

نظریه سایکوژنیک (روحی و روانی): این نظریه پردازان علت آدم‌کشی را ناشی از شرایط روحی و روانی انسان‌ها می‌دانند که شامل دو نظریه روان‌شناسی و روان‌کاوی است. براساس نظریه روان‌کاوی، روان انسان شامل سه جزء متفاوت است: نهاد (ID)، خود (Ego) و فراخود (Super-Ego). "نهاد" سائق ذاتی بشر برای زندگی، لذت بردن، فعالیت جنسی و خوش‌گذرانی است و "فراخود" حد و مرز لذت بردن را از طریق قوانین و مقررات جامعه به فرد تحمیل می‌کند. "خود" حد معرفت یادگیری و رفع این سائقه را نشان می‌دهد و تعادل میان "خود" و "فراخود" ایجاد می‌کند. اگر "خود" در این وظیفه خود ناکام بماند فرد دچار بیماری روانی شده و همین امر به کنش‌های خشن از جمله قتل می‌انجامد. ‌نظریه‌روان‌شناختی نیز‌بر‌اساس "نظریه‌ناکامی‌ و پرخاش‌گری" معتقد است که اگر فرد نتواند به اهداف خود برسد، به قتل دیگران اقدام می‌کند. (همان)

نظریه سوسیوژنیک (جامعه‌شناسی): این نظریه پردازان علت آدم‌کشی انسان‌ها را ناشی از شرایط اجتماعی می‌دانند، که شامل دو نظریه "محدودیت بیرونی" و "خرده‌فرهنگ خشونت" است. از دیدگاه این نظریه؛ خودکشی و آدم‌کشی اساساً یک چیزند و آن؛ کنش پرخاشگرانه ناشی از ناکامی است. این نظریه مدعی است که افرادی که به‌ شدت دچار ناکامی شده‌اند، اگر محدودیت بیرونی ضعیفی را تجربه کرده باشند، کنش پرخاشگرانه خودگرا (درون‌گرا) یعنی خودکشی و اگر از محدودیت بیرونی قوی رنج کشیده باشند، کنش پرخاشگرانه دیگرگرا (برون‌گرا)، یعنی دیگرکشی را انتخاب می‌کنند، زیرا دیگران را مسئول ناکامی خود می‌دانند.

فهرست مطالب کتاب

پیشگفتار
مقدمه
پیش درآمد
تعریف قتل
قتل از نگاه قرآن و احادیث
عناصر قتل
انواع قتل
قتل عمد در آیینه‌ی قانون
مواردی از قتل عمد که قاتل قصاص نمی‌شود
موارد سقوط قصاص
علل و انگیزه‌های بروز قتل
آثار و پیامدهای قتل انسان بی‌گناه
پیشگیری از جرم قتل در آیات و روایات
راهکارهای پیشگیری از قتل
منابع و مآخذ

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب پیشگیری از جرم قتل عمد
ناشر چاپیانتشارات گیوا
سال انتشار۱۳۹۶
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۴۰
زبانفارسی
شابک978-600-451-290-9
موضوع کتابکتاب‌های حقوقی جزا و جرم شناسی، کتاب‌های فقه و اصول
قیمت نسخه الکترونیک
رایگان - 0 یورو
افزودن به کتابخانه

نقد، بررسی و نظرات کتاب پیشگیری از جرم قتل عمد

فاطمه عبدالهی
۱۴۰۰/۱/۷
از موضوعات فقط به ذکر عناوین و کمی توضیح پرداخته. ‌ای کاش بیشتر به جزییات می‌پرداخت و دیگه اینکه معنی بعضی لغات سخت بود و فقط کسانی که ار حقوق سر رشته دارند میتونند دقیقا بفهمند. در کل ممنون
حسین دنیوی
۱۴۰۰/۶/۳
عالیست واموزنده، برای هرکس عالیست
محسن استواری
۱۴۰۰/۱/۱۰
واقعا خوب بود، ممنونم
Ashkan Khradmand
۱۳۹۹/۱۲/۶
ارزش خواندن را دارد
مشاهده همه نظرات ۴

راهنمای مطالعه کتاب پیشگیری از جرم قتل عمد

برای دریافت کتاب پیشگیری از جرم قتل عمد و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.