معرفی و دانلود کتاب ناتمامی

عکس جلد کتاب ناتمامی
قیمت:
۳۹۵۰۰ تومان - 7.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب ناتمامی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب ناتمامی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب ناتمامی

قهرمانی ماجراجو، پرشور و نترس اما غایب و پنهان! زهرا عبدی در دومین اثر خود، کتاب ناتمامی به سراغ موضوع تازه‌ای رفته است. او در این اثر روایتی متفاوت از سرگشتگی‌ها و موقعیت‌هایی دشواری که ممکن است یک انسانِ تنها در جامعه‌ای بی‌رحم و ستمگر تجربه کند، به تصویر می‌کشد.

درباره کتاب ناتمامی:

«گم‌شدن» اتفاقی سربسته و موهوم اما ناتمام و از هم گسسته است که احتمال دارد برای هر کسی بیفتد. شخصیت محوری کتاب ناتمامی لیان جفره‌ای دختری قدبلند، جسور و فعال است که از بوشهر برای تحصیل در رشته ادبیات به تهران آمده و در کنار تحصیلش، در منطقه‌ای فقیرنشین به انجام کارهای داوطلبانه برای افراد محروم مشغول است. اما بعد از مدتی به طرز مشکوکی ناپدید می‌شود، هیچ‌کس از او خبری ندارد و نمی‌داند که دلیل ناپدید شدنش چه می‌تواند باشد. دومین شخصیت کتاب که در بخش‌هایی از رمان روایت داستان را بر عهده دارد، سولماز صولتی است، همکلاسی و هم‌اتاقی لیان. سولماز به دلایلی مجبور می‌شود به دنبال لیان بگردد. پس دست تنها قدم در دل شهری خشن، سیاه و خطرناک می‌گذارد و به نوعی رد پای لیان را در سراسر شهر دنبال می‌کند. اما سولماز هرچه بیشتر به دنبال لیان می‌گردد و نشانه‌های بیشتری از او پیدا می‌کند، انگار از او دورتر می‌شود و یک قدم به از دست دادنش برای همیشه نزدیک می‌شود.

کتاب ناتمامی دو نوع راوی دارد یکی دانای کل است و آنچه را که بر سر لیان گذشته برای شما می‌گشاید و از رازهای بسیاری پرده برمی‌دارد. یکی خود سولماز صولتی است. شخصیت سولماز در ابتدا فقط درباره لیان صحبت می‌کند و هیچ دغدغه‌ی مشترکی با او ندارد و صرفاً از لیان به‌عنوان یک هم‌کلاسی یاد می‌کند. اما هرچه پیش می‌رود شخصیتش رشد می‌یابد و از فردی خودخواه و فرصت‌طلب به انسانی دلسوز و دغدغه‌مند تبدیل می‌شود و نقاط مشترک فراوانی با لیان گمشده پیدا می‌کند.

بخش اعظم فضاسازی این رمان در محیطی دانشجویی در شهر تهران شکل گرفته است. حال و هوای غالب داستان رازآلود و سرشار از شک و تردید است که اتفاقات دردناک و غم‌انگیز بسیاری با رویکردهایی اجتماعی و سیاسی در دل آن رخ داده است. این کتاب بیست و سه فصل دارد، در هر فصل اطلاعات تازه‌ای از شخصیت‌های کتاب در اختیار شما قرار داده می‌شود، رویدادهای جدیدی به وقوع می‌پیوندد، شخصیت‌های جدید به داستان اضافه می‌شود و این روند خود به جذابیت هر چه بیشتر اثر کمک می‌کند.

کتاب ناتمامی مناسب چه کسانی است؟

اگر به داستان و رمان‌های ایرانی علاقه دارید و می‌خواهید روایتی از سختی‌های زندگی جوان‌های امروزی را بخوانید، این کتاب به شما پیشنهاد می‌شود.

زهرا عبدی را بیشتر بشناسیم:

یکی از موفق‌ترین نویسندگان و منتقدان ادبی در سال‌های اخیر، زهرا عبدی است. او در مقطع کارشناسی رشته ادبیات فارسی و رشته ادیان و عرفان را در دانشگاه تهران خوانده و مدرک کارشناسی ارشدش را نیز در رشته ادبیات فارسی از دانشگاه علامه طباطبایی دریافت کرده است.
عبدی با سرودن مجموعه شعر «تو با خرس سنگین‌تر از کوه رقصیده‌ای» در سال 1387 به عنوان شاعری جوان مطرح شد و پس از آن به سراغ رمان‌نویسی رفت و اولین رمانش به نام «روز حلزون» را منتشر کرد. پس از آن در سال 1395 رمان «ناتمامی» را نوشت که با استقبال زیاد مخاطبان روبه‌رو شد و چندین بار به تجدید چاپ رسید.

این نویسنده ایرانی همواره در آثارش بر ضد کلیشه‌های جنسیتی می‌نویسد و شخصیت‌های داستان‌هایش همگی برای استقلال خود اهمیت فراوانی قائل هستند. همچنین موضوعات اجتماعی و سیاسی همواره در آثارش به چشم می‌خورد و به نوعی می‌توان زهرا عبدی را فرزند زمانه خودش دانست.

او معتقد است که شیوه نظام آموزشی در ایران باعث سرکوب خلاقیت‌ها و همسان‌سازی نگاه‌ها و مغزها می‌شود و باید برای اینکه به دام چنین وضعیتی گرفتار نشد، ادبیات کلاسیک را به خوبی خواند. این مطالعه باعث گستردگی دیدگاه‌ها و ذهن‌ها می‌شود و این کار برای یک نویسنده به شدت ضروری است.

در بخشی از کتاب ناتمامی می‌خوانیم:

هر کدام از ما چند نفریم. آن کسی که درون من از رفتن به دنبال لیان متنفر است، آن کسی نیست که الان در خیابان ولی‌عصر با مردی که در پارک تعقیب‌مان می‌کرد، قرار گذاشته. آن کسی که درون من خوش دارد دیوانه‌بازی دربیاورد، درست به اندازه‌ی آن کسی که حساب دنیا را دارد، حق رأی دارد. حق جنون دارد. حتا نمی‌شود آن را که دل‌باخته‌ی مرد بی‌وزن شده سرزنش کرد. باید آرام بگیری و به هر کدام‌شان حق بدهی سهم خودشان را زندگی کنند. آرام بگیری و با آن یکی که الان درونت از هیجان این قرار بالاوپایین می‌پرد، مدارا کنی.

اگر لیان نمی‌خواست ردش را بگیرند، دفتریادداشتش را برای یکی از نفرات کرموی درون من جا نمی‌گذاشت. مادرش نوشته‌هایش را به اوی من نمی‌سپرد و وسوسه‌ی بی‌امان خواندن آن دفتر اگر نبود، الان سر چهارراه امیراکرم، مثل روح بدقلقی که کالبدش را گول زده این‌طور از خودم به در نبودم.

قرارم با آن جوانک تعقیب‌کننده هشت صبح بود؛ ضلع شمالی چهارراه امیراکرم. ترس مثل دل‌پیچه‌، می‌گیرد و ول می‌کند. گاهی حتا آرامش نفرینی خانه‌ی حاجی‌بابا هم چیز خیلی بدی نیست. نمی‌دانم در قبال گفتن این‌که لیان کجاست، از من چه خواهد خواست. شاید همه‌اش یک کلک باشد، شاید هم نه. احتمالاً این آخرین اقدام احمقانه‌ی من بر اثر احساس دلسوزی برای مادر لیان خواهد بود. شاید هم علت واقعی‌اش این است که از شر وزوزه‌های درونی خودم راحت بشوم و مادر لیان بهانه ‌است. لجم درمی‌آید از این‌همه گرفتاری که ریخته در این شهر و باعث شده هیچ‌کس دنبال لیان نباشد جز من که از همه بیشتر از دردسر بیزارم.

همان پراید نقره‌ای که با آن تا پارک ساعی دنبالم کرده بود، چراغ زرد را آرتیستی رد می‌کند و جلوِ پایم ترمز می‌کند. عینک دودی‌ام را می‌گذارم بالای سرم، خم می‌شوم و سریع از شیشه‌ی نیمه‌باز توی ماشین را برانداز می‌کنم. ترس از دیدار با کسی که نمی‌شناسمش از یک‌طرف و از طرف دیگر، اشتیاق برای یافتن حتا یک نشانه‌ی کوچک از لیان، کش‌و‌واکش عجیبی در جانم انداخته. عقب پراید پُر از بچه است. انگار تمام بچه‌های نوانخانه‌های دنیا را یک‌جا بار زده. این‌که تنها نیست، کمی خیالم را راحت می‌کند. روی صندلی جلو خانم جوانی نشسته. اولین چیزی که توی صورتش خودنمایی می‌کند چشم‌های درشت قهوه‌ای روشن است که زیر چتر موهای بلوند با رگه‌های آلبالویی پنهان و پیداست؛ رنگ مویی که آشکارا جیغ است. خودش است؛ از همان زن‌های کولی با زیبایی بدون مرز که حالا به شکل تهران درآمده.

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب ناتمامی
نویسنده
ناشر چاپینشر چشمه
سال انتشار۱۳۹۵
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۲۵۳
زبانفارسی
شابک978-600-229-414-2
موضوع کتابکتاب‌های داستان و رمان ایرانی
قیمت نسخه الکترونیک
۳۹۵۰۰ ت - 7.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب ناتمامی

زهرا میرطاوسی
۱۴۰۰/۵/۲۰
کتاب خوبیه. یه جاهاییش تلخ و دردناک. اصل قصه‌ام که مثل اسمش ناتمام میمونه
مشاهده همه نظرات ۱

راهنمای مطالعه کتاب ناتمامی

برای دریافت کتاب ناتمامی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.