معرفی و دانلود کتاب گنجینه نظریه‌های جامعه شناسی

عکس جلد کتاب گنجینه نظریه‌های جامعه شناسی
قیمت:
46000 تومان - 4.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب گنجینه نظریه‌های جامعه شناسی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب گنجینه نظریه‌های جامعه شناسی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب گنجینه نظریه‌های جامعه شناسی

کتاب گنجینه نظریه‌های جامعه شناسی به قلم محمد پورکار، یک کتاب کار آموزشی برای دانشجویان و داوطلبان کنکور مقطع دکترا، کارشناسی ارشد و کارشناسی است که نخست، چکیده‌ای از مفاهیم پایه‌ای برای فراگیران تهیه شده و سپس پایان هر فصل، تست‌های ویژه‌ای همراه با پاسخنامه ارائه شده است.

از آنجایی که آشنایی با نظریه‌های جامعه‌شناسی و تعریف مفاهیم و اصطلاحات آن برای دانشجویان علوم اجتماعی ضروری است و نیز علاقمندانی در میان دانشجویان سایر رشته‌ها دارد، از این رو، تدوین یک مجموعه آموزشی یا کتاب کار نظریه‌ها ضروری است، این کتاب، حاصل مطالعه، تالیف و گردآوری چند ساله محمد پورکار در این زمینه تخصصی است.

فصل اول این کتاب با عنوان کلیات، تعریف چند مفهوم کلیدی و عمومی نظریه‌های جامعه‌شناسی مانند: نظریه (تئوری)، فرانظریه، انگاره، مدل، ساختار و... را برایتان روشن می‌نماید. فصل دوم، دانشجویان را با مکاتب اصلی جامعه‌شناسی همچون کارکردگرایی، تضاد و... آشنا خواهد کرد.

فصل سوم، شامل مهم‌ترین نظریه‌های جامعه‌شناسی است. از جمله این نظریه‌ها می‌توان به کشمکش، تبادل، نمایشی، شبکه، ساختاربندی، پدیدارشناسی و... است.

فصل چهارم، بنیان‌گذاران جامعه‌شناسی و برجسته‌ترین جامعه‌شناسان کلاسیک، یعنی کنت، دورکیم، پارتو و چند تن دیگر را به شما معرفی خواهد نمود و در نهایت محمد پورکار در فصل پنجم، به بررسی، توضیح و تبیین مهم‌ترین نظریه‌پردازن جامعه‌شناسی معاصر خواهد پرداخت.

مفاهیم و پرسش‌های این کتاب از معتبرترین و به‌روزترین منابع نظریه‌های جامعه‌شناسی است که با پاسخ به آن‌ها می‌توانید خود را بیازمایید. زبان این کتاب ساده، روان و گویا بوده و می‌توان از آن به عنوان یک منبع کنکور ارشد و دکترا بهره برد.

در بخشی از کتاب گنجینه نظریه‌های جامعه شناسی می‌خوانیم:

نظریه مبادله اجتماعی که با رفتارگرایی روان‌شناسی پیوندی نزدیک دارد، رفتار را بر اساس متغیرهای وابسته به تمایل، احساس، عاطفه و فعالیت صورت گرفته تبیین می‌کند. نظریه تبادل درصدد آن است که اصول رفتارگرایی را برگرفته و پس از درآمیختن آن‌ها با اندیشه‌های دیگر، در مورد مسائل مورد علاقه جامعه‌شناسان به کار بندد. مهمترین کارهای این نظریه، توسط هومنز و بلاو می‌باشند.

این نظریه با کارهای هومنز به یک دوره شکوفایی رسید. نظریه تبادل وی، واکنشی درباره انگاره واقعیت‌های اجتماعی و نظریه‌های جامعه‌شناسی مربوط به آن، به ویژه کارکردگرایی ساختاری بود. هومنز می‌خواست از تاکیدهای فرهنگی و ساختاری پارسونز دوری جوید و به جای آن بر مردم و رفتارشان تاکید ورزد.

در نظریه مبادله هومنز، بیش‌از‌آنکه روابط گروهی و نهادی قابل طرح باشند، رابطه فرد با فرد مطرح می‌شود و تاکید اساساً بر فرد یا روابط میان دوفرد است. وی با بررسی گروه‌های کوچک و مطالعات انسان‌شناختی جوامع ابتدایی به این نتیجه رسید که رفتارگرایی اسکینر بیشتر از کارکردگرایی ساختاری پارسونز کاربردی‌تر است و این بررسی‌ها به مقاله‌ای با عنوان «رفتار اجتماعی به منزله تبادل» انجامید. نظر بنیادی هومنز این بود که بررسی رفتار فردی و کنش متقابل، باید در کانون جامعه‌شناسی جای داشته باشد.

به نظر وی، جامعه‌شناسان، دگرگونی نهادی را باید مورد تبیین قرار دهند ولی هرگونه تبیین دگرگونی باید بر مبنای روان‌شناختی صورت گیرد. وی در آثار گوناگونش، برنامه‌ای را تشریح کرد که به گفته خودش، انسان‌ها را به جامعه‌شناسی بازگرداند و درصدد پروراندن نظریه‌ای بود که بر روان‌شناسی، مردم و صورت‌های بنیادی زندگی اجتماعی تاکید داشته باشد.

فهرست مطالب کتاب

پیشگفتار مولف
فصل 1- تعاریف و کلیات
الف) نظریه (تئوری)
ب) فرانظریه
ج) انگاره
د) ساختار
ر) کارکرد
س) مدل
ش) قانون
فصل 2- مکاتب جامعه‌شناسی
1/2- کارکردگرایی ساختاری
2/2- مارکسیسم (تضادگرایی)
3/2- کنش متقابل نمادین
فصل 3- مهترین نظریه‌های جامعه‌شناسی
1/3- کشمکش
2/3- تبادل
3/3- نظریه نظام‌ها
4/3- فمینیسم
5/3- تئوری انتقادی
6/3- نظریه شبکه
7/3- روش‌شناسی مردم‌نگارانه
8/3- پدیدارشناسی
9/3- نظریه نمایشی
10/3- جامعه‌شناسی وجودی
11/3- قشربندی کارکردی
12/3- نظریه نظام جهانی
13/3- نظریه ساختاربندی
14/3- جامعه‌شناسی چندبُعدی الگزندر
فصل 4- بنیان‌گذاران جامعه‌شناسی
1/4- اگوست کنت
2/4- امیل دورکیم
3/4- ویلفردو پارتو
4/4- گئورک زیمل
5/4- هربرت اسپنسر
6/4- کارل مارکس
7/4- ماکس وبر
فصل 5- جامعه‌شناسان و نظریه‌پردازان معاصر
1/5- تالکوت پارسونز
2/5- رابرت مرتن
3/5- هربرت بلومر
4/5- جرج هربرت مید
5/5- اروینگ گافمن
6/5- نیکولاس پولانزاس
7/5- لوئی آلتوسر
8/5- آلفرد شوتس
9/5- جورج کاسپار هومنز
10/5- رالف دارندورف
11/5- میشل فوکو
12/5- یورگن هابرماس
13/5- گئورک لوکاچ
14/5- آنتونیو گرامشی
15/5- پیتریم سوروکین
16/5- نوربرت الیاس
17/5- کلود لوی اشتراوس
18/5- امانوئل والرشتین
19/5- پیتر بلاو
20/5- پیتر سینگلمن
21/5- آنتونی گیدنز
تست‌های فصل اول- کلیات
تست‌های فصل 2- مکاتب جامعه‌شناسی
تست‌های فصل 3- نظریه‌های جامعه‌شناسی
تست‌های فصل 4- جامعه‌شناسان کلاسیک
تست‌های فصل 5- نظریه‌پردازان معاصر
واژه‌نامه فارسی به انگلیسی
منابع و مآخذ

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب گنجینه نظریه‌های جامعه شناسی
نویسنده
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات130
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب‌های کنکور کارشناسی ارشد
قیمت نسخه الکترونیک
46000 ت - 4.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب گنجینه نظریه‌های جامعه شناسی

مهران کرمی
۱۴۰۱/۴/۸
جامع، کامل، چکیده هستش و پیشنهاد میکنم امتحان کنید
Zanko Naderi
۱۴۰۱/۱۱/۱۰
تقریبا میتوان گفت مجموعه رضایت بخشی است
مشاهده همه نظرات 2

راهنمای مطالعه کتاب گنجینه نظریه‌های جامعه شناسی

برای دریافت کتاب گنجینه نظریه‌های جامعه شناسی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.